MSV-SST vystavuje v pěti pavilonech
Rubrika: 2013
Exponáty členských podniků Svazu strojírenské technologie naleznete nejen v „pavilonu obráběcích strojů“ P, ale také v halách B, V, F a A1. Vedle stroje MCU 1100V - 5X, za který společnost Kovosvit MAS obdržela Zlatou medaili MSV 2013, zde návštěvníky čeká i řada dalších zajímavých novinek.
„Členské podniky Svazu strojírenské technologie (SST) se letošního MSV účastní ve velkém počtu a o jejich zájmu svědčí, že si pro své expozice objednaly celkem 2485 m2 výstavní plochy,“ uvedl na veletržní tiskové konferenci ředitel SST Petr Zemánek.
V pavilonu P nepřehlédnete expozici společnosti Tajmac-ZPS s pěti stroji. O Zlatou medaili se ucházely hned dva z nich. Dlouhotočný CNC automat K´MX 732 EVO je nejproduktivnější variantou úspěšné řady dlouhotočných automatů, jejichž koncepce je založena na podepření materiálové tyče ve vodicím pouzdru, přičemž posuv materiálu v ose Z je realizován prostřednictvím posuvného vřeteníku stroje. Obrábění dvěma příčnými suporty potom probíhá těsně u vodícího pouzdra, takže výsledná přesnost obrábění je dána přesností uložení vodícího pouzdra, tuhostí stroje a jeho tepelnou stabilitou. Numericky řízený soustružnický stroj se dvěma vřeteny a sedmi nezávisle řízenými osami je vybaven rovněž sekundárním vřeteníkem, který umožňuje komplexní opracování součásti ze strany úpichu. Do soutěže o Zlatou medaili byl přihlášen také nový stroj H800 FA, pětiosé obráběcí horizontální frézovací centrum umožňující komplexní třískové obrábění prostorově složitých a technologicky náročných obrobků. Vysoce produktivní centrum umožňuje provádět frézovací operace v pěti osách a to ve třech na sebe kolmých souřadnicových osách X, Y, Z, sklopné ose A a rotační ose C. Na stánku Tajmac-ZPS je k vidění také multifunkční víceosé obráběcí centrum MCV 2318, dlouhotočný CNC automat MANURHIN K´MX 413 a vícevřetenový soustružnický automat typu MORI-SAY.
Čtyřmi stroji poutá pozornost expozice Kovosvit MAS. Zlatou medailí je čerstvě ověnčeno frézovací multifunkční pětiosé obráběcí centrum MCU 1100V - 5X se stavebnicovou konstrukcí, které umožňuje komplexní obrábění široké škály obrobků z různých materiálů a vyznačuje se vysokou tuhostí, dynamikou a aktivní teplotní stabilizací konstrukce. Dává možnost využít řadu vřetenových jednotek s různými vlastnostmi i definovat velikost zásobníku nástrojů až pro 360 nástrojů a různé upínací systémy. Dalšími exponáty jsou CNC soustruh SP 430 SY, vertikální obráběcí centrum MCV 754 QUICK a vertikální obráběcí centrum MCV 1270 POWER.
V pavilonu P nechybí ani expozice trenčínské společnosti TRENS SK se třemi stroji na soustružení. Najdete zde rovněž společnost Kuličkové šrouby Kuřim, která se ucházela o Zlatou medaili s exponátem PZM - pohybový závitový mechanismus. Výhodou nového řešení vyvinutého ve spolupráci s ČVUT v Praze je tichý chod, jednoduchá konstrukce, větší možnost regulace, možnost volby vhodného profilu závitu šroubu a vyšší životnost. PZM je možno aplikovat i pro velké stoupání závitu šroubu nebo pro šroub s protiběžnými závity s možností plynulé reverzace chodu při jednosměrném otáčení šroubu.
V pavilonu B vystavuje mj. společnost Šmeral Brno, která na veletrhu představuje svůj unikátní mikrovlnný reaktor mf60D pro energetické využití komunálního odpadu. V pavilonu F návštěvníci najdou expozici společnosti ŽĎAS, kde se pod sloganem „voda – pára – atom“ představují metalurgické polotovary pro oblast energetiky. Hlavním exponátem je opracovaný odlitek lopatky Kaplanovy turbíny z projektu Rekonstrukce vodního díla elektrárny Kamýk. V pavilonu F lze navštívit expozici společnosti PILOUS-TMJ se šesti vystavenými pásovými pilami.
Pátým pavilonem, kde se můžete setkat s produkcí členských firem SST, je hala A1. Zde není umístěna žádná z podnikových expozic, ale Výukové centrum SST, kde po celou dobu veletrhu probíhá soutěž mladých strojařů ze středních technických škol a učilišť v programování CNC obráběcích strojů. K výrobě navržených obrobků slouží vertikální obráběcí centra společností Tajmac-ZPS a Kovosvit MAS.