Modulové fasády zrychlují výstavbu
Rubrika: Opláštění a fasády
V těsné blízkosti dálnice D1 v Praze - Chodově si nemůže žádný řidič nevšimnout rychle se rozrůstajícího Business Technology Parku, kde bude sídlit mnoho společností. Již dnes zde nalezly působiště takové firmy jako například Sony nebo DHL.
V pomyslném centru zatím ještě nedostavěného areálu je park, který je současně i golfovým hřištěm s jedním greenem, několik metrů dlouhá vodní kaskáda či podzemní parkoviště s netradičně řešeným odsáváním výfukových zplodin. Architektonicky všem doposud postavěným objektům dominuje ocel a sklo.
MODULOVÉ FASÁDY
Neuniformně a nemonotónně vypadající centrum zaujme několika architektonickými detaily. Po první polovině výstavby je zřejmé, že každá budova bude jiná, ať již rozdílným zastřešením atria, nebo vzhledem a provedením zimní zahrady. Obvodový plášť budov i předsazených konstrukcí je tvořen modulovými fasádními systémy Schüco, které se jako celek osazují do stavebně připravených otvorů. Na všech 12 administrativních budovách tak bude použit v současnosti jeden z nejmodernějších způsobů opláštění vůbec, charakteristický mnohými inteligentními prvky. Opláštění realizuje firma Sipral, stejně jako další prosklené fasády, okenní konstrukce, střechy atrií a vnitřní interiérové fasády. Aplikované modulové fasády na jednotlivých budovách plní především funkce akustické, tepelně-mechanické, estetické a bezpečnostní.
Plocha obvodové fasády každého jednotlivého objektu o čtyřech nebo pěti podlažích činí zhruba 6.000 metrů čtverečních. Moduly se montují z několika částí v dílnách firmy Sipral. Manipulaci se skly, tlustými až 35 mm (rozměry jsou 3 × 1,5 metru) a téměř 300 kilogramů vážícími, zajišťuje jeřáb s pneumatickými přísavkami. Na stavbě se tak manipuluje již jen s hotovými moduly, což se projevuje v rychlosti, s jakou je opláštění tak velkých ploch realizováno. „Dokázali jsme přesvědčit investory a architekty o kvalitě našich výstupních kontrolních mechanizmů a propracované výrobě modulů. Rychlost opláštění je s použitím modulů, předpřipravených v dílnách, o řád vyšší než kdyby se fasáda skládala po jednotlivých dílech na stavbě. Jsme schopni opláštit s dvanácti dělníky na stavbě jeden objekt za dva měsíce. Vzhledem k termínu, rozsahu a charakteru stavby byla aplikace modulových fasád nejvýhodnějším řešením,“ říká Ladislav Trýska, vedoucí projektu firmy Sipral. V současné době se dokončuje v pořadí šestý objekt, který by měl být kolaudován v listopadu letošního roku. Odolnost proti statickému a dynamickému zatížení, stejně tak zkoušky vodotěsnosti modulového systému se uskutečnily ve vývojové laboratoři německé firmy Schüco.
PŘEDSAZENÁ FASÁDA
Směrem k dálnici jsou před budovami i centrálním prostorem parku předsazené fasády. Jednoduché ocelové konstrukce se skleněnými výplněmi plní především funkci odhlučňování, čímž dotváří komfort zimních zahrad. Po vstupu do zimních zahrad jednotlivých budov jsme totiž obdivovali naprostý klid, který „rušil“ jen šum vody z fontánek a splavů. Absolutní neexistence hluku z dálnice byla „nepochopitelná“ snad i proto, že v rámech konstrukcí jako kdyby žádné sklo ani nebylo. „Použili jsme speciální čiré sklo,“ vysvětluje Trýska. V jedné z těchto předsazených konstrukcích jsou umístěny čtyři komíny odsávání zplodin z podzemních diesel generátorů, které dají proud celému areálu i při výpadku. Přesazené konstrukční prvky jsou osazovány rostlinami, připomínajícími liány. Ty by měly časem prostoupit celou konstrukcí.
Nezkrácený článek včetně fotografií najdete v říjnovém čísle 5/2004.