KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Opláštění a fasády    Protipožární sklo – nekompromisní ochrana lidí i majetku

Protipožární sklo – nekompromisní ochrana lidí i majetku

Publikováno: 5.12.2016
Rubrika: Opláštění a fasády

Protipožární odolnost je v centru pozornosti inovátorů ve sklářském průmyslu už desítky let a zasloužila se o vznik výrobků, které nabízejí nejen lepší ochranu před požárem, ale navíc mají i mnohem estetičtější vzhled než jejich předchůdci.

Když jde o bezpečnost, nejsou možné žádné kompromisy, ovšem v dřívějších dobách montáž protipožárních skel do budovy znamenala, že byli architekti i tvůrci specifikací nuceni pracovat jen s omezenou paletou výrobků.

Často to vyžadovalo použití skel s drátěnou vložkou v Čechách označované jako „drátosklo“, což je technologie stará už více než sto let. Ale i když sklo s drátěnou výztuží může i dnes nacházet uplatnění a představuje osvědčenou hodnotu, má z hlediska designu rozhodně svá omezení. Není pochyb o tom, že může vyvolávat strohý pocit, který se zrovna příliš nehodí pro prestižní objekty.

Proto když je třeba zajistit pevnou fyzickou protipožární bariéru za použití materiálů, které splňují všechny předpisy, může to být v rozporu s moderním designem budov, který často upřednostňuje světlé vzdušné prostory charakterizované jasnými liniemi dodávajícími pocit otevřenosti. K dosažení těchto estetických cílů se přímo nabízí sklo – a nyní mohou architekti více popouštět uzdu své kreativitě díky tomu, že výrobci vyvinuli sklo i rámy, které jsou díky své požární odolnosti všestrannější.

JAK SYSTÉM FUNGUJE

Moderní systémy skleněných výplní instalované jako oponové stěny, vnitřní dveře nebo protipožární příčky jsou schopny zajistit kompletní ochranu před přenosem tepla až na tři hodiny. Nejmodernější protipožární skleněné výplně fungují na základě vložené vrstvy intumescentního materiálu mezi dvě nebo více skleněných tabulí. Když se intumescentní materiál zahřeje, získá neprůhledný vzhled a začne se rozpínat, čímž vytvoří bariéru proti horkým plynům a plamenům a současně působí jako velmi účinná izolace proti žáru.

Tuto ochranu jsou schopny zajistit i skleněné příčky od podlahy až po strop, což znamená, že mohou účinně sloužit stejnému účelu jako cihlová zeď, takže už není třeba vizuálně oddělovat prostory, mají-li být chráněny pro případ požáru.

Základní systémy nabízejí menší ochranu, ale jsou schopny si při styku s ohněm uchovat průhlednost, což pomůže lidem, kteří hledají únikový východ, nebo záchranářům, kteří tak vidí skrz dveře a vnitřní příčky, aniž by se museli vystavovat možnému nebezpečí.

Moderní protipožární sklo je také neuvěřitelně všestranné díky svému energetickému výkonu a může být vybaveno i vlastnostmi jako nízkou emisivitou či protislunečními vlastnostmi, aby pomáhalo při vytváření pohodlných a energeticky účinných budov.

Není nijak překvapivé, že tyto novinky se zasloužily o zvýšení poptávky po protipožárním sklu a sklenářských výrobcích, od těch nejběžnějších aplikací po špičkovou architekturu, včetně budovy Říšského sněmu v Berlíně a zmodernizovaného letiště v Düsseldorfu.

Tyto konstrukce obsahují pásy protipožárního skla velké tisíce čtverečních metrů, jejichž použití bylo umožněno technickým vývojem, který přinesl tenčí a lehčí sklo a přitom stále zachovává jeho protipožární vlastnosti. Tato inovace ve sklářském průmyslu znamená, že my všichni se teď můžeme těšit ze světlejších, jasnějších a energeticky účinnějších prostor. Ba co víc, můžeme se plně spolehnout na to, že kdyby vypukl požár, nebude ohrožena naše bezpečnost.

PROTIPOŽÁRNÍ SKLO UMOŽŇUJE DODÁVKU ZBOŽÍ V BALÍKOVÉM CENTRU LOGISTICKÉ FIRMY

Krásným příkladem designového využití průhledného protipožárního skla se stalo logistické centrum v hodnotě mnoha milionů liber, které otevírala jedna významná britská logistická společnost. Chtěla zajistit, aby byli její kancelářští pracovníci neustále ve spojení s personálem ve skladu, a proto byl celý objekt navržen tak, aby mezi oběma prostory existoval nerušený výhled.

