Realizace lehkých obvodových plášťů pro ČVUT – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky
Rubrika: Opláštění a fasády
Společnost MEGAMONT s. r. o. realizovala pro objednatele sdružení HT CZ – VCES dodávku LOP pro přestavbu s rekonstrukcí objektu B a přístavby nového objektu A Českého vysokého učení technického – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky. Jednalo se o jednu z největších zakázek v oboru Lehkých obvodových plášťů, která byla pro ČVUT v roce 2015 a 2016 realizována. Náročnost projektu spočívala nejen z vyřešení technických požadavků zadavatele, ale též v logistice provádění samotného díla. Objekt je situován na hlavní třídě Jugoslávských partyzánů, která svádí dopravu z přilehlých oblastí, takže prostor pro stavební mechanizaci, skladování, dopravu a samotné montáže byl minimální.
Na projektu ČVUT ČIIRK byly LOP realizovány ze sloupko-příčkových fasád, z modulové fasády a z rámových konstrukcí. Výroba jednotlivých prvků LOP, včetně ocelových kotvicích a ocelových nosných konstrukcí a hliníkového oplechování, dodávaného společností MEGAMONT, probíhala ve výrobních prostorách společnosti MEGAMONT s. r. o. Z důvodu vysokých technických požadavků, byly již ve výrobním procesu jednotlivé prvky podrobeny kontrolnímu systému na kterém se podíleli zástupci generálního dodavatele i investora. Zasklení konstrukcí LOP je provedeno kombinací izolačního trojskla různých formátů dle dílenské dokumentace a smaltovaného skla v místech neprůhledných částí. Prostor neprůhledných částí je vyplněn tepelnou izolací a z interiérové strany je proveden SDK parapet. Zasklení modulové fasády bylo součástí výrobního procesu v dílnách společnosti MEGAMONT. Zasklení LOP ze sloupko-příčkových fasád a rámových konstrukcí včetně dveří bylo prováděno na stavbě. Odsouhlaseným dodavatelem systémového materiálu byla společnost SCHÜCO, od které bylo i při tvoření projekčních prací využito systémových detailů a technických řešení u přípojných detailů.
Budova A byla montážně kombinací sloupko-příčkových fasád hlavního vstupu s prosklenou střechou na jihovýchodní straně objektu a požární stěnou schodiště napojenou na spojovací krček s prosklenou střechou mezi budovou A a B, fasádou v 10. nadzemním podlaží s prosklenou střechou a modulovou fasádou 1. až 9. NP. Modulová fasáda nebyla mimo severní strany typická, protože v každém podlaží z důvodu pootočení jednotlivých pater byly montovány zakládací profily. Jedná se tedy o několik vzájemně propojených, samostatně založených blokových fasád. V místě jednotlivých pootočení vznikly římsy, které byly opracovány klempířským oplechováním z hliníkového lakovaného plechu odsouhlasené RAL. Podhledy byly vyrobeny jako kazety v odsouhlaseném rastru navazujícím na jednotlivé moduly. Montáž modulové fasády probíhala z důvodu postupu jednotlivých prací a z důvodu přesahu betonových konstrukcí z interiérové strany za pomoci minijeřábu nebo pojízdného vakuového manipulátoru. Jelikož moduly byly vakuovým manipulátorem montovány za interiérovou sklovinu, byl ve výrobě kladen důraz na správné uložení a vlepení skleněné výplně do hliníkového rámu modulu. Montáž modulů byla zahájena v době, kdy byly ocelové a betonové konstrukce prováděny v 5. NP. Proto byly pravidelně koordinovány se stavbou z důvodu malých skladovacích prostor a postupu prací na jednotlivých konstrukcích nejen návozy prvků LOP, ale i postupy montážních prací v závislosti na využití stavebních jeřábů a dodržování BOZP. Moduly v 1. NP byly vyráběny v nadrozměrné velikosti s výškou 4 740 mm, ve kterých byly osazeny vstupní dveře. V modulech od 5. – 9. NP byly na jižní a západní straně umístěny balkónové dveře pro vstup na technické lávky pro údržbu. Ocelová konstrukce prochází jednotlivými moduly v místech neprůhledných výplní ze smaltovaného skla s výřezy pro prostup ocelové konstrukce. Součástí dodávky byly exteriérové stínící žaluzie ovládané motoricky se spřažením do dvou či tří kusů, podle řešení interiéru. Žaluzie jsou opatřeny hliníkovými kryty a na modulech jsou připevněny vodící lišty. Montáž žaluzií probíhala ve výrobních prostorách společnosti MEGAMONT a na stavbě probíhaly dokončovací práce a to spřažení a seřízení.
Budova B byla montážně tvořena sloupko‑příčkovou fasádou na západní straně v celé ploše objektu, na severní a jižní straně v místě nové přístavby, na východní straně jsou sloupko-příčkové fasády od 4. do 7. NP v místech, kde byla prováděna rekonstrukce objektu. Na východní a jižní straně v místě interiérových schodišť bylo osazeno 69 ks oken z rámového systému Schüco s dodávkou a montáží exteriérových hliníkových parapetů vyrobených na skutečný rozměr podle tloušťky a srovnání KZS a dodávkou a montáží interiérových dřevotřískových parapetů v odstínu fasádních prvků. Z rámových profilů byly provedeny okenní výplně v 1. NP a prosklená stěna ve 2. NP opět s interiérovými a exteriérovými parapety. Do konstrukcí LOP byly vloženy dveře různého funkčního vybavení dle požadavků uživatele. Součástí dodávky společnosti MEGAMONT byly i automatické teleskopické dveře osazené do připravené ocelové konstrukce pro terčovou fasádu a jednokřídlé požární automatické dveře. Na interiérové straně opláštění LOP jsou osazeny v jednotlivých polích prosklených částí stínící žaluzie v odstínu fasády.