Podpora malého a středního podnikání v ČR v roce 2004
Rubrika: Ekonomika
„Díky strukturálním fondům EU se finanční možnosti podpory malých a středních firem v České republice výrazně zvýšily. Až do konce roku 2006 jsou pro ně k dispozici prostředky v celkovém objemu 11 miliard korun. Velký počet podávaných projektů ukazuje, že podnikatelé jsou navzdory některým skeptickým předpovědím dobře připraveni, a tak nemám obavy, že by se prostředky přidělené na toto období nevyčerpaly,“ uvedl Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu ČR.
O dotace z fondů Evropské unie, které zastřešuje ministerstvo průmyslu a obchodu, požádalo prostřednictvím CzechInvestu od července minulého roku více než 1.100 firem. Drtivá většina žádostí míří do Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Převážná část těchto projektů, doručených prostřednictvím regionálních kanceláří CzechInvestu, už byla vyhodnocena a v závěru roku byla schválena podpora pro prvních 60 projektů. Vyhodnoceno bylo také všech 333 projektů v rámci Phare 2003 - Technologie.
„Kromě toho se nám i letos podařilo pro české firmy zprostředkovat milionové kontrakty u nadnárodních společností a dokončit další kolo programu rozvoje dodavatelů, díky němuž se zúčastněným malým a středním firmám zvyšují tržby v průměru o deset procent,“ říká Radomil Novák, generální ředitel agentury CzechInvest.“
V roce 2004 spustil CzechInvest také program, který naučí české firmy pracovat se svými zaměstnanci. O získání standardu rozvoje lidských zdrojů Investors in People (IIP) nyní usiluje 11 společností z různých regionů. Firmy mohou získat z programu Phare 2002 dotace až do výše 65% nákladů na zavedení standardu IIP.
Přehled některých programů a akcí na podporu podnikání v roce 2004
Finanční průvodce - vydána příručka pro malé a střední podnikatele mapující obvyklé i méně známé finanční nástroje a způsoby získávání kapitálu obecně k dispozici zdarma ve všech pobočkách CzechInvestu.
Operační program Průmysl a podnikání - celkem 783 žádostí o dotace podaných prostřednictvím regionálních kanceláří CzechInvestu, z toho 602 projektů vyhodnoceno, 60 podpořeno; v průběhu roku 2004 bylo k jednotlivým programům OPPP mimo jiné připraveno 26 odborných seminářů a workshopů pro podnikatele všech regionů.
Phare 2003 - Technologie - 333 přijatých projektů už bylo posouzeno, o udělení podpory rozhodne v průběhu ledna 2005 ministerstvo průmyslu a obchodu.
Program rozvoje dodavatelů - 95 účastníků z řad malých a středních firem, zvýšení tržeb v průměru o deset procent; připraveno další kolo pro rok 2005.
Zprostředkované dodavatelské kontrakty nadnárodním firmám - 15 kontraktů českých firem pro 10 nadnárodních firem, celková hodnota kontraktů - 980 milionů korun; v roce 2004 se konaly dvě speciální dodavatelské výstavy pro společnosti Kone a Parker Hannifin a také listopadové Nákupní fórum pro 65 českých dodavatelů; veletrhy budou probíhat i v roce 2005, například ve spolupráci s japonskou obchodní komorou JETRO nebo pro společnost Honeywell.
Národní klastrová strategie - dokument, který připravil CzechInvest ve spolupráci s MPO na základě mezinárodní praxe i svých dosavadních zkušeností; klastrům se věnuje samostatný program OPPP, který byl v roce 2004 podpořen sérií seminářů a workshopů, v ČR byli vyškoleni první odborníci na vyhledávání a zakládání budoucích klastrů, semináře budou pokračovat i v roce 2005.
Bezplatná informační telefonní linka CzechInvestu - spuštěna 1. července 2004, celkem 3.400 dotazů.
Zdroj CzechInvest.