Multifunkční fasáda Oxfordské univerzity
Rubrika: Opláštění a fasády
Architektonická kancelář Foster and Partner navrhla novou budovu pro „multioborové“ centrum pro pokračovací studia sociálních věd na Oxfordské univerzitě. Zde se tak otevírá několik nových oddělení a ve světě vyhlášené Oddělení sociálního výzkumu se stává největším podobného druhu ve Velké Británii.
Fasádu vyrobila a dodala firma M Price. Pro realizaci byl použit moderní systém blokové fasády CW 86. Prefabrikované panely jsou opatřeny alternativně elementy s pevným zasklením, sendvičovými panely, automatickými integrovanými okny, otvíravými okolo horní osy, nebo paralelně otvíravými křídly. Paralelně otvíravá okna byla použita v Britanii vůbec poprvé, jejich výhodou je zajištění optimální regulace přirozeného větrání. Hotové bloky jsou zavěšovány na předem připravenou konstrukci.
MULTIFUNKČNOST A MODULARITA FASÁDNÍHO SYSTÉMU
Čtyřpatrová budova poskytuje veliké množství společných prostor jako například knihovnu, učebny, posluchárny, otevřené komunikační prostory a kantýnu, která je situována směrem na řeku Millstream River. Pohyb návštěvníků budovy je směrován okolo centrálního, přirozeným světlem shora prosvětleného atria. Systém CW 86 si architekti zvolili díky přednostem, které poskytuje. Fasádní systém CW 86 je použit jak na venkovních fasádách, tak při konstrukci stěn uvnitř objektu. Systém má vynikající tepelné i akustické vlastnosti, které mohou být použity od spodních pater až po zastřešení objektu. Možnost výroby fasádních bloků již na dílně výrazně zjednodušuje vlastní realizaci na stavbě. Tím toto řešení výrazně zkracuje délku realizace stavby a snižuje konečné náklady na finální práce. Užití systému CW 86 nabízí architektům kreativní a estetický způsob, jak svobodně kombinovat prosklené plochy s hliníkovým nebo kamenným obložením. Stejně tak lze neomezeně kombinovat otvíravé a pevné díly. Začlenění oken automaticky otvíravých kolem horní osy a manuálně paralelně otvíravých křídel poskytuje obyvatelům budovy přirozenou ventilaci. Budova získala elegantní vzhled především díky neznatelným rozdílům mezi fixními a otvíravými prvky.