KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2012    Konference Main Point Karlin

Konference Main Point Karlin

Publikováno: 21.11.2012, Aktualizováno: 10.12.2012 13:52
Rubrika: 2012

Již 5. ročník svatomartinské konference společností Sipral a.s. a Promat s.r.o. proběhl v tomto roce výjimečně v úterý 13. listopadu 2012 v prostorách pražského Hotelu Alwyn. Na konferenci se setkali zástupci zainteresovaných firem, aby s odstupem času znovu představili a zhodnotili společné dílo – budovu Main Point Karlin. Partnery letošního ročníku byly firmy DaM, PSJ, PSJ INVEST, Schüco International KG, výrobce systémů pro opláštění budov a solárních technologií, a IZOS, výrobce izolačních skel. Programem s dávkou vtipu již tradičně provázel Ing. Ladislav Zajíc, jednatel společnosti Promat s.r.o. 

Objekt, kterému byla zcela oprávněně věnována pozornost na letošní svatomartinské konferenci pořádané společnostmi Sipral a.s., předním českým dodavatelem obvodových plášťů ze skla a lehkých kovů, a Promat s.r.o., partnerem pro požární bezpečnost, se kromě důkladného popisu jeho realizátorů dočkal tradičně i samostatné exkurze.

Existuje celá řada důvodů, proč si tato karlínská administrativní budova zasluhuje pozornost. Jedním z nejpádnějších je bezesporu certifikát udělený americkou Radou pro ekologické budovy - LEED Platinum, oceňující ohleduplnost projektu vůči životnímu prostředí. Díky naprosto unikátnímu technologickému řešení zajišťuje Main Point Karlin komfortní ekologické pracovní zázemí (funkční fasáda s maximálním využitím denního světla, tiché a rovnoměrné rozprostření vzduchu indukčními jednotkami či chlazení objektu s využitím vltavské vody) a i dnes předčí většinu nově vznikajících staveb.

Ač se prvotní návrh projektu, výstup architektonické soutěže, zdál zprvu příliš atypický, odvaha ze strany investora se vyplatila. Budova nejenže sbírá jedno ocenění za druhým, ale současně se pro mnohé z nás stala neodmyslitelným pojítkem mezi původní zástavbou Karlína a novostavbami na Rohanském nábřeží. Mezi další významná ocenění stavby patří cena MIPIM Awards z Cannes za nejlepší kancelářskou budovu, ocenění evropské realitní soutěže International Property Awards či první místo v Best of Realty 2011 v kategorii Nová administrativní centra.

Proč?
Blok prezentací zahájil Ing. Jakub Jirka, MSc z firmy PSJ INVEST, a.s., jehož úkolem bylo z pohledu investora odpovědět na otázku "Proč?". Věnoval se přiblížení nelehkých začátků celého projektu, neboť v době před sedmi lety se vítězný architektonický návrh zdál poněkud odvážný. V rámci představení benefitů stavby založené na trvalé udržitelnosti upozornil zástupce investora především na tyto nosné body: vyčištění kontaminovaného podloží před zahájením výstavby s pozitivním vlivem na životní prostředí, chlazení objektu říční vodou, systém ventilace indukčními jednotkami, celoročně přístupné terasy se zásobníky dešťové vody, použití výhradně ekologických stavebních materiálů, maximální využití denního světla a komfortní zázemí pro uživatele. Při realizaci již první kroky směřovaly k vizi získat americké ocenění LEED potvrzující environmentální ohleduplnost budovy, přičemž uspokojivým cílem tehdy byla druhá nejlepší úroveň Gold. Objekt proto nabízí např. i parkovací plochy pro elektromobily, lampy s řízeným osvětlením k efektivnímu využití a kombinaci přirozeného a umělého světla, výtahy produkující energii či hospodárné nakládání s pitnou vodou. Díky všem zavedeným ekologickým opatřením je budova Main Point Karlín ve srovnání se standardními administrativními objekty schopna ušetřit až 38 % energie. Není tedy divu, že stavba u komise americké Rady pro ekologické budovy dosáhla na metu nejvyšší, kategorii LEED Platinum.

Jak?
Následoval příspěvek Ing. arch. Jiřího Hejdy z architektonické kanceláře DaM spol. s r.o., jehož úkolem bylo z pohledu architekta odpovědět na otázku "Jak?". Úvodní slova architekta rovněž upozorňovala na prvotní omezení, která u projektu bylo nutné překonat. Vzpomínka vedla do minulosti, kdy tímto územím protékalo slepé rameno Vltavy. Do návrhu musel být zapracován specifický a striktně vytyčený trojúhelníkový půdorys pozemku, zprvu pokládaný spíše za handicap, dále riziko povodní, existence podzemního kanalizačního potrubí o průměru 1,5 m, které z pozemku kvůli husté infrastruktuře nebylo možné odklonit, i podoba existující okolní zástavby. Výsledkem je administrativní objekt se třemi hlavními vertikálními jádry a maximálním využitím všech ploch. Kromě kanceláří institucí Kooperativa pojišťovna, a.s. a Česká podnikatelská pojišťovna, a.s. ze skupiny Vienna Insurance Group ČR, současného majitele budovy, zde najdeme důmyslné atrium s bohatým přísunem světla, kavárnu, galerii i zachovalou lávku přes Rohanské nábřeží. Kromě atraktivní fasády se neopomenutelným prvkem stavby stal parter s šikmými nosnými sloupy, které funkčně i esteticky dominují vstupním prostorám.

Ne vždy hladký průběh stavby odtajnil zástupce generálního dodavatele Ing. Jan Kadlec, ředitel Divize Čechy PSJ, a.s., jehož úkolem bylo z pohledu stavitele odpovědět na otázku "Co?". Dle jeho slov přineslo největší komplikace zdánlivě jednoduché řešení, zajištění provozu a zachování lávky přes Rohanské nábřeží. Původní lávka vyžadovala fixaci speciálními betonovými objímkami, aby v průběhu stavby doslova „nevystřelila“ do vzduchu. Provoz po čtyřproudé komunikaci Rohanského nábřeží byl zajištěn provizorní alternativou. Komplikace přineslo i místy příliš tvrdé, jindy zas zavodněné podloží. Své si stavbaři užili s realizací nosných, záměrně šikmých sloupů, logistikou materiálu i vlastním protipovodňovým systémem. Kvůli splnění požadavků certifikátu LEED byla např. vyvinuta speciální ekologická stěrka do garáží.

Závěr přednášek patřil pořadatelům akce. Specifika fasády představil Martin Binovec, zástupce dodavatele opláštění firmy Sipral a.s. Firma dodala vertikální okenní pásy a sklocementové tvarovky hlavní fasády objektu, rastrové fasády ve spodní části objektu a atriu, podhledy z tahokovu i další konstrukce (automatizované vstupní systémy, kotevní systémy pro přístup z hlediska údržby fasády a interiérové skleněné konstrukce). Ke kompletaci hlavní vnější fasády bylo třeba osadit celkem 1 506 oken s hliníkovým profilovým systémem Schüco AWS 70.HI. Tato okna o rozměru 920 × 3 680 mm jsou instalována na celou výšku podlaží, v závislosti na orientaci pak s různými požadavky na akustiku, část z nich je otevíratelná. Specifikem fasády jsou bezesporu sklocementové tvarovky probarvované v celé hmotě, které slouží jako slunolamy a za slunných dní intenzivně přispívají k příznivému klimatu uvnitř budovy. Těch bylo na fasádu dodáno celkem 2 600 ks, 2 300 ve čtyřech základních velikostech 1,2 až 3,8 m, zbývajících 300 ks pak v atypických délkách. Na fasádě se dle architektonického návrhu nahodile střídá pět odstínů, čtyři základní barvy (černá, antracitová, stříbrná, bílá) doplněné o jemně kontrastující oranžovou. Realizace dílců kladla vysoké nároky na celý vývoj, technologii výroby i montáže, přepravu z Německa, kde byly vyráběny, a celkovou logistiku od výroby až po přesné osazení. Na závěr patřil krátký vstup také Ing. Leopoldu Barešovi, řediteli firmy Sipral a.s.

