Korejské stadiony vypadají jako křídla, jeřáb a střechy ze slámy
Rubrika: 2004
Vraťme se krátkou zmínkou k sedmnáctému mistrovství světa v kopané v Koreji a Japonsku 2002 a především pak k fotbalovým stadionům, které pro potřeby mistrovství vyrostly. Oba státy postavily z krátký čas každý deset supermoderních fotbalových stánků, podívejme se blíže na, které postavili stavbaři v Koreji.
Centrem fotbalového dění se v korejské metropoli Soulu stal Seoul World Cup Stadium, který byl slavnostně dokončen v prosinci 2001. Na stadion se vejde 63.961 fanoušků. Přestože je to rozhodně jeden z nejkrásnějších stadionů v Koreji a jeho kapacita je po jokohamském stadionu druhá nejvyšší, hostil jen tři mistrovská utkání. Ale zahájení turnaje proběhlo zde, takže bylo technické spravedlnosti uděleno zadost…
Druhé největší korejské město Busan je třetím největším přístavem na světě. Je známé i pro svoje kilometry nádherných pláží. Místní Busan Asiad Main Stadium se začal projektovat v roce 1991, stál v přepočtu šest miliard korun a dokončen byl v květnu 2001. Jelikož se s tímto stadionem počítá do budoucna i pro pořádání atletických soutěží, byl postaven jako multifunkční stadion s atletickou dráhou. S kapacitou 55.982 míst je čtvrtým největším stadionem v Japonsku a Koreji. Celý stadion se čtyřpatrovými tribunami je zastřešen.
Asi žádné jiné korejské město nemělo větší radost z pořádání světového šampionátu než tradiční průmyslové korejské město Ulsan. Ačkoliv se fotbal donedávna netěšil velkému zájmu Korejců, Ulsan byl jeho tradiční baštou. Stadion, který vyrostl na ploše 90 hektarů, je podle organizátorů jedním z nejkrásnějších stadionů určených pro mistrovství. Slavnostně byl otevřen 28. dubna loňského roku a začal sloužit 43.550 divákům. Samotný stadion, jenž je mimochodem domovem týmu Ulsan Hyundai Tigers, je zajímavý svým elegantním zevnějškem, neboť představuje symbol města - jeřába v jeho skrčené poloze.
Během čtyř let vyrostl v Tegu (Daegu) na ploše 515.000 m2 překrásný stadion Daegu Main Stadium, který se pyšní kapacitou 68.014 míst. Stadion byl slavnostně otevřen 30. května 2001 zápasem korejské reprezentace s Francií. Stadion je zajímavý zejména svoji střechou, která zastřešuje 75% míst a zásluhou speciálního povrchu propouští většinu přírodního světla. Svým tvarem představuje tradiční korejské střechy ze slámy.
V milionovém Suwonu, který je považován za centrum digitální technologie, vyrostl moderní areál, který kromě hlavního stadionu Suwon World Cup Stadium a dvou vedlejších hřišť nabízí návštěvníkům plavecké bazény, tenisové kurty, kina a koncertní haly. Multifunkční stadion, jenž má kapacitu 43.188 míst, zdobí především jeho futuristicky řešená střecha ve tvaru ptačích křídel. Suwonský stadion byl s celkovými náklady kolem 6,5 miliardy korun dokončen v květnu 2001.
Město Tedžon (Daejeon) nabídlo mistrovství Daejeon World Cup Stadium, který byl v záři 2001 dokončen s jedním zajímavým primátem - jako první stadion v Koreji měl zatahovací střechu. Je také jedním z mála čistě fotbalových stadionů (bez atletické dráhy), i když i s ním se počítá do budoucnosti jako s místem pro pořádání koncertů a jiných společenských akcí. Stadion disponuje kapacitou 40.047 míst.
Dalším pořádajícím městem, které je oblíbeno mezi korejskými i zahraničními turisty, bylo Seogwipo. Najdete jej na ostrově Jeju-do, podle něhož je ostatně pojmenován i samotný fotbalový stadion. Jeju World Cup Stavba má kapacitu 42.256 míst a byla dokončena v prosinci 2001. Svým vzhledem by se dala přirovnat k Evropanovi známému - Olympijskému stadionu v Mnichově.
Páté největší město Kwangdžu (Gwangju) využilo mistrovství k ukázce toho, jak krásně se v tomto město snoubila dlouhá historie s dynamickou současností. Pozornost fotbalového světa byla na toto město s 1,4 milionu obyvatel zaostřena během tří zápasů. Na místní Gwangju World Cup Stadium se vejde 42.880 míst a byl postaven za tři roky.
Dvacet osm kilometrů vzdálený přístav Incheon se zásluhou své strategické polohy stal nejvýznamnějším severoasijským dopravním uzlem. Právě dobrá dopravní síť hrála velkou roli při udělení pořadatelství mistrovství světa. To se odehrálo na Incheon Munhak Stadium, který vyrostl na místě bývalé rybářské vesnice. Má kapacitu 52.179 míst a dostavěn byl v prosinci 2001.
Toto město na jihozápadě korejského poloostrova má 1300 let starou historii. Čondžu (Jeonju) je městem s typickým historickým korejským centrem. Jeonju World Cup Stadium je podle odborníků nejkrásnější stadion, který byl v Koreji postaven. Se zastavěnou plochou 627.000 m2 je také největším sportovním areálem v zemi. Jeho vyjímečnost spočívá v zastřešení, které zakrývá 100% míst a má tvar vějíře. Čtyřdílnou střechu drží dvanáct ocelových lan, která zase představují tradiční korejskou harfu. Stadion, který má kapacitu 42.391 míst a byl dokončen v září 2001.