KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    3/2018 - květen - červen

3/2018 - květen - červen

Editorial

Metropole má plán

Praha má konečně nový metropolitní plán. Rodil se dlouhých šest let, bolestivě a jeho podoba rozhodně není u konce. Lidé mají možnost podávat třicet dní od 27. června připomínky Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a podobu plánu tak ještě výrazně ovlivnit. Dotáhne-li se vše do úspěšného konce, za pět let se už bude stavět podle nového dokumentu – a že je načase.

Průměrná doba výstavby je dnes v Praze neuvěřitelných 15 let. Zoufale chybí nové byty, některé čtvrti by si zasloužily nové propojení (Holešovice s Karlínem), o zajímavých či dokonce unikátních architektonických počinech ani nemluvě. Ve srovnání s Paříží, Berlínem nebo Vídní je Praha architektonickým skanzenem, kde chybí odvaha začlenit moderní architekturu do historického jádra. Na jakýkoliv pokus se okamžitě spustí protikampaň zastánců rigidní neměnnosti a historického statu quo. A hádejte, na jakou stranu se většinou postaví vládnoucí městská garnitura?

Nový plán, pod kterým je podepsán tým architekta Romana Kouckého (vřele doporučuji rozhovor o pár stránek dál, který s ním vedl kolega Fejfar), by mohl znamenat posun k modernímu způsobu plánování a podobě města, které se organicky mění. Pozitivní je, že se město nechce příliš rozšiřovat do šířky. Ve stávajících hranicích je řada zajímavých brownfieldů, na kterých se dá stavět, a záleží jen na městu, jaké podmínky investorům nastaví. Soukromé firmy mají vždy zájem vydělat a hádám, že po příšerné době, kdy se stavět skoro nedalo, bude jakákoliv změna jen k lepšímu.

Řada brownfieldů leží ladem už desítky let a podle mě je pozitivní, že IPR už v novém plánu netrvá na nutnosti územních studií, které stavbu neúměrně protahovaly. Samozřejmě vždy hrozí nebezpečí, že investor zmanipuluje část politiků a úředníků a zastaví se některé cenné (zelené) lokality. Ale to vše se dá řešit v druhé fázi přípravy plánu. Pokud se nastaví jasná pravidla, co vše v zástavbě smí – musí – resp. nesmí být, mohl by vzniknout funkční systém výstavby na desítky let.

Rovněž se mi líbí odvaha zasahovat do samotného pražského centra. IPR navrhuje zastavět zajímavé pozemky kousek od Pražského hradu, vedle Pařížské ulice nebo na Malé Straně. Dá se očekávat série kampaní a odmítavých názorů, protože „my si do naší Prahy přece zasahovat nenecháme.“ Ale právě u těchto symbolických míst se ukáže, zda bude nový plán životaschopný.  Zůstane-li Praha do budoucna městem, jehož rozvoj skončilv 19. století, nebo se stane světovou metropolí, která si umí poradit i s novou architekturou.

Petr Svoboda

Obsah

Architektura

Rozhovory

Investiční celky – DOCK IN TWO

Projektování konstrukcí, software

Povrchová a požární ochrana

Montáž konstrukcí

Svařování, plyny a dělení materiálů

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Odstrčilovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, odstrcilova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice