Nové produkty pro svařování v ochranných atmosférách
Rubrika: Svařování a dělení
Současná doba je charakteristická neustále se zvyšujícími požadavky na kvalitu výrobních procesů, aplikací nových technologií, zvláště při svařování jiných než běžných materiálů, tlakem na zvýšení produktivity práce i na dokumentaci procesů. Rychlost reakce a zároveň kvalita reakce se stává významnou konkurenční výhodou. Přísné sledování pracovních podmínek, ochrana zdraví a bezpečnost při práci se postupně srovnává se standardy západních zemí.
V aplikovaných procesech svařování dochází v poslední době k významným změnám. Vyspělé a předvídavé výrobní společnosti pečlivě sledují tyto trendy a realizují řadu změn, kdy se cíleně připravují na nové podmínky. O jaké změny či trendy jde?
-
Mění se materiál svařenců vyžadující nové technologie a procesy - roste podíl svařenců z jiných než běžných konstrukčních ocelí, svařují se materiály s odlišnými vlastnostmi, svařuje se více hliník a slitiny hliníku.
-
Změny doznává i konstrukce svařenců a s tím vznikají i změny v přípravě a postupech svařování.
-
Rostou nároky na kvalitu svařenců, kontrolu svárů, zajištění spolehlivosti a životnosti svařovaných konstrukcí.
-
Levná pracovní síla přestává být konkurenční výhodou zemí východní Evropy a zvyšování hospodárnosti a produktivity výroby je podmínkou přežití.
-
Sledují se pracovní podmínky, bezpečnost a ochrana zdraví při práci a vliv výrobních procesů na životní prostředí.
Společnosti, které chtějí existovat a býti konkurenceschopné i v dalších letech, se musí zákonitě orientovat na takové partnery, kteří jim pomohou zvládnout nové nároky na procesy. Je známo, že výsledek svařování je ovlivněn nejen správnou volbou a kvalitou všech vstupů do procesu, ale i optimalizací parametrů, přípravy, postupu a v mnoha případech je nutné dokumentovat celý proces.
Společnost Air Liquide, světová jednička v technických plynech a souvisejících technologiích s bezmála 20% podílem na světovém trhu, představuje a zavádí i na českém trhu v rámci programu POP (Program Optimalizace Procesů) novou řadu plynů ARCAL TM pro svařování v ochranných atmosférách (typy jednotlivých plynů viz. tabulky).
VLIV KVALITY PLYNŮ
Ve výzkumných centrech společnosti byly pro různé materiály a konstrukce svařenců a svárů optimalizovány nejen směsi plynů, ale i parametry procesů a další podmínky tak, aby bylo dosaženo maximální efektivnosti a kvality. Výsledky jsou k dispozici k užití včetně technologické a technické pomoci. Plyny řady ARCAL TM jsou dodávány v klasických ocelových láhvích o vodním objemu 20 a 50 litrů a pro větší spotřeby se používají svazky láhví s technologií a zhotovením potrubních rozvodů „na klíč“. V závislosti na spotřebě ochranných plynů je velmi důležité navrhnout a realizovat hospodárný systému zásobování. Zásobovací systém je zákazníkům pronajímán a je zajištěn plný servis po celou dobu používání. Pro zvláštní požadavky je možno připravit individuální směsi plynů včetně odzkoušení a doporučení postupu a parametrů svařování.
Kvalita plynů pro svařování v ochranných atmosférách má velký vliv na výsledek svařování. Obzvláště to platí při svařování hliníku a slitin hliníku. Ochranné plyny se do ocelových láhví plní ze zdrojů vysoce čistých kapalných plynů. Samotný proces plnění nemůže být místem eventuálního znečištění plynu v láhvi. Příčinou nekvalitního či znečištěného plynu v láhvi může být samotná láhev a její nesprávné použití. Většina láhví používaných na českém trhu je vybavena klasickými láhvovými ventily. I když je předepsáno výrobci plynů, že je nutné vracet láhve s mírným přetlakem, tedy zbytkem plynu, dodržuje se to zřídka. Obvykle se vrací láhev zcela vyprázdněná a ještě s otevřeným ventilem. To znamená, že v láhvi je atmosférický vzduch, obsahující přirozeně i vlhkost, která se jen obtížně z láhve odstraňuje. Vlhkost výrazně snižuje kvalitu ochranného plynu a má negativní vliv na svářecí proces.
NOVÝ VENTIL POMÁHÁ
Společnost Air Liquide, vědoma si těchto skutečností, vybavila všechny své láhve s plyny pro svařování v ochranných atmosférách novým patentovaným typem láhvového ventilu SMARTOP. Toto řešení nejenže odstraňuje uvedený problém, ale přináší i další výhody pro uživatele.
Otevírání a zavírání láhve se děje pomocí páky, je tedy na první pohled zřejmý stav láhve (např. v kritických situacích) a zamezuje ztrátám plynu neuzavřením ventilu po skončení práce. Ventil je vybaven zařízením na potlačení tlakového rázu při otevření - eliminuje se tím poškození membrány redukčního ventilu nebo dalších připojených zařízení. Integrovaný manometr ukazuje aktuální tlak uvnitř láhve - zákazník se přesvědčí, že obdržel správně naplněnou láhev a též se ujistí, že vrací správně vyprázdněnou láhev. Snadná obsluha, zvýšení bezpečnosti práce, možnost kontroly tlaku v láhvi a záruka dodržení prezentované kvality plynu jsou základními výhodami tohoto řešení.
Celý nezkrácený článek včetně tabulek si můžete přečíst v říjnovém čísle 5/2003.