Problematika požární odolnosti opláštění hal
Rubrika: Opláštění a fasády
Ve fázi přípravy projektu haly je důležitý správný výběr střešního a stěnového pláště tak, aby splňoval základní kritéria. K těm patří statická pevnost, požadovaný tepelný odpor, životnost, estetická stránka, požární odolnost, a to vše při vynaložení co nejnižších nákladů. Několik akreditovaných laboratoří ve spolupráci s naší firmou provedly zkoušky požární odolnosti sendvičových panelů a skládaných střešních a stěnových plášťů. Zkoušky proběhly podle platných evropských norem. Zejména skládané pláště vykázaly překvapivě vysokou požární odolnost.
Testované sendvičové panely PROMISOLONDATHERM s izolací PUR jsou vhodné zejména na menší halové objekty, tvořené ocelovou konstrukcí. Tyto panely vyžadují konstrukci podpěr s maximální osovou vzdáleností 3,5 m. Střešní panely doporučujeme pro střechy s vyšším spádem než je 5 stupňů a vzdáleností od hřebene k okapu do 13,5 m.
Jak střešní, tak stěnové panely jsou tvořeny z obou stran pozinkovaným plechem s povrchovou úpravou polyesterovým lakem 25 µm pro exteriér, 12 µm pro interiér a tvrdým polyuretanovým jádrem. Jejich výhodou je rychlá a nenáročná montáž.
Zkouškami požární odolnosti byly zjištěny tyto výsledky:
-
střešní plášť, složený ze sendvičových panelů s minimální tloušťkou PUR izolace 80 mm, disponuje dle ČSN 1365-2 požární odolností REI 15 D3 již se simulovaným zatížením pro III. sněhovou oblast,
-
stěna ze sendvičových panelů s minimální tloušťkou PUR izolace 60 mm (nenosná) disponuje dle ČSN EN 1364-1 a ČSN 73 0855 požární odolnost: jako vnitřní stěna EI 15 D3, jako vnější stěna EW 15 D3 - požárně uzavřená plocha při požáru z vnitřní strany, EI 15 D3 - při požáru z vnější strany.
MINIMÁLNÍ SKLONY STŘECH
Zkoušením bylo zjištěno, že sendvičové panely s izolací z minerálního vlákna mají větší požární odolnost. Tyto hodnoty dosahují u střešních panelů zhruba 90 minut a stěnových až 180 minut. Protože skládané pláště, které již mají dostatečnou požární odolnost, vycházejí v celkovém porovnání levněji, jsou panely s minerální izolací vhodné jako doplněk opláštění z PUR panelů na ty části halových objektů, kde jsou vyšší nároky z hlediska požární bezpečnosti. Případně i tam, kde architekt nebo investor požaduje „hladší“ vzhled fasády.
Tyto závěry jsou zajímavé z hlediska toho, že právě skládané střešní a stěnové pláště mají ve výstavbě nových velkých halových objektů výrobních hal, skladů a supermarketů největší podíl. Velké objekty se v současnosti staví s minimálním sklonem střechy a obvykle se železobetonovým skeletem.
Nejvhodnějším řešením opláštění je proto bezvaznicový systém, díky němuž lze ušetřit na konstrukci. Největší měrou je zastoupen rozpon okolo 6 metrů osové vzdálenosti podpor. Z tohoto důvodu jsme uskutečnili zkoušku požární odolnosti střešní konstrukce pro uvedený rozpon podpor 6 m, navržených jako spojitý nosník o dvou polích pro použití v II. sněhové oblasti s technologickým přitížením 0,3 kN/m2. Nosnou konstrukci tvořil ocelový trapézový plech HAIRONVILLE 150/ 250/0,75, na který byla položena parotěsná folie JUTAFOL A, minerální vata SPODROCK 80 mm (125 kg/m3) a minerální vata DACHROCK 60 mm (160 kg/m3). Jako konečná krytina byla použita hydroizolační střešní fólie SIKAPLAN 12G, kotvená do vlny nosného plechu.
Tato konstrukce dosáhla dle ČSN EN 1365-2 požární odolnosti REI 60 D1. Maximální požadavek na požární odolnost těchto střešních plášťů bývá 30 minut. Základním a nezaměnitelným prvkem této konstrukce je nosný trapézový plech, záměna typu vaty a vrchní krytiny (například za bitumenové pásy) je možná.
Celý nezkrácený článek včetně všech obrázků si můžete přečíst v čísle 1/2004.