„Před konkurencí máme náskok,“
Rubrika: 2014
tvrdí Zbyněk Valdmann ze společnosti Nevšímal, a. s.
Co Vás vedlo k vývoji a zkoušce takto vysokého bezrámového skla?
Jsme v podstatě řízeni trhem, to znamená, že trh vyžaduje stále větší prosklení, bezrámové technologie a technicky náročnější výrobky. Tohle nás vedlo k myšlence udělat zkoušku, na kterou jsme vyrobili vzorek skla, který je vlastně největší v Evropě, abychom se dostali před konkurenci, která toto momentálně neumí.
Můžete přiblížit parametry zasklení, které bylo zkoušeno?
Rozhodli jsme se zkoušet v maximálním výrobním rozměru, co se týče délky, to znamená 4,5 m vysoké sklo. Byly použity skleněné tabule široké 1,20 m a potom dvakrát po jednom metru proto, aby byl co nejširší záběr z hlediska aplikací výsledku. Tloušťka skla je 34 mm, kdy krajní tabule jsou tloušťky 8 mm z kaleného skla z důvodu právě velikosti, kvůli statickým vlastnostem. Uvnitř skla je požárně aktivní hmota (gel) tloušťky 18 mm.
Jaký byl samotný průběh zkoušky?
Začátek zkoušky byl trochu nervózní, protože došlo ke standartní reakci kaleného skla. Při pádu do pece došlo k uražení kousku aktivního gelu a v tomto místě se následně obnažilo vnější kalené sklo. Mohlo dojít k prasknutí vnější tabule a tím pádem by zkouška mohla skončit neúspěchem. Naštěstí ale došlo k lokálnímu odkalení skla, takže nakonec jsme dosáhli výsledku, který nás i překvapil, protože naše meta byla 30 min. a dosáhli jsme 45, což je další stupeň klasifikace požadované požární odolnosti.
Pro jaké aplikace jsou takováto požární skla vhodná? Budete se snažit využít nabitých zkušeností i obchodně?
Samozřejmě. Celý důvod zkoušek byl dán požadavky obchodu a trhu a my se budeme snažit uplatnit skla s maximální plochou, abychom využili tu výhodu, kterou dneska máme.
Jaké největší sklo jste doposud aplikovali a kde?
Podobné sklo jsme vyráběli na zakázku pro stavbu environmentálního centra v Krkonoších. Tam byla výška prosklení 4 m a také jsme jej zkoušeli v peci zkušebny PAVUS.