Vliv velikosti deformace na tloušťku a charakter povlaku žárového zinku
Rubrika: Povrchová ochrana
Z celé řady prací je všeobecně znám vliv obsahu křemíku na tloušťku, strukturu a přilnavost povlaku zinku [1–3]. Mnozí odběratelé žárově pozinkovaného materiálu tento materiál dále zpracovávají za studena, např. ohýbáním, tvarováním atd. Vyvstává tedy potřeba přesně definovat, jak se chová povlak zinku při tomto zpracování, resp. jak velké deformaci lze podrobit jednotlivé typy povlaku, aniž by došlo k jejich porušení. Předložená práce naznačuje možný způsob řešení dané problematiky a ve stručnosti seznamuje s některými experimentálními metodami a zařízeními, kterých může být využito.
Pro experimentální práce byly použity vzorky za tepla válcovaného pásu tloušťky 2 mm. Jednalo se o pás čtyř různých jakostí, které se významně lišily obsahem křemíku (viz. tabulka 1). Z uvedeného pásu byly připraveny vzorky s rozměry 300 x 30 mm, které byly za běžných provozních podmínek žárově zinkovány. Žárově zinkované vzorky se válcovaly za studena na laboratorní stolici Q110 [4] v Ústavu modelování a řízení tvářecích procesů na VŠB-TU v Ostravě. Konečná tloušťka laboratorně válcovaných vzorků činila 1,8; 1,6; 1,4, resp. 1,0 mm, což představuje velikost celkové poměrné deformace ε = 10, 20, 30, resp. 50 %. U takto získaných vzorků byla na 20ti místech měřena magnetickou metodou tloušťka vrstvy povlaku zinku a získané údaje byly statisticky hodnoceny. Dále byly provedeny metalografické analýzy charakteru povlaku.
EXPERIMENTÁLNÍ ZAŘÍZENÍ
Laboratorní stolice Q110 typu kvarto, která je bezstojanová a předepjatá prostřednictvím čtyř hydraulických matic, byla projektována speciálně pro konkrétní experimentální účely ústavu jako je např.:
-
válcování za studena ocelových polotovarů, získaných předchozí simulací plynulého lití tenkých bram a jejich přímého válcování v podobě tzv. teplého pásu,
-
výroba tenkých pásů z nových typů neželezných slitin a intermetalických sloučenin, vyznačujících se nízkou tvařitelností a mimořádně vysokými deformačními odpory (zhruba až 2 500 MPa).
Počítačový program, vyvinutý pod grafickým prostředím LabVIEW, registruje a průběžně zobrazuje především celkovou válcovací sílu (max. 160 kN – měřeno smykovými snímači). Dalšími registrovanými veličinami je aktuální výška válcovací mezery, případně i krouticí momenty a další parametry, spojené s předepjetím stolice.
VÝSLEDKY
Z měření tloušťky povlaku zinku magnetickou metodou vyplynulo, že u všech skupin vzorků dochází s růstem deformace ke snižování tloušťky povlaku. Průběh křivky „tloušťka povlaku – celková poměrná deformace“ má však v závislosti na obsahu Si poměrně rozdílný charakter.
-
u vzorků s obsahem Si 0,027 % byl zjištěn pokles průměrné tloušťky povlaku z hodnoty 75,8 µm u vzorku 1–0 (celková poměrná deformace ε = 0 %) na 47,6 µm u vzorku 1–50 (ε = 50 %). Poměrně zajímavý je náhlý pokles tloušťky povlaku při deformaci ε = 10 %. Ze všech sledovaných skupin vzorků vykazuje tloušťka povlaku největší rozptyl naměřených hodnot (viz. obr. 1),
-
u druhé skupiny vzorků (Si = 0,202 %) byly zjištěny vyšší hodnoty průměrné tloušťky povlaku než u předchozí skupiny. Tloušťka povlaku u vzorku 2–0 byla 89,3 µm, u vzorku 2–50 dosáhla hodnoty 55,2 µm. Za zmínku stojí velmi úzký rozptyl naměřených hodnot,
-
měření tloušťky povlaku zinku u třetí (Si = 0,922 %) i čtvrté (Si = 1,050 %) skupiny vzorků přinesly téměř shodné výsledky. Průměrná tloušťka zinkového povlaku se snížila po deformaci ε = 50 % z původních 158,2 (u vzorku 3–0), resp. 154,2 µm na 84,0 (u vzorku 3–50), resp. 79,9 µm (viz. obr. 2). U vzorků s vyšším obsahem Si byl zaznamenán větší rozptyl naměřených hodnot.
Měření tloušťky povlaku pomocí metalografické analýzy přineslo obdobné výsledky jako uvedená magnetická metoda. Nejtenší vrstvy s největším rozptylem naměřených hodnot byly zjištěny u vzorků s obsahem Si 0,027 %, zhruba o 10 až 20 µm silnější vrstvy byly naměřeny u vzorků s obsahem Si 0,202 % a nejsilnější vrstvy byly zjištěny u vzorků s obsahem Si 0,922, resp. 1,050 %.
Povlak zinku u vzorků s obsahem Si 0,027 % je tvořen nerovnoměrně vyloučenými fázemi γ a δ. Krystaly fáze ξ jsou jemné a krátké, místně vytvářejí vějířovité útvary, nad nimiž je nerovnoměrně silná vrstva η fáze (viz. obr. 3). Tato nerovnoměrnost je poměrně výrazná, vyvolává i nerovnoměrnost povrchu vzorku po zinkování a válcováním za studena se tento reliéf potlačí. Z tohoto zjištění vyplývá, že výrazný rozptyl tloušťky povlaku u vzorků s uvedeným obsahem Si je dán nerovností povrchu pásu a vlastní nerov-ností povrchu vrstvy. Deformace za studena se projevuje především na uspořádání ξ fáze.
U vzorků s obsahem Si 0,202 % byla na rozhraní ocel – zinková vrstva zjištěna jemná vrstva, obsahující fáze γ a δ. Dále následovala silná vrstva fáze ξ, která byla tvořena výraznými kolumnárními krystaly. Podíl η fáze je nízký, vyplňuje pouze nerovnosti ve vrstvě krystalů fáze ξ. Povrch vrstvy je rovný, bez ohledu na nerovnosti zinkovaného materiálu. Rozptyl tloušťky je výrazně nižší než u vzorků s nejnižším obsahem Si. V průběhu deformace za studena dochází k drcení krystalů fáze ξ.
Charakter zinkové vrstvy i její změny v průběhu deformace za studena jsou u obou skupin vzorků s velmi vysokým obsahem křemíku shodné. Dominantní složkou je fáze ξ, která tvoří kolumnární krystaly. Podíl ostatních fází je velmi nízký, netvoří souvislé vrstvy. Vzhledem k reaktivitě daného typu oceli jsou vrstvy zinku výrazně silnější než u vzorků s nižšími obsahy Si. Povrch povlaku je rovný, rozptyl tloušťky vrstvy je dán zejména nerovností povrchu pásu. Deformací za studena dochází k drcení kolumnárních krystalů fáze ξ a k zeslabení vrstev.
Nezkrácený článek si můžete přečíst v prosincovém čísle 6/2003.