Takovéto komerční objekty podléhají přísným bezpečnostním předpisům, které vyžadují, aby byly různé provozní oblasti odděleny protipožárními příčkami. V tomto případě, jelikož kanceláře tvoří i součást únikové trasy z hlavního skladu, musela být mezi oba prostory umístěna protipožární bariéra, která by byla schopna odolávat plamenům minimálně 30 minut, aby osobám uvnitř dopřála dostatek času na evakuaci.

Do objektu byla nainstalována stěna o velikosti 215 čtverečních metrů, obsahující protipožární dvojitou skleněnou výplň v ocelových rámech, která byla dimenzována tak, aby zajistila neporušenost a izolaci právě po onu požadovanou půlhodinu. V tomto případě bylo použito vícevrstvé laminované sklo, u kterého jsou mezi vrstvy skla vloženy intumescentní mezivrstvy. Jakmile by byl intumescentní materiál vystaven ohni, spolehlivě by odolával plamenům i přenosu tepla. Sklo funguje i jako tepelná izolace, protože teploty ve skladu bývají často nižší než v sousedících kancelářských prostorách.

Inovované skleněné výplně s těmito vlastnostmi dodávají architektům svobodu, protože ti pak mohou do svých návrhů začleňovat více skla než kdy dřív, ať z estetických či funkčních důvodů.

Díky tomu pak i vysloveně funkční zařízení jako sklad může obsahovat propojené prostory s přístupem přírodního světla, které jsou praktické, pohodlné a především bezpečné.

Bookmark
Ohodnoďte článek:
Diskuse

Protipožární sklo – nekompromisní ochrana lidí i majetku

Ochrana
To zní hodně zajímavě. Já jsem se snažil zabezpečit svůj majetek jak jen se dalo. Bohužel na takovou ochranu, jakou jsem potřeboval by bylo i protipožární sklo krátké. Vy...
počet příspěvků: 1 | poslední příspěvek: 8.7.2019 07:43vstup do diskuse >>

Fotogalerie
Protipožární sklo – nekompromisní ochrana lidí i majetkuProtipožární sklo – nekompromisní ochrana lidí i majetku

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Technologie aplikace tepelné izolace ve skladbě jednoplášťových plochých střechTechnologie aplikace tepelné izolace ve skladbě jednoplášťových plochých střech (80x)
Návrh skladby ploché strechy je dnes pro projektanty poměrně dobře zvládnutelná operace. Skladbu volí s ohledem na nosno...
Provětrávané fasády – chyby při realizaciProvětrávané fasády – chyby při realizaci (65x)
S rozvíjející se bytovou i průmyslovou výstavbou se stále častěji můžeme setkat s provětrávanými fasádami. Tyto konstruk...
Udržitelný rozvoj v oblasti plastových otvorových výplníUdržitelný rozvoj v oblasti plastových otvorových výplní (58x)
Největším přínosem „plastových“ oken je jejich příspěvek k ochraně životního prostředí, a to především v oblasti snižová...

NEJlépe hodnocené související články

Protisluneční sklo na budově sídla společnosti BNL-BNP Paribas v Římě dalo architektům svobodu pohrát si s barvami a odrazy Protisluneční sklo na budově sídla společnosti BNL-BNP Paribas v Římě dalo architektům svobodu pohrát si s barvami a odrazy (5 b.)
Budova sídla společnosti BNL-BNP Paribas Group je skvělým příkladem toho, jak lze úspěšně zkombinovat inovativní archite...
Guardian Glass představuje nové sklo Guardian SunGuard® SNX 60 a SNX 60 UltraGuardian Glass představuje nové sklo Guardian SunGuard® SNX 60 a SNX 60 Ultra (5 b.)
Guardian Glass představuje nový přírůstek do své řady protislunečních skel eXtra Selective: Guardian SunGuard® SNX 60. N...
Patrové budovy musí být od srpna lépe chráněny proti požárům fasádPatrové budovy musí být od srpna lépe chráněny proti požárům fasád (5 b.)
Hasiči v roce 2015 vyjížděli k více než 20 tisícům požárů, při kterých zemřelo 115 lidí. Hmotné škody dosáhly přibližně ...

NEJdiskutovanější související články

Jaké vybavení potřebuje profesionál pro výškové práce? Pracovní přilba nestačí (2x)
Zabýváte se výškovými pracemi? Pohybujete se každý den na střeše? Ať jste zkušený pokrývač, klempíř, natěrač střech nebo...
Renovace fasády za poloviční nákladyRenovace fasády za poloviční náklady (2x)
Renovací fasády pomocí samolepicích fólií lze v porovnání s kompletní výměnou fasádních panelů ušetřit až polovinu nákla...
Předsazená montáž oken a dveří (2x)
Řešení zabudování oken do stavby nebyla donedávna přisuzována velká důležitost. S nárůstem počtu novostaveb a rekonstruk...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice