Zastřešení panelových domů z lehkých ocelových profilů
Rubrika: Opláštění a fasády
Stále častěji se na našich panelových sídlištích setkáváme s tím, že majitelé domů se rozhodují pro trvalejší rekonstrukce nevyhovujících střešních plášťů plochých střech střechami šikmými. Toto sice dražší, ale spolehlivější řešení přináší celou řadu výhod, zejména však:
-
spolehlivě odstraní zatékání do střechy,
-
umožní bezproblémové a jednoduché zateplení střechy volně kladenou izolací,
-
případná porucha je rychle odstranitelná s minimálním finančním nákladem,
-
architektonicky umožní dotvořit vzhled panelových sídlišť, případně doplnit rekonstrukce lodžií.
Pro vytvoření krovu existuje celá řada typových konstrukcí a systémů. Nejčastěji se využívá tradiční konstrukční materiál pro střechy - dřevo, a to buď ve formě sbíjeného vazníku nebo lehčené konstrukce z prken 100/20, kotvených do podélně kladených trámů. Podkladem pro krytinu jsou klasické dřevěné latě nebo bednění - co lépe vyhovuje použité krytině.
NA POŘADU OCEL
Spolehlivým materiálem, přinášejícím do střešních konstrukcí celou řadu výhod je však materiál neméně známý a oblíbený - ocel. Pevná, tuhá a lehká ocelová konstrukce z tenkostěnných pozinkovaných profilů, ve spojení s kvalitní krytinou z trapézových plechů, potažených polyesterovým vypalovaným lakem, dovoluje zastřešit jakýkoliv panelový dům s příčným nosným systémem, tedy většinu typových panelových domů. Použité materiály zaručují naprostou spolehlivost střešního pláště a velký sortiment barev krytiny umožní zpestřit šeď panelových sídlišť a sladit tak zastřešení s případnou barvou omítky zateplovacího systému.
Vaznicový systém z tenkostěnných Z profilů, umístěných po délce domu, je kotven v modulu nosných stěn přímo do střešního panelu. Tím jde zatížení od vlastní hmotnosti konstrukce i od zatížení sněhem a větrem přímo do nosných stěn a původní střešní panely nejsou vůbec přitíženy na rozdíl od sbíjených vazníků, které jsou obvykle na okrajích kotveny do atiky. Ta není ve většině případů pro přenos svislých sil primárně určena.
PLECHY S PLASTEM
Plechová krytina, nejčastěji samonosný trapézový plech s povrchovou úpravou, je pomocí samořezných šroubů kotvena přímo do vaznic, čímž vzniká pevný a vodotěsný spoj, který se ani časem a vlivem cyklického zatížení od větru neuvolňuje. Opláštění štítů lze vytvořit opět z trapézových plechů, tentokráte však s nižší - pohledovou - vlnou, která může z dálky navozovat dojem dřevěného obložení. V provedení s plastovou úpravou je na rozdíl od palubek bezúdržbová, což je ve výškách osmipodlažních panelových domů zajisté výhoda.
Celý komplet lze doladit použitím okapového systému opět na bázi pozinkovaného ocelového plechu s ochrannou vrstvou plastu. Není problém jej svést do podstřešního prostoru a napojit na původní střešní vpusti, spolehlivější je však svedení dešťové vody mimo půdorys panelového domu vnějšími svody.
Obavy mnohých nájemníků z kondenzace páry na studeném plechu střešní krytiny jsou zbytečné, pokud se provede řádné vyvedení všech stoupaček a odvětrání kanalizace a bytových jader nad střešní plášť a střecha se odvětrá přes hřeben s nasávacími otvory u okapů. Díky velkým šířkám panelových domů je takovéto větrání podstřešního prostoru dostatečné a ke kondenzaci nedochází.
Dodavatelem uvedeného systému z ocelových tenkostěnných pozinkovaných profilů je společnost Lindab, která v něm spojuje osvědčené a dlouho používané systémy lehkých konstrukcí LindabConstruline, systémy zastřešení a opláštění LindabCoverline a okapový systém LindabRainline. Spojení materiálů jediného výrobce zaručí jeho vzájemnou kompatibilitu a tím bezproblémovou dlouholetou funkci i bezúdržbovost.