Požární ochrana nosných ocelových konstrukcí
Rubrika: Povrchová ochrana
Je zřejmé, že ocel je anorganická stavební hmota, kterou lze bez zvláštních zkoušek zařadit mezi materiály s třídou reakce na oheň A1 – nehořlavé (viz. ČSN EN 13501-1). Na druhou stranu při přímém působení ohně na daný ocelový prvek je možné podle teplotní normové ISO křivky předpokládat navýšení teploty u ocelového prvku o 556 K, již po pěti minutách. Následkem uvedeného nárůstu teploty ztrácí ocelová konstrukce své mechanické vlastnosti (mez kluzu, modul pružnosti, apod.) a dochází tak ve velice krátkém časovém úseku ke kolapsu ocelové nosné konstrukce.
Při hodnocení požadavku požární odolnosti ocelových prvků je standardně, dle českých projektových norem, uvažován parametr „R“ – únosnost a stabilita s požadavkem požární odolnosti v rozmezí 15 až 180 min. Návrh požární ochrany vychází z poměru A/V (ohřívaný obvod k ploše daného ocelového prvku) udávaného v hodnotě m–1. Další důležitou hodnotou je také návrhová teplota „θa,cr“, která je nezbytně nutná pro návrh skladby vhodné požární ochrany. Tato teplota se pohybuje v rozmezí 350 až 750 °C s tím, že dle zásad ČSN 73 0810 je možné u běžných nosných konstrukcí pro zjednodušení uvažovat ve výpočtu tuto teplotu s hodnotou θa,cr = 500 °C.
NEJČASTĚJI VYUŽÍVANÉ MOŽNOSTI PASIVNÍ OCHRANY OCELOVÝCH KONSTRUKCÍ SYSTÉMEM Promat JSOU:
Protipožární nátěry
S ohledem na životnost vlastního nátěru je nejčastěji využíván pro požadavky nižší požární odolnosti R15 a R30 (R45). Tímto způsobem ochrany je zachována lehkost a vzhled ocelové konstrukce. Výjimečně při vyšších požadavcích na požární odolnost u daného způsobu ochrany, musí být dodrženy požadavky normy ČSN 73 0810.
Protipožární nástřiky
Tento systém je velice ekonomicky vhodný pro velké plošné výměry ocelových prvků, které nejsou pohledově náročné, nebo na ocelové prvky se složitým tvarovaným profilem. Na trhu je velká řada nástřikových systémů s prokázanou životnosti pro vnitřní i venkovní aplikaci. Hodnota požární odolnosti takto ošetřené konstrukce může dosahovat až R180. Některé nástřikové systémy je možné aplikovat i do speciálních provozů, jako je např. petrochemický průmysl a tunelové stavby.
Protipožární obklady
Pro zajištění požární odolnosti až R180 je vhodné požít protipožární ochranu pomocí obkladu deskovým materiálem. Hlavní výhodou tohoto materiálu je jasně prokazatelná tloušťka materiálu při návrhu a následné aplikaci, životnost a možnosti dalších povrchových úprav dle požadavků architekta. Pro ochranu kruhových sloupů je možné pro obklad navrhnout speciálně tvarované díly a rohože, které kopírují povrch ocelového prvku.
Protipožární podhledy (membrány) u vodorovných konstrukcí
Za předpokladu, že v prostoru mezi nově zřizovaným podhledem a stropní konstrukcí se nevyskytuje žádné požární zatížení (nebo dosti omezené, dle ČSN 73 0810) je možné ochránit vodorovnou ocelovou konstrukci podhledem s prokazatelnou požární odolností.