MSV-Výrobci obráběcích strojů očekávají mírný růst
Rubrika: 2013
Přes meziroční pokles produkce v letošním pololetí o 5 až 6 procent Svaz strojírenské technologie očekává, že letošní rok bude pro české výrobce obráběcích strojů nejméně stejně úspěšný jako loňský, kdy se objem výroby přiblížil 15 miliardám korun. Obor si nadále udržuje vysokou dynamiku a patří k tahounům české ekonomiky.
Ve srovnání s prvním pololetím roku 2012 sice letošní export obráběcích a tvářecích strojů z České republiky mírně klesl, nicméně v porovnání s první polovinou roku 2011 zaznamenal nárůst o 18,5 procent. Výhled zakázek členských firem Svazu strojírenské technologie (SST) zároveň nasvědčuje příznivý vývoj v příštích měsících. Na tiskové konferenci pořádané přímo na stánku SST v pavilonu P to uvedl ředitel svazu Petr Zemánek. Obor obráběcích a tvářecích strojů je podle jeho slov jedním z mála odvětví českého průmyslu, které nezávisle na klesajícím HDP stále dosahuje povzbudivých výsledků a letošním roce by se mělo přiblížit rekordnímu objemu produkce z roku 2008.
Úspěch je podle představitele SST o to cennější, že celosvětová situace v oboru není příliš příznivá, když Indie a Čína zaznamenaly pokles poptávky o 15 až 20 procent. Český export neklesl především díky posilujícím se vztahům se dvěma největšími odběrateli našich strojů Německem a Ruskem. Německo se v roce 2012 podílelo na celkovém objemu vývozů našich strojů 34 procenty a Rusko 15 procenty. Poptávka na ruském trhu by přitom měla ještě výrazně vzrůst. „V současnosti se Rusko na celosvětovém odbytu obráběcích strojů podílí jen přibližně jedním procentem, ale tento podíl by měl vzrůst až na dvacet procent, protože v nejbližších letech budou zahájeny rozsáhlé investice do komplexní modernizace tamního zbrojního průmyslu. Také proto vítáme, že Rusko bude v příštím roce partnerskou zemí MSV,“ konstatoval Petr Zemánek.
Právě východní Evropa je regionem, kde čeští výrobci strojírenské techniky nejvíce těží ze svých tradičních výhod. Jak vypočítává Zemánek, na prvním místě je to dlouhá historie dodávek a dobrá zkušenost s českými stroji z často i velmi vzdálené minulosti. Punc kvality českým výrobkům dodává sousedství s Německem, protože jsme vnímáni jako středoevropská země trénovaná zdejším náročným odběratelským prostředím. Oproti konkurentům například z Koreje nebo Turecka máme výhodu také v kulturní blízkosti a neexistenci jazykových bariér.
Především se však většině českých výrobců podařilo zvýšit přidanou hodnotu, takže technologická úroveň naší nabídky dnes patří ke světové špičce. Svědčí o tom i naše výsledky ve světovém srovnání, které jsou vzhledem k velikosti země úctyhodné. Česká republika je sedmým největším výrobcem obráběcích a tvářecích strojů v Evropě a v celosvětovém měřítku jí patří třináctá příčka.
V současné době jsou podle ředitele SST zákazníky preferovány spíše velké, silné a těžké speciální stroje vyráběné často na základě konkrétních technických a technologických požadavků. Právě v této kategorii naši strojaři úspěšně konkurují sériové výrobě většinou jednoúčelových strojů asijské provenience. Proto nejvyššího obratu v loňském roce dosáhly firmy jako TOS Varnsdorf, Škoda Machine Tool, Kovosvit MAS, Tajmac–ZPS a ŽĎAS. Ve velkém stylu se naši výrobci představili také před několika týdny na výstavě EMO Hannover, kde vystavovalo celkem 37 českých firem na ploše 2 345 m2.
Klíčovým tuzemským veletrhem oboru obráběcích a tvářecích strojů je MSV (resp. v sudých letech IMT), na jehož přípravě se SST aktivně podílí. V letošním roce svaz spoluorganizoval mj. Business den Ruské federace a Česko-turecké ekonomické fórum. SST přivítal zejména skutečnost, že se partnerskou zemí letošního ročníku stalo Turecko jako exportně velmi atraktivní teritorium s dlouhodobě rostoucí ekonomikou. „S tureckými výrobci si vzájemně nekonkurujeme, protože se na rozdíl od nás specializují na tvářecí stroje. Na našem vývozu se Turecko dlouhodobě podílí přibližně jedním procentem, ale je zde obrovský potenciál,“ prohlásil Petr Zemánek s tím, že se právě na veletrhu dozvěděl o strategických záměrech turecké vlády v oblasti rozvoje železnic a modernizace zbrojního průmyslu, které nabízejí velké možnosti uplatněné pro těžké obráběcí stroje.