ČK LOP – 6. národní konference ČKLOP – hotel Clarion Praha, 26. března 2013
Rubrika: 2013
Nacházíme se v době, kdy jsou energetické úspory v budovách skloňovány od 1. do 7. pádu. Konference ČKLOP se pokusila svým programovým složením ukázat, co je opravdovým cílem. Jaký je dopad energetických opatření na samotné projektování budov a koneckonců i na samotnou výstavbu budov. Téměř nulová spotřeba energie budov je zákonem stanovený cíl do roku 2020, který musí naplnit každý členský stát EU. Česká republika, pro dosažení cíle snížit energetickou náročnost budov, vydala Zákon 318/2012Sb. o hospodaření energií a Vyhlášku 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov. Dalším dokumentem je ČSN 730540-2. Vzhledem k opakovaným termínům týkajících se energetických úspor dochází posluchač k závěru, že vše nejdůležitější je od slova energie a úspory. Je tomu ale opravdu tak? Nezapomínáme na něco, co je minimálně stejně důležité nebo dokonce důležitější? Pro nás a pro naše zdraví?
CÍLEM KONFERENCE BYLO ODPOVĚDĚT NA TUTO OTÁZKU
V úvodní přednášce Ing. Jaroslav Maroušek definoval zákonné mantinely, ve kterých se budou stavby projektovat a stavět. Ukázal, jaký budou mít uvedené zákony a vyhlášky dopad na samotné konstrukce LOP. Prof. Karel Kabele ve svém příspěvku definoval pojem vnitřní prostředí a význam jeho kvality vzhledem ke skutečnosti, že v tomto prostředí trávíme více než 90 % času. Pro řadu posluchačů bylo jistě překvapením, že kromě fyzikálních parametrů, jako je teplo, světlo, akustika a hladina CO2, které se dají sledovat a měřit, bylo součástí parametrů i hodnocení dopadu vnitřního prostředí na psychiku lidí uvnitř objektu. Profesorka Helena Illnerová svou přednáškou oslovila všechny přítomné, protože velmi zajímavou formou uvedla všechny posluchače do problematiky významu kvality a dostatečnosti světla pro lidský organizmus.
Za vrchol celé konference lze jednoznačně považovat vystoupení pánů Jense Borstelmanna a Thomase Vietzkeho z architektonického ateliéru Zaha Hadid Architects, Studio Hamburg se svou přednáškou Fluidity on All Scales.
Ing. Jan Žemlička svou přednáškou „Vliv vnitřního prostředí na život uvnitř budovy“ (budova ČSOB na Radlické ul.) jednoznačně ukázal, že jsou důležitější věci, než energetické úspory v budově. Jako zásadní uvedl kvalitu samotného vnitřního prostředí prostorů, ve kterých přebývají lidé. Jejich pohoda a spokojenost má na pracovní výsledky nečekaně vysoký dopad. Z pohledu zaměstnavatele má pocitová spokojenost pracovníků daleko větší význam než případné energetické úspory. Poslední vystoupení byla věnována konkrétním budovám z pohledu energetické soběstačnosti.
JAKÝ JE TEDY ZÁVĚR A ZHODNOCENÍ CELÉ KONFERENCE?
Cílem je správná kvalita vnitřního prostředí při minimalizaci energetické náročnosti domu. Zvažování vzájemného vlivu všech parametrů, které mohou být mnohdy i protichůdné, je právě nedílnou součástí vhodného integrovaného navrhování a komplexního hodnocení budov. Ne energetickým úsporám za každou cenu, ale energetické úspory při dodržování všech ostatních parametrů vnitřního prostředí. Za nebezpečné považuje ČKLOP neúměrné normativní omezování tvůrčí kreativity projektantů a architektů. Smyslem není unifikovaná výstavba optimalizovaných staveb, ale pravidla pro kvalitní a úspornou, ale přesto originální výstavbu. Výsledkem by měly být zajímavé a různorodé stavby, které by dodavatelé realizovali podle přesné dokumentace a nakonec by výsledkem mělo být pohodlné bydlení a kvalitní prostředí pro budoucí uživatele domů. Cílem by měla být snaha dosáhnout rovnováhy mezi snižováním spotřeby energie domu a konečným stavem všech vzájemně provázaných veličin popisujících kvalitu vnitřního prostředí domu jako celku. Architekti z ateliéru Zaha Hadid jsou ukázkou toho, že lze realizovat mimořádné budovy i při rostoucích požadavcích na energetické parametry. Proto držme našim architektům a projektantům palce a přejme jim, aby nepodléhali hysterii energetických úspor, ale vždy měli na mysli celkový výsledek jako soubor všech faktorů. Mají před sebou nelehký úkol.
The 6th National Conference of ČKLOP (Light-weight External Claddings) – Clarion Hotel Prague, March 26, 2013
We live in the era when energy saving concerning buildings is discussed everywhere. The CKLOP conference attempted to point out through its programme to a real goal of this issue, impact of energy saving measures on construction designing itself and as well on construction of buildings. Reaching of almost zero energy consumption in buildings by 2020 is an objective stipulated by the legislative which every EU member state has to comply with. In order to achieve the goal to decrease energy demandingness of buildings, The Czech Republic issued Act No. 318/2012 Coll. on Energy Management and Decree No. 78/2013 Coll. on Energy Performance of Buildings. The ČSN 730540-2 represents another document. Thanks to repeated terms concerning energy saving a recipient comes to the conclusion that everything most important is derived from words energy and saving. Yet, is it really so? Do we not overlook something which is at least equally important of even more significant? For us and our health?