52. celostátní konference o ocelových konstrukcích Hustopeče 2014
Rubrika: 2014
Více než sto šedesát posluchačů si našlo 4. prosince 2014 cestu do jihomoravských Hustopečí. Uskutečnila se zde již po padesáté druhé pravidelná konference o ocelových konstrukcích, jejich nejzajímavějších realizacích a novinkách v oboru. Odborný program připravila Česká společnost pro ocelové konstrukce při ČSVTS, její pobočka v Hustopečích spolu s VUT Brno – stavební fakultou, ústavem ocelových a dřevěných konstrukcí.
Na programu byly například zajímavé příspěvky Miroslava Škalouda z AVČR o „zázraku“ podkritického působení tenkostěnných ocelových konstrukcí a Vladimíra Křístka z ČVUT v Praze o problémech spojených s užitím lamelových pásnic u ocelových mostů. Ing. Pavel Háša ze společnosti EXCON a.s. podal zprávu o genezi a dalších krocích přípravy nové generace Eurokódů. O opravách povlaků žárově zinkovaných konstrukcí přednesl zprávu Vlastimil Kuklík, o aktivitách společnosti Wiegel přednesl příspěvek Milan Marek. O 3. ročníku soutěže o nejvýznamnější zinkovanou konstrukci podal zprávu Petr Strzyž z Asociace českých a slovenských zinkoven. Pozorně jsme vyslechli zprávu hostů ze Slovenské republiky Daniela Dubeckého (v zastoupení Vincenta Kvočáka) o mostech se zebetonovanými ocelovými nosníky a Jána Brodnianského o rekonstrukcích technologických konstrukcí. Velmi zajímavá byla vystoupení Jiřího Lahodného ze společnosti EXCON a.s. o kotveném 250 m vysokém stožáru v Křešíně, Jaroslava Kozáka ze společnosti VÍTKOVICE POWER ENGINEERING a.s. o historii a rekonstrukci Starého mostu v Bratislavě. Program konference doplnili zajímavými příspěvky o ocelových konstrukcích pro dopravní infrastrukturu Pavel Ryjáček s panem Rotterem, Vít Křivý z VŠB-TU Ostrava o výsledcích hodnocení patiny na stávajících OK a Marcela Karmazínová s Oldřichem Balšínkem a Jindřichem Melcherem o hodnocení existujících OK. Účastníci konference ze společnosti FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s. –Jiří Španihel, Jiří Homola, Petr Šťasta a Gabriela Šoukalová podali zprávu o velice zajímavých realizacích mateřské firmy. Velmi zajímavou, zejména geometricky náročnou konstrukci Musée des Confluences v Lyounu představila Tereza Malinová z firmy Signum spol. s.r.o. Pozorně všichni vyslechli přednášku Lubomíra Šabatky o praktickém navrhování styčníků OK a Jaromíra Kabeláče o posouzení jejich stability. Firma Allcons Industry s.r.o. zastoupena panem Pojezdným představila technologickou konstrukcí úpravy práškového uhlí v Salzgitteru.
Pokračováním odborného programu bylo potom večerní společenské setkání, v rámci kterého se účastníci konference po letech opět vrátili do pravého vinného sklepu.
Závěrem byla ohlášena další, již 53. repríza konference, která se znovu uskuteční na začátku prosince 2015 v Hustopečích.
Úspěch konference podpořil sponzor, jako každoročně společnost Wiegel CZ. Organizátoři i zúčastnění jí vyjádřili poděkování. Informace o technologických postupech, konstrukčních detailech a doporučeních byly prezentovány v informačních prostorech v sále i v předsálí.
Mediálními partnery byly odborné časopisy Konstrukce a Silnice železnice.
Pořadatelé, přednášející i posluchači navíc uvítali velkou účast mladších kolegů, kteří aktivně přispěli k odbornému programu.