Modulové fasády: Nový trend nebo nutnost?
Rubrika: Opláštění a fasády
Modulové fasády se i v Německu prosazují ve stále širším měřítku, a to i přes vyšší vstupní materiálové nároky a nároky na technické vybavení zpracovatelských firem. V čem spočívá oblíbenost a jaké jsou argumenty, které přesvědčují architekty a investory?
Z hlediska architektonického řešení je každá modulová fasáda originál a její konečné technické a pohledové řešení se připravuje přímo pro konkrétní objekt. Architekt má zcela volnou ruku ohledně vzhledu a koncepce kompletní fasády a díky tomu, že tvar jednotlivých profilů lze upravovat (systémový dodavatel hlídá pouze funkčnost a vyrobitelnost), jsou modulové fasády realizovatelné v mnoha designových variantách. Od fasád s přiznaným venkovním rastrem, přes strukturální provedení, jednoduché i dvojité modulové fasády a vzájemné kombinace pohledových řešení. Při návrhu musí jen respektovat to, že modulovou fasádu lze bez problémů použít pouze pro objekty, kde se ve stavební části neuvažuje s vyzděným (monolitickým) parapetem.
Garden Tower - celkový pohled
Pro investory a uživatele objektů přinášejí modulové fasády výhody zejména v bezpečnosti, spolehlivosti řešení a v maximálním komfortu a možnostech regulování vnitřního prostoru. Výroba modulů je soustředěna do kontrolovatelného prostředí dílny, jednotlivé etapy výroby a montáže modulů probíhají za konstantních, optimálních podmínek. To přináší vysokou bezpečnost a spolehlivost modulů po celou dobu jejich životnosti. Vzhledem k tomu, že se moduly montují pro stavbu kompletní a zasklené, odpadají montážní úkony, spojené s montáží klasické sloupko-příčkové fasády – tmelení, lepení, zasklívání, osazování otevíravých prvků atd. Tím pádem je možné montovat modulové fasády téměř za každých povětrnostních podmínek a jsou minimalizovány nároky na zařízení na staveništi. Kompletně odpadá nutnost mít na stavbě lešení. Moduly se kotví na předem připravené kotvy v oblasti stropních desek pomocí jeřábu. Všechny tyto faktory mají zásadní vliv na konečnou finanční náročnost kompletní fasády, kde na jedné straně stojí sice zvýšené nároky na materiálové vstupy, na straně druhé však umožňuje úspory při montáži.
Tím, že do jednotlivých modulů, zejména u dvojitých modulových fasád, je možné integrovat kompletní zařízení a řídící prvky pro kontrolu kvality vnitřního prostředí – protisluneční ochranu, větrání a vytápění, má uživatel objektu k dispozici nadčasové variabilní řešení. Z výrobního hlediska jsou modulové fasády samostatné uzavřené rámové konstrukce na bázi osvědčeného systému Schüco Royal S. Vnitřní členění modulů vychází z architektonického řešení, do elementu lze integrovat jakoukoli výplň, otevírané i pevně prosklené části. Již ve výrobě jsou montovány všechny doplňkové konstrukce (protisluneční ochrana, kotvicí prvky pro navazující exteriérové konstrukce, poutače, reklamní plochy...). Jednotlivé moduly se pak montují na stavbě k sobě přes speciální průběžné EPDM těsnění, zajišťující těsnost kompletní fasády. Spojení jednotlivých modulů také umožňuje absorbovat dilatační a dynamické pohyby fasády. Z tepelně-technického hlediska splňují modulové fasády ta nejnáročnější kritéria. Pro spojení profilů se používají izolační můstky ze systémů Royal S.HI a v kombinaci s odpovídajícím zasklením profily a kompletní elementy vyhoví všem požadavkům normy. Z hlediska ochrany proti hluku je situace obdobná. S odpovídajícím zasklením lze docílit vysokých hodnot útlumu. Vynikající jsou také hodnoty útlumu hluku mezi jednotlivými podlažími a ze sousedících prostorů (v rámci jednoho patra). To vyplývá ze samotného konstrukčního principu modulových fasád, kdy jednotlivé moduly jsou odděleny a ve vertikálním směru jsou obvykle navrhovány na výšku jednoho podlaží. Díky novým trendům ve stavebnictví, spočívajícím nejenom v komplexnosti navrhování celého objektu, v kritických termínech v realizační fázi, v garančních lhůtách a v bezpečnostních nárocích na fasády, se modulové fasády stávají pro některé typy objektů nutností. Typickým příkladem je řešení fasádního pláště rekonstrukce objektu Garden Towers ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu (na snímcích).
Legendu k technickým řezům a další fotografie detailů najdete v čísle 4/2005.