Skleněná klinika v zatáčce
Rubrika: Opláštění a fasády
Nová budova Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi je skleněná od hlavy k patě, kromě kamenné severní fasády. Architekt Martin Rajniš ji promyšleně zasadil do ohybu zatáčky pod skalní masiv a lávkou propojil s původní prvorepublikovou nemocnicí. Skleněnou vizi pomohla naplnit americká firma z Michiganu Guardian Glass.
Současní majitelé Kliniky, zástupci třetí generace zakladatele MUDr. Antonína Pírka žijí a pracují jako lékaři ve Švýcarsku a zde také hledali inspiraci pro novou budovu. Jejich představám nejlépe vyhovoval návrh architekta Martina Rajniše.
PROŽITEK Z ARCHITEKTURY
Novou budovu Kliniky Rajniš projektoval s ohledem na okolí i s myšlenkou na pacienty, kteří by měli do budovy vcházet bez pocitů stísněnosti. Prožitek, jaký budova vzbuzuje u lidí je pro Martina Rajniše nesrovnatelně důležitější než běžný český stavební standard. Vidět je to především na projektech jeho Huti architektury, kam patří Poštovna na Sněžce, Věž Ester v Jeruzalémě, Klubovna Panorama Golf Resort nebo třeba Rozhledna Doubravka.
OTEVŘENÁ NÁRUČ
Na rozdíl od jiných návrhů, které budovu přimykaly k pískovcovému skalnímu masivu se Martin Rajniš rozhodl udělat ze skály protihráče prosklené jižní strany Kliniky, ta navíc svými tvary odkazuje k vzorům klinik z první republiky. Starou i novou nemocnici propojil patnáctimetrovou lávkou. Směrem ke skále evokuje budova otevřenou náruč, dojem podpořený hladkými plochami čirého skla. Použití celoprosklených fasád musí splňovat estetické, technologické i bezpečnostní prvky, které nemusí být na první pohled zřejmé. „Možná si vybavíte některé starší prosklené budovy, v nichž jste se mohli zhlížet jako v zrcadle. Zde bylo použito sklo, které vychází z přesně opačného požadavku – má působit co nejpřirozeněji a umožnit propojení vnějšího a vnitřního prostředí,“ řekl Michal Hronský ze společnosti Guardian. Skla v nové Klinice Dr. Pírka jsou velmi čirá a mají minimální zabarvení, přitom dokáží odstínit více než 67 procent dopadajícího slunečního tepla a propouští velké množství přirozeného denního světla.
Objekt bohatě používající sklo jak na fasádách, tak v interiéru působí příjemně a vzdušně a navozuje přesně takové pocity, jaké si pro moderní sanatorium vysnil původní zakladatel soukromé Kliniky gynekolog a porodník Antonín Pírek ve třicátých letech.
MÍSTO PLNÉ OPTIMISMU
Původní Kliniku jako místo plné světla a optimismu, kde by se pacienti cítili dobře nechal Antonín Pírek postavit v roce 1934. Úspěšný Pírek si přál skoncovat s pachem karbolu a lysolu i konzervativní péčí o nemocné. Oslovil architekta Vladimíra Wallenfelse a dohodli se na čistém funkcionalistickém návrhu nemocnice. Příjemné ovzduší s rodinnou atmosférou stálo na detailech. Okna s nízkým parapetem umožňovala i ležícím pacientům výhled do zeleně. Navržené korkové podlahy působily teple a tlumily zvuky. Se stejnou pečlivostí se založil park kolem Kliniky. Pohnuté roky totality ovlivnily Pírkovu rodinu i chod Kliniky. Avšak od devadesátých let si zdejší specialisté opět vydobyli přední místo v kvalitě a počtu prováděných implantací kloubních náhrad, všeobecné chirurgii i plastické chirurgii, takže přirozeně vyplynula potřeba rozšíření Kliniky o ambulantní péči a zlepšení komfortu pro pacienty.
Dnes mohou pacienti využívat obě budovy Kliniky a obnovenou zahradu s díly sochařů. „Pokud vypadá venkovní prostředí hezky a všude je pořádek, bývá pořádek i uvnitř, a dokonce i „uvnitř“ pacientů,“ řekl v jednom z rozhovorů ředitel Kliniky MUDr. Stanislav Najman.