KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Svařování a dělení    Kvalitní řez oceli rozhoduje

Kvalitní řez oceli rozhoduje

Publikováno: 29.3.2018
Rubrika: Svařování a dělení

Vyřešit řeznou hranu ocelových desek či profilů znamená následné ušetření nákladů i starostí, spojených s dalším opracováním materiálu. Jenže co vše ji ovlivňuje? Jak správně nastavit kritéria?

Kvalita hrany řezu má vliv na následné potřeby broušení, svařování prvků či povrchové úpravy. Ovlivňuje ji také typ stroje, který materiály dělí. Připravili jsme pro Vás některé z hlavních parametrů a typů, které řez ovlivňují u vláknových řezacích laserů HSG.

Kvalita řezu materiálu a aktuální řezná rychlost je definována celou řadou parametrů, mezi něž patří například aktuální teplota a vlhkost prostředí, teplota a chemické složení materiálu, nahřátí optické trasy ale i stáří laserového vláknového zdroje. Samotný řez pak probíhá součtem několika fyzikálních procesů. U běžné uhlíkové oceli, při řezu kyslíkem, dochází k hoření uhlíku v materiálu, které je asistenčním plynem podporováno. V ideálním případě dojde k plnému spálení uhlíku a odpaření ostatních prvků v materiálu. Není-li výkon zdroje dostatečný, zbytkový uhlík a ostatní prvky jsou pouze roztaveny a tlakem asistenčního plynu vytlačeny na spodní stranu řezu, kde v takovém případě vznikne tzv. grot, který může být třeba mechanicky odstraňovat.

Pro řezání běžné uhlíkové oceli je možné využívat i tlakového vzduchu. Řezná rychlost oproti hodnotám uváděných pro asistenční plyny poklesne o cca 10 – 20 %. Náklady na provoz potřebného kompresoru jsou však vždy výrazně nižší v porovnání s náklady na tlakový kyslík. Je však důležité používat pouze schválené typy kompresorů s ohledem na dokonalé odstranění oleje a dosažení dostatečného tlaku.

Při řezu nerezové oceli se pro zachování parametrů materiálu používá jako asistenčního plynu dusíku. Tento inertní plyn zabraňuje hoření obsaženého uhlíku, a proto je potřebný výkon výrazně vyšší než při řezu s využitím kyslíku. Výkon zdroje zajišťuje v ideálním případě kompletní odpaření materiálu. V reálných podmínkách, kdy výkon laserového zdroje není neomezený a pro danou sílu materiálu dochází zpravidla ke kombinaci odpaření materiálu a jeho tavení a vytlačení asistenčním plynem z řezu. Proto i v tomto případě může na spodní straně řezu vznikat efekt grotu, jehož velikost záleží na kombinaci výkonu zdroje, řezné rychlosti a tlaku asistenčního plynu.

Důvodem pro využití N2 je zachování uhlíku v okrajích řezu. Při použití nižší čistoty plynu než 5.0 může docházet ke snižování obsahu uhlíku na stěnách řezné hrany, čímž ocel ztrácí své antikorozní vlastnosti. Pro úplnost je třeba dodat že nerezovou ocel je možné dělit i s použitím kyslíku, kdy jsou řezné parametry srovnatelné s hodnotami pro běžnou uhlíkovou ocel a náklady na řez jsou vzhledem k výrazně nižšímu tlaku kyslíku podstatně nižší. Tato technologie je však hodná pouze při následné povrchové úpravě materiálu, kdy nevadí zmíněná ztráta antikorozních vlastností.

Pro řezy barevných kovů, které neobsahují uhlík, se jako asistenční plyn využívá zpravidla také dusík, nicméně v takovém případě je plyn využíván výhradně k vytlačení roztaveného materiálu z řezné spáry. Proto lze s úspěchem používat i další plyny, včetně vzduchu. Tabulku orientačních řezných rychlostí pro hliník, měď a mosaz Vám na vyžádání rádi poskytneme na www.hsglaser.cz

Barevná škála v tabulce slouží pro základní orientaci při výběru vhodného stroje. Zelená pole označují stav, kdy bude s velkou pravděpodobností možné výpalek použít pro další výrobu bez úprav – průměrná výška grotu by neměla přesáhnout 0,1 – 0,2 mm. Pole ve žluté oblasti označují stav, kdy je před další použitím vhodné výpalek opracovat automatickou povrchovou bruskou. Červená pole označují stav na hranici možností zdroje, kdy je výpalek třeba před dalším technologickým procesem mechanicky zbavit otřepů a zbytků roztaveného materiálu v množství, které již není vhodné pro proces automatické povrchové brusky.

Doporučujeme před finálním výběrem zdroje vždy provézt testování na Vašem materiálu na některém z předváděcích či zákaznických strojů. Uvedené testování Vám rádi zajistíme na sales@4isp.cz

Pro speciální konstrukce doporučujeme vzhledem k rozměrům materiálů i výsledných prvků využívat automatické či poloautomatické stroje či výrobní linky. Snižuje se tak náročnost na obsluhu i čas strávený přípravou.

