Stadion Narodowy Warszawa – žárové zinkování nebo nátěrový systém?
Rubrika: Povrchová ochrana
Ocelové konstrukce jednotlivých stadionů pro Euro 2012 jsou kapitolou samy pro sebe. Jejich využití je v takových objemech, že by se to vystačilo na několik čísel našeho časopisu. Čeho je ale o poznání méně, jsou odborné informace. Díky Konstrukcím se nyní můžete o nových stadionech v Polsku dozvědět něco více.
Podle propočtů se bude váha ocelových konstrukcí všech čtyř nově budovaných polských stadionů pohybovat na hranici 100 tisíc tun. Nejvýznamnější z nich, Stadion Narodowy, využije 14 500 tun. Hlavní ocelová konstrukce váží 10 000 tun, pomocné konstrukce včetně centrální jehlice představují 2 400 tun a váha střešních ocelových lan, vzpěr a spojovacího materiálu představuje 2 100 tun.
Stadion byl projektován pro 55 000 lidí. Jeho základy a tribuny byly projektovány výhradně ze železobetonu. Ocelové konstrukce (nosné, střechy a venkovních fasád) nejsou s železobetonovým skeletem nijak spojeny. Jediným místem, kde ke styku dochází, jsou základy 56 m vysokých nosných sloupů.
ŽÁROVÉ ZINKOVÁNÍ, TRYSKÁNÍ NEBO NÁTĚR?
U takovýchto objemů dodávaných OK se nabízí otázka, jakým způsobem budou povrchově ošetřeny. Například u Stadionu Narodowego by podle odhadů odborníků žárové zinkování u projektu za 1 miliardu polských zlotých, stoupla investice o 10 až 15 %. Korozní ochrana by přitom byla zajištěna na dalších 60 let. Levnější varianta povrchových nátěrů sebou přitom přináší opakování této procedury co 5 let.
„Při rozhodování o způsobu protikorozní ochrany ocelových konstrukcí Stadionu Narodowego bylo rozhodnuto výhradně o použití ochranného nátěru. Důvodem jsou průměry a váhy hlavních částí konstrukce. Každý z jejich čtyř elementů se opakuje v 72 pylonech. Antikorozní ochrana pomocí žárového zinkování by byla technicky velmi komplikovaná a nákladná záležitost. Ocelová konstrukce Stadionu Narodowego proto bude zabezpečena nátěrovým systémem,“ vysvětlil pro polský odborný časopis Konstrukcje stalowe Ing. Leszek Miara, inspektor stavebního dozoru na stavbě stadionu.
Podkladovou vrstvu bude tvořit 100 μm nátěr Intercure 200, střední vrstvu 130 μm Intercure 420 a povrchová vrtsva bude realizována 50 μm nátěrem Interfine 878 Mertallic. Celková vrtsva antikorozního nátěru tedy bude činit 280 μm. „Dodavatel nátěrového systému garantuje jeho trvanlivost na 15 let, což potvrzuje i dodavatel prací ve smlouvě s patnáctiletou zárukou na antikorozní ochranu. Nepochybně to mnohonásobně zmenší cenu budoucích oprav a zvětšuje časové možnosti využívání objektu,“ dodal Miara.
Nabízí se ale otázka, zda-li je vůbec vhodné v období propadu cen oceli šetřit na antikorozních opatřeních? Je sice pravdou, že v průběhu výstavby jsou ceny za protikorozní ochranu vyšší, ale budou kompenzovány nižšími náklady v budoucnu. Podle Miary jsou efekty z dražšího protikorozního opatření jednoznačné, ale na zřetel je třeba brát rovněž stupeň zátěže pro životní prostředí při procesu jejich výroby a aplikace.
Stadium Narodowy Warsaw – hot-dip galvanizing or paint system?
The article compares the advantages and disadvantages of each type of surface protection of steel structures for construction of stadium Narodowy in Warsaw. Despite the long-term protection provided by a hot-dip galvanizing, the investor ultimately decided to use the paint systems. A significant factor in doing so was the price, which would be, in total, up to 10–15 % higher if hot-dip galvanizing was used.
převzato z Konstrukcje stalowe