AČSZ – Česká asociace ocelových konstrukcí je dlouholetým partnerem a zároveň přidruženým členem AČSZ
Rubrika: 2014
Obor stavebnictví, a to jak v případě pozemního stavitelství, liniových staveb nebo technologických celků, představuje značný potenciál pro uplatnění oceli jako stavebního materiálu. Z nárůstu objemu oceli uplatněné ve stavebnictví rostou i možnosti pro návazné obory, tedy i povrchové úpravy, svařování, dělení materiálů a podobně. O uplatnění svých materiálů ve stavebnictví, které má obrovský hlad po materiálech, se logicky ucházejí i ostatní materiály – beton, dřevo atd.
České stavebnictví je stále specifické v tom, že ve srovnání s průmyslově nejvyspělejšími zeměmi dává přednost betonovým a železobetonovým konstrukcím i v místech, kde by z technického, ekonomického, estetického a ekologického hlediska slušela více ocelová konstrukce. Z tohoto důvodu je žádoucí užší sepětí všech organizací a asociací, které zastupují na trhu firmy z oboru, společná práce na odborných a vědeckých úkolech, které rozvíjejí obor a zvyšují možnosti uplatnění oceli ve stavebnictví. Užší sepětí vede rozhodně k větší síle a účinnosti při jakémkoliv vyjednávání. Samostatně by žádná firma z dlouhodobého hlediska neměla a nemá šanci na výraznější ovlivnění nebo změnu nějakého předpisu nebo normy, která brání nebo omezuje uplatnění oceli ve stavebnictví. Silná asociace může sdružit nejen lidské kapacity, odborníky z řad členů, ale i prostředky firem určené k individuální propagaci firmy a jejich použití na marketingové i jiné aktivity nadčasového významu – čili propagaci oceli, ze které poté mohou těžit všichni. Efektivita takto vydaných sdružených financí je z dlouhodobého hlediska jednoznačně vysoká.
A přesně z těchto důvodů, tedy vzájemně výhodné spolupráce sloužící k dosažení společného cíle, došlo a dochází ke kooperaci mezi Českou asociací ocelových konstrukcí (ČAOK) a Asociací českých a slovenských zinkoven (AČSZ). Cílem je pro obě asociace větší využití ocelových konstrukcí ve všech sférách stavebnictví a k jeho dosažení využívají různé prostředky. Jde například o:
- přednáškovou činnost v rámci odborných konferencí,
- pořádání vzdělávacích seminářů,
- spolupráci s vysokými školami, propagaci mezi studenty,
- pořádání soutěží pro firmy i pro školy,
- publikační činnost v odborném tisku,
- práci v různých odborných komisích,
- přípravu a revize příslušných evropských i českých norem a jiných technických předpisů,
- poradenskou činnost.
ČESKÉ STAVBY Z OCELI PATŘÍ MEZI NEJKRÁSNĚJŠÍ V EVROPĚ
Stavební díla, která pocházejí z dílny českých výrobců ocelových konstrukcí, získávají významná ocenění v různých soutěžích u nás, ale i v Evropě. Jako příklad lze zmínit několik staveb v ČR, které v posledních letech obdržely cenu European Steel Design Awards. Tu uděluje každé dva roky Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) a stavby jsou posuzovány podle jejich přínosu pro obor ocelových konstrukcí, tedy nezávisle na jejich velikosti, původu, množství použité oceli či jiných podobných kritériích.
V rámci České republiky cenu získala například stavba Mariánského mostu v Ústí nad Labem, O2 Aréna v Praze, lávka pro pěší „Kočičí oči“ přes dálnici D8, stanice metra Střížkov v Praze, zimní stadion v Chomutově nebo Lochkovský most na pražském okruhu. Pro porovnání mezinárodního významu této ceny lze uvést evropské stavby se stejným oceněním jako je třeba centrální tenisový kurt v anglickém Wimbledonu, stadion Aviva v Dublinu, terminál 2E letiště Charlese de Gaulla v Paříži, mezinárodní letiště v Istanbulu, olympijský ovál pro rychlobruslení v Turíně, stadion Letzigrund v Curychu, olympijské skokanské můstky v norském Holmenkollenu, koncertní hala v Kodani, viadukt Millau ve Francii, Evropský soudní dvůr v Lucemburku, olympijský stadion v Aténách a další.
Je velmi pozitivní, že práce českých architektů, projektantů i výrobců v oboru ocelových konstrukcí je úspěšná i na evropských stavebně‑soutěžních pódiích a neztratí se v porovnání s mezinárodní konkurencí.