Rekonstrukce opláštění a zateplení střechy pavilonu ostravské VŠB-TU
Rubrika: Opláštění a fasády
Stávající objekt C – sdružená posluchárna Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě tvoří jeden dilatační celek kruhového půdorysu s různými průměry v 1. a ve 2. podlaží.
Pavilon byl postaven podle projektu Stavoprojektu Ostrava v roce 1967. V roce 2003 byly sanovány podhledy budovy podle projektu firmy Marpo Ostrava. Jde o 14 m vysoký objekt školského charakteru pravidelného a symetrického uspořádání místností i obvodového pláště. Je třípodlažní, částečně podsklepený, s plochou střechou. Průměr 1. NP je 35 m a předsazené (rozšířené) 2. NP má průměr 50 m. Budova má paprskovitě uspořádaný ocelový nosný skelet, který je doplněn železobetonovými monolitickými konstrukcemi. Projektanti navrhli výměnu výkladců v 1. NP a tzv. Boletických panelů (dříve často používaný obkladový materiál s nosným ocelovým rámem, vnější vrstvou z kaleného barveného skla, minerální izolací a vnitřním pláštěm z dřevotřískových, sololitových a pod. desek – pozn. red.) ve 2. NP za lehký obvodový plášť z hliníkového konstrukčního systému se vsazenými okny a dveřmi.
U obou podlaží je použit systém hliníkových konstrukcí Hueck-Hartmann:
-
nosný rastr fasádní konstrukce – série Fassade 1.0 VF 50 s pohledovou šířkou 50 mm,
-
vsazené prvky (okna, dveře) – okenní série Systherm 72E (stavební hloubka 72 mm) s přiznanými rámy i křídly.
Konstrukční řešení výplní otvorů v 1. NP je v duchu známých zvyklostí konstrukcí z hliníkových profilů. Konstrukce prosklené fasády v 2. NP je osazena mezi železobetonové monolitické stropy, ke kterým je ukotvena. Kruhový obrys je tvořen polygonem ze 72 segmentů (modul šířky 1.770 mm a výšky 4.000 mm). Pro nosnou konstrukci musela být kvůli zarovnání nového pláště z interiéru použita série sloupek/příčník – ta umožnila, aby příčník řezaný pod úhlem měl shodnou hloubku se sloupkem. Kvůli minimalizování odpadu byly při skladebné výšce sloupku 4.000 mm nakoupeny atypické délky profilových tyčí.
Podokenní a nadokenní tepelně izolační sendvičové kazety včetně začišťovacího pásku spáry jsou hluboké tak, aby byly z interiéru zarovnány s nosnou konstrukcí. Kazeta je složena ze skla ESG s emailem RAL 6026, minerální vlny tl. 140 mm a schránky z hliníkového plechu. Jsou navržena sklopná nadrozměrná okna (modul 1.770 × 2.260 mm) z důvodu umístění na chodbách s velkým provozem studentů. S ohledem na velikost křídel jsou opatřena dvěma klikami (bezpečná manipulace při otevírání i zavírání oběma rukama). Průhledné části (1.770 × 2.260 mm) jsou zaskleny čirým izolačním dvojsklem ve složení 6 + 12 + 6 se součinitelem prostupu tepla U = 1,2 W/m2K. Stínicími prvky jsou svisle umístěné slunolamy se stavební hloubkou 250 mm. Jsou po celém obvodu na každém ze 72 fasádních sloupků, takže stavbě dodávají výrazný vertikální ráz s rostoucí optickou hustotou s ubíhajícím obvodem. Konstrukce slunolamů je atypické řešení dodavatele proskleného pláště.
V exteriéru má hliníkový fasádní plášť včetně plných výplní barvu odstínu zelené RAL 6026, z interiéru v odstínu bílé RAL 9010. Dodavatelem hliníkového proskleného pláště byla firma Vjačka.