Vlies – nehořlavý materiál pro stavebnictví
Rubrika: Povrchová ochrana
Slovo Vlies není úplně běžné ale mnoho lidí jistě slyšelo podobné označení ve spojení s oblečením. Flíska neboli flísová mikina je vyrobena z netkané textilie. A právě slovo vlies představuje netkanou textilii, která se od klasické tkané textilie (tkaniny) liší v tom, že není vyrobena tkaním a není tedy tvořena osnovou a útkem. Vlies je vytvořen nahodile rientovanými vlákny materiálu. Můžeme tedy hovořit o Vliesu sklovláknitém nebo polyesterovém. V podstatě by se jako vlies mohl označit i papír, který je vytvořen z nahodile orientovaných vláken buničiny.
Sklovláknitý vlies vyráběný ve společnosti Saint‑Gobain Vertex Litomyšl, přesněji v dceřiné společnosti Vertex Glass Mat, má s papírenskou technologií hodně společného. Tak jako se papír vyrábí rozemletím a rozplavením buničiny ve vodě (spolu s dalšími pomocnými látkami a plnivy), jejím odvodněním na sítu, a vysušením, tak se vyrábí i sklovláknitý vlies.
Skleněné vlákno definované délky (nejčastěji cca 2 cm dlouhé) je rozplaveno v procesní vodě na jednotlivé fibrilky. Procesní voda, jejíž složení je střeženým tajemstvím každého výrobce, obsahuje přípravky, které podporují rozplavení vláken a udržují stabilní podmínky celého výrobního procesu. Rozplavené vlákno v procesní vodě je odvodněno na sítu, tzn. že sítem proteče voda a na sítu zůstane vrstva nahodile orientovaných vláken. Tato vrstva je následně prosycena pojivem (obdoba známého lepidla Herkules) a poté vysušena na dalším sítu v sušárně. Po vysušení je sklovlánitý vlies (skleněný papír) navíjen na role o průměru 1,2 m. Každá role je analyzována (plošná hmotnost, množství pojiva, pevnost v tahu) čímž se zjišťuje, zda výrobek odpovídá požadovaným parametrům. Po zabalení do folie a označení je výrobek připraven k expedici.
Sklovláknitý vlies vyráběný v Litomyšli má nejčastěji plošnou hmotnost okolo 50 g/m2 a je tvořen cca 80 % skla (v podobě sklovláknitého materiálu) a 20 % spalitelných částí – pojiva. Sklovláknitým materiálem rozumíme skleněná vlákna ze speciálního typu skloviny o průměru 13 μm a délce 2 cm (např. průměrná tlouštka vlasu se udává okolo 100 μm, tzn. že našich vláken by se poskládalo osm vedle sebe aby vytvořilo vlákno o stejné tloušťce jakou má jeden lidský vlas). Typ pojiva, které po vysušení fixuje nahodile orientovaná vlákna je odvislý od finální aplikace vliesu. Některá pojiva jsou vhodná pro laminování, kde je požadována rozpustnost v použitých pryskyřicích. Pro jiné aplikace je požadována kompatibilita s pokojovými malířskými barvami. Prakticky vždy je však požadována dostatečná pevnost vliesu v podélném i příčném směru, neboť nejčastěji dochází k jeho dalšímu zpracování na dalších výrobních linkách.
Díky vlastnostem skla, z něhož je sklovláknitý vlies vyroben – nehořlavost, elektrický a tepelný izolant, dostatečná pevnost, malá hmotnost, alkalická odolnost – se Vlies nejčastěji používá ve stavebnictví jako nosná vložka při výrobě bitumenových izolačních pásů (lepenka), šindelů (střešní krytina), při výrobě sádrokartonů, dále jako vložka do PVC podlahovin. Další aplikací je jeho využití coby tapety na zeď a pro výrobu stropních akustických kazet.
Znamená to tedy, že ač si to neuvědomujeme, v moderních stavbách jsme doslova obklopeni a zabaleni Vliesem.
Vlies – Non-flammable Material for Construction Industry
The word “Vlies” is not very common but certainly many people have heard a similar one in connection with clothing. Fleece or fleece sweatshirt is made of non-woven fabric. And the word “Vlies” means a non-woven fabric, which differs from the traditional woven textiles (fabrics) in that it is not made by weaving and is therefore not formed by warp and weft. “Vlies” (fleece) is created by randomly oriented fibres of material. We can talk about glass fibre “Vlies” or about polyester “Vlies”. In fact, also paper could be labelled as “Vlies”, since it is formed by randomly oriented fibres of pulp.
Z podkladů Saint‑Gobain Vertex Litomyšl