KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    6/2010 - listopad - prosinec

6/2010 - listopad - prosinec

Editorial

Měl Nostradamus pravdu?

Před několika lety se mi dostala do rukou zajímavá kniha proroctví z pera jistého Nostradama. Myslím si, že o jeho věštbách slyšela již zcela určitě celá řada z vás. Již před mnoha staletími věštec například zcela přesně vystihl příchod a hrozbu hitlerovského Německa, že v novém tisíciletí bude velmi těžké rozeznat muže od ženy a že svět ovládne „žlutá rasa“.

Pokud dotyčný opravdu viděl do budoucnosti, pevně věřím, že pokud poslední věštba vyjde, stane se tak alespoň bez válek. Zatím tomu vše nasvědčuje. Expandující Čína drží svými dolarovými zásobami v šachu americkou ekonomiku, vede celosvětové žebříčky v produkcích čehokoli, čím dál tím více láká díky své levné pracovní síle zahraniční investory. Bez jediného výstřelu se tak Číňanům pomalu daří ovládnout celý svět… S velkým zaujetím proto sleduji nabídku nového ministra dopravy, nechat postavit chybějící české dálnice právě firmami z východu. Co jej k tomu vedlo, víme všichni. Nářek tuzemských firem o nerovné soutěži se státem dotovanými firmami je podle mne jen výkřikem do tmy. Ministr i lidé chtějí výsledky. V Polsku již Číňané staví. Svou přítomností donutili snížit ceny za výstavbu polské stavební matadory. Hořkou pilulku tak budou nejspíše muset skousnout i ti čeští. Leda, že by již nyní přišli se zcela jinými cenovými nabídkami za kilometr dálnice a pro vstup čínských firem na náš trh by jednoduše nebyl důvod. Je ale nejspíše jen otázkou času, než se bude situace opakovat i v jiném segmentu, nejen v silničním stavitelství. Ekonomika jsou prostě neúprosné počty.

Osobně bych byl velmi rád, kdyby se palčivou otázku výstavby podařilo vyřešit bez asistence soudruhů z východu. Mějme na paměti, že se stále jedná o režim, který potlačuje lidská práva, demonstruje svou vojenskou sílu a centrálně plánuje. Po více než dvaceti letech od sametové revoluce se neštítíme otevřít náš trh zástupcům ideologie, proti které jsme se vzbouřili. Pokud se podaří postavit požadované silnice bez asistence z východu, bude to další vítězství na štítu malého českého národa. Ne-li ekonomické, tak zcela určitě morální.

Přeji Vám všem hezké a klidné Vánoce a v dalším roce pevné zdraví a řadu pracovních úspěchů.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

O čem se mluví

Architektura

Projektování konstrukcí

Svařování a dělení materiálů

Povrchové úpravy

Opláštění budov a fasády

Zajímavosti z oboru

Partneři

Související obsah (tištěná média)

6/2010 - Architektura, fasády, opláštění
6/2010
Architektura, fasády, opláštění
6/2010 - 16. mezinárodní konference žárového zinkování
6/2010
16. mezinárodní konference žárového zinkování

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice