Záleží na správném práškovém tavidle
Pokud je při svařování důležitá hospodárnost a kvalita, je nejlepším řešením podtavidlové svařování. To platí především pro svařování silných plechů a dlouhých svarů. Příkladem použití jsou velké plechové tabule, silnostěnné trubky a nádoby v chemickém, petrochemickém, elektrárenském, offshore a v loďařském průmyslu, stejně jako ve větrné energetice, při stavbě mostů a ocelových konstrukcí.
Čím je plech silnější, tím vyšší je pnutí v materiálu vznikající při svařování. „Uvolnění pnutí “ nebo překrystalizaci podporuje následné tepelné zpracování. S tloušťkou plechu stoupá potřebná doba žíhání a paralelně klesá pevnost svarového kovu. Firma OERLIKON Schweißtechnik, Eisenberg, vyvinula práškové tavidlo, které tyto nevýhody výrazně snižuje, a které Vám nyní nabízí.
Ve srovnání s jinými fluorid-bazickými práškovými tavidly vyvolává OP 41TTW výrazně nižší ztrátu pevnosti při srovnatelné době žíhání. Z toho vyplývají dvě rozhodující výhody: Zaprvé je možné svařovat díly s ještě větší tloušťkou stěny, aniž by přitom pevnost svarového kovu klesla pod přípustnou hodnotu. Zadruhé mohou drátové elektrody s úrovní legování přesto dosáhnout požadované pevnosti. Ušetří to náklady a zvýší hospodárnost podtavidlového svařování. Zároveň je zaručeno, že svarový kov dosáhne vysoké houževnatosti běžné pro fluorid-bazické svary i při nízkých teplotách, a to jak v žíhaném, tak i v tepelně nezpracovaném stavu.
OP 41TTW je aglomerované fluorid-bazické práškové tavidlo pro svařování nelegovaných a nízkolegovaných jemnozrnných konstrukčních a CrMo ocelí, speciálně pro ty aplikace, které si vyžadují dlouhé tepelné zpracování. Práškové tavidlo nenasává vlhkost, dosahuje nízké úrovně difuzního vodíku a vytváří svarový kov o vysoké metalurgické čistotě. Práškové tavidlo lze použít jak pro svařování stejnosměrným proudem, tak i střídavým proudem. To platí pro jednodrátové i tandemové procesy. Díky snadno odstranitelné strusce je práškové tavidlo vhodné i pro svařování do úzké mezery. Svářecí inženýři je proto v elektrárnách volí například pro svařování tlakových nádrží reaktorů a parních turbín, nebo při svařování tlakových generátorů a bezpečnostních nádrží.
Další informace: www.airliquidewelding.cz.