Střešní systém, využívající výhod hliníku
Rubrika: Opláštění a fasády
Kalzip je hliníkový střešní systém, jehož základním prvkem je „žlabový“ profil s průmyslově vyráběnou stojatou drážkou. Kotvení probíhá pomocí tzv. klips.
Veškeré kotvení je skryto pod střešním pláštěm a nedochází tak k žádným perforacím střešního pláště, které jsou vždy potenciálním zdrojem zatékání. Uložení na kotevní klipsy je kluzné a umožňuje střeše dilatovat. Dilatace hliníku, ze kterého vždy náš systém vyrábíme, je v našich zeměpisných podmínkách cca 1 mm/m. A je to právě propracovaný způsob kotvení a hliník jako materiál, co propůjčuje systému jeho nadstandardní vlastnosti.
Jako úplně první se nabízí pár slov o hliníku jako materiálu a jeho vlastnostech. První, co přijde na mysl statikovi, je, že hliník je lehký. Jeho objemová hmotnost je standardně 2.700 kg/m3. Jakákoliv hliníková střešní krytina je tedy ve srovnání s ocelovým plechem výrazně lehčí. Hmotnost krytiny Kalzip včetně kotevních prvků se udává pouze 5 kg/m2. Další vlastností hliníku je dobrá tvarovatelnost. Toho využívá Kalzip při formování profilů do kruhových, eliptických, kónických či jiných tvarů. Ohýbání Kalzipu má tři výrobní limity - přirozený ohyb, ohýbání ve výrobě a harmonikové ohýbání pro velmi malé poloměry. Zastavit bych se chtěla u pojmu přirozený ohyb, což znamená, že na stavbu se dovezou rovné profily, které se do požadovaného tvaru ohnou. U Kalzipu to platí pro poloměry od cca 40 m výše. Tato hranice přirozeného ohybu je u srovnatelných ocelových krytin mnohem výše a každé ohýbání předem v dílně něco stojí. Na opačném konci spektra ohýbání pak stojí velmi malé poloměry, které hliníkový systém Kalzip zvládá do poloměru cca 1,5 m jako hladké.
Zcela neopomenutelnou vlastností hliníku je jeho svařitelnost na stavbě i ve velmi malých tloušťkách. Profily Kalzip se formují nejčastěji z hliníkového plechu v tloušťkách 0,8 až 1,0 mm. Ocelový plech této tloušťky se na stavbě provaří a zkroutí. Hliník lze svařovat přímo na stavbě v ochranné atmosféře argonu. Proč je tato schopnost svařování tak důležitá pro střechu? Umožňuje vytvářet dokonale vodotěsné prostupy střechou i ve velmi nízkých spádech. Kvalifikované ovaření střešního prostupu, které bere v úvahu dilataci střechy jako celku, je bezpečné, snadno kontrolovatelné a estetické řešení tohoto detailu. Právě garantované zajištění vodotěsnosti všech detailů nám umožňuje realizovat střechy se spádem od 1,5°, ačkoliv víme, že norma pro plechové krytiny povoluje spády od 7°.
Kvalitní materiál vyžaduje dokonale promyšlené zpracování. Protože kotvení profilů Kalzip má dobře vyřešené dilatace, můžeme pracovat bez příčného přesahu v krytině. Někdo namítne, že existují limity pro dopravu z výroby na stavbu, třeba délka kamionu je omezena na 13,5 m. Kromě nadrozměrné dopravy nabízíme u větších projektů od cca 3.000 m2 výrobu na stavbě. Formovací stroj ROLL FORMER přijede na stavbu (v nedávné době působil v Praze na stavbě nového terminálu letiště v Ruzyni) a přímo ze svitku formuje profily Kalzip.
Celý a nezkrácený článek včetně nákresů si můžete přečíst v prosincovém čísle 6/2004.