Z firmy Promat s.r.o. se při prezentaci vystřídali tři zástupci: Ing. Miroslav Viktorín, Ing. Libor Fleischer a Ing. Petr Kejklíček. Pánové zdůraznili požadavek na kvalitu protipožárních opatření, představili zařízení pro odvod tepla a kouře, ochranu kabeláží a na závěr přispěli zajímavými řešeními a čerstvými záběry z realizovaného Tunelového komplexu BLANKA.

Po bloku přednášek a typickém svatomartinském obědě následovala samotná prohlídka budovy, zúčastnění si zblízka prohlédli fasádu objektu, opět byl zdůrazněn komfort pro uživatele v podobě možnosti individuálního ovládání automatizovaných vnějších žaluzií či výhoda otevíratelných oken rozmístěných ve vybraných částech fasády s ohledem na hlučnost okolního prostředí. Byly navštíveny vstupní prostory s krásnými živými stěnami plnými rostlin, atrium i obrazová galerie pojišťovny, která je ve vybraných dnech otevřena i pro veřejnost. Zpřístupněna byla technická místnost s výměníkem pro chlazení objektu vltavskou vodou, nechyběla ani ukázka prakticky řešeného odklonění kanalizace v podzemních parkovacích prostorách objektu. 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin Konference Main Point Karlin

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VIDEO: Pasivní dům lze postavit už za čtyři dny, ukázal stavební veletrh (38x)
Zhruba šedesát tisíc návštěvníků zavítalo na konci dubna do Brna na tradiční stavební veletrhy. Kromě nových stavebních ...
V České republice otevřeli moderní vývojové a konstrukční centrum V České republice otevřeli moderní vývojové a konstrukční centrum (23x)
Pro 200 techniků je připraveno místo v novém vývojovém a konstrukčním centru, které otevřeli ve společnosti Huisman Kons...
Požární odolnost přípojů při zkouškách ve Veselí nad Lužnicí (21x)
Čtvrtý článek o požárních zkouškách na experimentální budově ve Veselí nad Lužnicí v září roku 2011 popisuje rozvoj tepl...

NEJlépe hodnocené související články

AČSZ – Ústav strojírenské technologie na Fakultě strojní ČVUT v Praze se stal novým přidruženým členem asociaceAČSZ – Ústav strojírenské technologie na Fakultě strojní ČVUT v Praze se stal novým přidruženým členem asociace (5 b.)
Udržitelný rozvoj strojírenských technologií na Fakultě strojní ČVUT v Praze....
VIDEO: Pasivní dům lze postavit už za čtyři dny, ukázal stavební veletrh (5 b.)
Zhruba šedesát tisíc návštěvníků zavítalo na konci dubna do Brna na tradiční stavební veletrhy. Kromě nových stavebních ...
AZ Tower – Brněnská dominanta zdárně rosteAZ Tower – Brněnská dominanta zdárně roste (5 b.)
Území kolem ulic Heršpická a Pražákova, jižně od brněnského historického centra, zatím stále dominuje prosklená budova M...

NEJdiskutovanější související články

Výrobce modulových staveb Touax uspořádal svůj první golfový turnajVýrobce modulových staveb Touax uspořádal svůj první golfový turnaj (1x)
Výrobce modulových staveb Touax uspořádal v úterý 22. května první golfový turnaj pro své obchodní partnery. Na hřišti G...
LOPin.cz – nová příležitost pro prezentaci firem na oborové sociální sítiLOPin.cz – nová příležitost pro prezentaci firem na oborové sociální síti (1x)
Portál LOPin.cz je určen především stavebním a dodavatelským firmám, jako jsou sklenáři, fasádníci, výrobci profilů a rá...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice