Sklo Guardian® poskytuje vynikající tepelnou izolaci a ochranu proti slunečnímu záření ve výzkumném projektu vysoko v horách
Rubrika: Opláštění a fasády
Společnost Guardian Glass, vedoucí výrobce špičkových skel pro architektonická řešení a klíčový dodavatel stavebního průmyslu, ukázala vynikající schopnosti svých skel v ambiciózním projektu alpského přístřešku ve Slovinsku.
Projekt byl spuštěn studiem OFIS Architects ze slovinské Ljubljany a pomáhá zkoumat dopad extrémních povětrnostních podmínek na různé typy materiálů a konstrukčních technik. Tento moderní přístřešek byl navržen na podzim roku 2015 ve studiu „Habitation in Extreme Environments“ na vysoké škole Harvard Graduate School of Design. Z několika návrhů podaných studenty architektury byl vybrán a dále rozvíjen návrh týmu, ve kterém byli Katie McDonaldová, Erin Pellegrinová a Frederick Kim. Stavba provedená dle jejich návrhu je umístěna vysoko na výběžku hory Skuta ve Slovinských Alpách, kde jsou extrémní a drsné povětrnostní podmínky. V požadavcích projektu bylo zadáno, aby tento bivak poskytoval bezpečné a pohodlné prostředí až osmi osobám.
Iniciátoři projektu, Špela Videčnik a Rok Oman, spoluzakladatelé studia OFIS Architects, spolupracovali na projektu s londýnskými stavebními inženýry AKT II Ltd. a společností Rieder, jejíž produktovou řadu Eco Skin použili při stavbě bivaku. Pro zasklení si jako klíčového partnera vybrali společnost Guardian Glass, protože patří mezi nejzkušenější a technicky nejvyspělejší dodavatele skla na světě.
Stavba je umístěna ve výšce více než 2000 metrů nad mořem, takže použité tvrzené bezpečnostní sklo muselo být schopné odolat návrhové hodnotě náporu větru 2,3 kN/m2. To je více než dvojnásobek oproti hodnotám, které jsou potřeba pro mrakodrapy ve velkoměstech. Sklo také muselo poskytovat vynikající tepelnou izolaci a ochranu proti slunečnímu záření, být velmi bezpečné a dobře si poradit s vysokou nadmořskou výškou a extrémními teplotami.
Experti ze společnosti Guardian spolupracovali s OFIS a AKT takovým způsobem, aby navrhli optimální okenní materiály a konstrukci. Během procesu museli vzít v úvahu klíčové faktory, například tepelnou izolaci a kontrolu prostupu slunečního záření, ale také ostatní funkční vlastnosti jako vzhled nebo čirost a průhlednost zasklení.
Bylo zvoleno izolační trojsklo s hodnotou U 0,5 W/m2K a solárním faktorem 33%, čímž bylo dosaženo optimálního energetického vyvážení po celý rok. Jako základ je použito vnější sklo se spektrálně selektivním povlakem SunGuard® SuperNeutral® 70/37, kombinované se sklem ClimaGuard® Premium T s nízkou emisivitou na vnitřní straně. Výsledkem byla propustnost viditelného světla 59%, což je velmi vysoká hodnota u trojskla, jehož solární faktor je takto nízký.
Klíčovými výhodami skla jsou jeho neutrální vzhled, takže bivak velmi dobře zapadá do okolí, málo odráží světlo zvnějšku, takže je dobře vidět dovnitř, a navíc odrazivost skla je minimální také uvnitř, což umožňuje obyvatelům užívat si pohled na okolí ve dne i v noci. „Chtěli jsme, aby měl člověk v bivaku pocit, že je stále součástí okolí. Společnost Guardian Glass nám hodně pomohla s realizací,“ říká Erin Pellegrinová, studentka designu na Harvard University.
Domen Komac, integrační manažer pro Evropu u společnosti Guardian Glass, řekl: „Přestože je tento projekt relativně malý, není o nic méně náročný než jakékoliv velké budovy. Udržet komfortní a bezpečné vnitřní prostředí byla výzva, zejména za těchto extrémních podmínek. Díky naší široké produktové řadě v kombinaci s know-how našeho technikcého týmu byla společnost Guardian Glass schopná splnit kritéria tohoto vysoce sledovaného projektu.“
Více informací o sklech Guardian SunGuard a ClimaGuard najdete na www.guardian.com/europe/GuardianGlass.
Guardian Glass bude vystavovat na veletrhu Glasstec, který se bude konat ve dnech 20. až 23. září 2016 v německém Düsseldorfu. Prezentace společnosti bude k vidění v hale 10 na stánku A28. Pro další informace navštivte www.guardianglasstec.com.