XXXII. Dny svařovací techniky ve Vamberku se blíží
Rubrika: Svařování a dělení
V letošním roce se již po třicáté druhé bude v termínu od 19. do 21. května konat celostátní konference Dny svařovací techniky. Tato již tradiční konference byla poprvé organizována v roce 1956. Cílem setkání svářečských odborníků bylo, je a bude seznámení se s moderními trendy a zajímavými aplikacemi v oblasti tavného svařování. Organizátorem akce jsou Dům techniky Pardubice a společnost ESAB. Partnerem je Česká svářečská společnost a mediálním partnerem je odborný časopis KONSTRUKCE.
Na tomto opravdu již tradičním setkání se každé dva roky schází 150 – 250 odborníků zejména z České republiky. Místa konání konference se v průběhu let měnila, ale od roku 2011 došlo k návratu, podobně jako v letech 1958 – 1980, do letoviska Studánka. Hotel Studánka je dnes moderní hotel, zcela zrekonstruovaný a citlivě umístěný do nádherného prostředí podhůří Orlických hor, nedaleko okresního města Rychnov nad Kněžnou.
Letošní konference Dny svařovací techniky bude mít v zásadě stejný časový harmonogram jako v předchozích letech. Dva dny budou věnovány odborným přednáškám a jeden den exkurzím do výrobních závodů. Společnost ESAB ve Vamberku je součástí nadnárodní společnosti ESAB. Zdejší výrobní jednotka je největším výrobním podnikem na výrobu přídavných materiálů v Evropě. Vyrábí se zde přes 115 000 tun svařovacích materiálů ročně. V rámci šetrného přístupu k životnímu prostředí je každý den vypraven speciální vlak přímo do centrálního skladu ESAB Evropa, do necelých 50 km vzdáleného Semtína.
Jak již bylo zmíněno, hlavní oficiální částí programu budou odborné přednášky. V rámci letošních přednáškových bloků zde zazní celkem 24 přednášek. Vystoupí také dva zahraniční účastníci. Všechny příspěvky budou zaměřeny na problematiku svařování a dělení materiálů. Jedinou výjimkou bude přednáška PhDr. Petry Vávrové na téma: Vybrané aspekty psychohygieny jako prevence stresu. Tento příspěvek jsme zařadili, abychom odbočili od hlavního tématu, a také proto, že je to jistě aktuální téma pro většinu z nás.
Další příspěvky budou zaměřeny na svařování materiálů pro různé typy ocelí používané v průmyslu. Jedná se například o oceli s vysokou pevností. Dále pak bude prezentována problematika svařování materiálů pro energetiku, mostních konstrukcí a např. zušlechtěných materiálů. Zajímavé budou i konkrétní aplikace z praxe, jako opravy tlakových nádob pro reaktory VVER, výroba vodních turbín a výroba speciálního jeřábu pro Navy. Pozornost bude věnována i speciálním procesům a výrobním operacím. Jako příklad můžeme uvést proces SAT pro MIG/MAG svařování, výrobu konstrukcí pro povrchovou úpravu žárovým zinkováním, moření vysokolegovaných ocelí a eliminaci zbytkových napětí u těžkých svařenců. Další příspěvky se zaměří na problematiku tepelného řezání ocelí, automatizaci procesů svařování včetně použití robotů, použití ochranných pomůcek pro svářeče a na vliv ochranného plynu při použití metody svařování MIG/MAG. Budou předneseny také příspěvky, které se zabývají výchovou a kvalifikací svářečského personálu dle normy EN ISO 9606. Nemalá pozornost bude věnována nezbytné dokumentaci svařovacích procesů a také novým normám, které byly přijaty v rámci harmonizace s EN. Pro mnohé výrobce ocelových konstrukcí bude jistě zajímavý příspěvek na téma certifikace výrobců dle EN 1090.
Snažíme se informovat případné zájemce o účast na této zajímavé konferenci různými způsoby. Předložená informace je určena všem, kteří se o této akci nedozvěděli, nebo se k nim ještě nedostaly podrobnosti o náplni přednáškových dní. Věřím, že některé čtenáře tato informace natolik zaujme, že se konference i zúčastní. Další podrobnosti včetně přihlášky najdete na našich stránkách www.esab.cz.