Vláknové lasery jsou ideální pro praktické použití také minimální šířkou řezného paprsku, který nepoškodí okolí výrobku. Pro další minimalizaci odpadu lze s úspěchem využít nestingové funkce moderních kontrolních systémů, které zajistí optimální rozmístění zadaných výpalků v ploše materiálu.

Velkou výhodou laserových technologií v porovnání s mechanickým výsekem je právě absence speciálních nástrojů. Pokud tedy dochází často ke změně tvarů výpalků, není třeba navrhovat stále nové nástroje, ale plně postačí změna samotného programu.

ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI HSG LASERŮ
Výkony zdrojů: 300 W - 10 KW
Tloušťky materiálů: černá ocel 1 mm - 25 mm
nerezová ocel 1 mm - 30 mm
Přesnosti: od 0,01 mm
Převd hnací síly: servomotory a ozubené hřebeny
Materiál: černá ocel, nerez, hliník, měď, mosaz
Rozměry: deskové materiály obvykle do 6 000 x 2 000 mm;
trubky do průměru 210 mm

DOPORUČUJEME

Pro profily profesionální vláknový HSG laser TH65 s 3D hlavou od společnosti HSG Laser pro řezání kovových trubek, profilů a potrubí. Umožňuje řezat většinu kovových profilů do průměru 210 mm a délky 6 000 mm.

Pro deskový materiál plně krytovaný laser od společnosti HSG Laser na řezání ocelových i nerezových plechů a plechů z barevných kovů s výměnnými pracovními stoly s pracovní plochou 4 000 × 1 500 mm. Laser lze osadit laserovými zdroji s výkonem 1 500 – 8 000 W.

Bookmark
Ohodnoďte článek:
Diskuse

Kvalitní řez oceli rozhoduje

kompresor
 Také jsem se při řezání oceli rozhodl pro kvalitní pístové kompresory z https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/ , které jsou oproti stlačenému kyslíku opravdu mn...
počet příspěvků: 1 | poslední příspěvek: 15.1.2019 22:55vstup do diskuse >>

Fotogalerie
Vláknový laser HS-G3015AŘezné rychlosti vláknového laseru m/min (Tabulky jsou orientační. V závislosti na vlastnostech materiálu se může kvalita řezu lišit.)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Svařování slabých plechůSvařování slabých plechů (204x)
Nejprve to hlavní – co si představit pod pojmem slabý plech. Je to tenký plech válcovaný za studena plech tloušťky 0,6 –...
Používání WPS, WPQR při svařování i BPS, BPAR při pájení v praxi (159x)
Svařování a pájení jsou technologické procesy, kterými dále jsou lepení, tváření, lisování, slévání, obrábění, tepelné z...
Volba konstrukčních ocelí pro stavební svařované konstrukce podle významu označeníVolba konstrukčních ocelí pro stavební svařované konstrukce podle významu označení (152x)
Pro stavební svařované staticky, dynamicky a únavově namáhané konstrukce, pracující za teplot v podcreepové oblasti jsou...

NEJlépe hodnocené související články

První jeřábový hák na světě vyrobený 3D tiskemPrvní jeřábový hák na světě vyrobený 3D tiskem (5 b.)
První jeřábový hák na světě vyrobený technikou 3D tisku úspěšně prošel zátěžovými testy na 80 tun a souvisejícími kontro...
„Robotické nahrazení svářeče u našich aparátů pro nejbližší budoucnost nevidím jako možné,“„Robotické nahrazení svářeče u našich aparátů pro nejbližší budoucnost nevidím jako možné,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Lumír Al-Dabagh, generální ředitel ZVU STROJÍRNY, a. s....
Eurazio center – největší předváděcí centrum laserů a CNC strojů zahájilo výstavbuEurazio center – největší předváděcí centrum laserů a CNC strojů zahájilo výstavbu (5 b.)
Časům nakupování průmyslových strojů na slepo, bez osobního vyzkoušení a podrobné znalosti strojů, provozních nákladů a ...

NEJdiskutovanější související články

Varianty obalených elektrod – obalené elektrody s dvojitým obalemVarianty obalených elektrod – obalené elektrody s dvojitým obalem (4x)
Svařování obalenou elektrodou rozhodně nepatří mezi zastaralé metody. Použití kvalitní obalené elektrody umožňuje vytvoř...
Použití ocelí normalizačně tepelně zpracovaných S355NL a termomechanicky zpracovaných S355MLPoužití ocelí normalizačně tepelně zpracovaných S355NL a termomechanicky zpracovaných S355ML (3x)
Při návrhu svařované mostní konstrukce pro městkou komunikaci v Praze Troji byla posuzována možnost použít místo klasick...
Hliník a možnosti jeho svařováníHliník a možnosti jeho svařování (2x)
Hliník se nesvařuje s takovou samozřejmostí jako jiné kovy. Jeho velká afinita ke kyslíku, rychlá tvorba kysličníku hlin...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice