KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2008    Holcim Awards už zná vítěze evropského kola

Holcim Awards už zná vítěze evropského kola

Publikováno: 2.11.2008, Aktualizováno: 1.12.2008 16:33
Rubrika: 2008

Druhý ročník soutěže projektů trvale udržitelné výstavby Holcim Awards už zná vítěze evropského kola, které se konalo 25. – 26. září 2008 ve španělské metropoli, Madridu. Celková finanční odměna 270.000 USD byla rozdělena mezi deset nejúspěšnějších projektů, které jsou ukázkami aktuálních přístupů v oblasti ekologicky a trvale udržitelných přístupů v oblasti stavebnictví.

Cílem soutěže je podpořit snahy o trvale udržitelná řešení technologických, socioekonomických a kulturních otázek, které ovlivňují výstavbu. Soutěž je organizována paralelně v pěti regionech světa a organizátorem je Nadace Holcim pro trvale udržitelnou výstavbu (Holcim Foundation for Sustainable Construction) se sídlem ve Švýcarsku.


Vítězný projekt maďarského architekta Petra Janescha

Hlavní ocenění - Gold Award - putuje do Maďarska
Vítězný projekt, který získal hlavní cenu ve výši 100.000 USD a ocenění Holcim Awards Gold 2008 za komplexní přístup k urbanistické obnově zastřešuje jedenáct ministerstev maďarské vlády. Projekt pod vedením maďarského architekta Petra Janescha nabízí energeticky efektivní prostor jak pro vládní administrativu, tak pro revitalizující se obytné oblasti a parky. Současně velmi citlivě pamatuje i na přestavbu historické železniční stanice.
„Projekt přesvědčivým způsobem ukazuje, jak by měla být řešena urbanistická obnova s cílem skutečně zlepšit degradované městské oblasti trvale udržitelným způsobem“, říká předseda poroty, profesor architektury ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne, Harry Gugger. „Projekt je řešením, které je vhodné pro všechny zúčastněné strany, protože poskytuje nový rozvoj a současně zlepšení již existujících podmínek obyvatelů v dlouhodobě zanedbávané oblasti“, dodává.

Stříbro za projekt úpravy krajinné architektury ve Slovinsku
Druhou cenu udělila porota za projekt rozšíření urbanizace krajiny ve slovinském Mariboru. Projekt pochází z dílny španělské architektonické společnosti, která se zaměřuje především na téma ecosistema urbana. Vedoucí týmu je architektka Belinda Tato. Nad bývalou skládkou komunálního odpadu je vytvořen prostor, který nabízí možnosti sportování, rekreaci a kulturní akce, může ale sloužit i jako obytná zóna.
Kromě tradičních architektonických a krajinných prvků obsahuje tento nevšední projekt i rozměr času, jako další parametr. Budovy nově upravené oblasti jsou pouze dočasné a počítá se s nimi i při pozdějších přesunech a opětovném použití. Díky tomu je projekt rovněž ekonomicky efektivní.


Stříbro získal projekt úpravy krajinné architektury ve Slovinsku.

Bronz pro horskou chatu v Švýcarsku
Bronzovou medaili získal projekt horské chaty Monte Rosa. Objekt Švýcarského federálního technologického institutu (ETH Zürich) je navržen tak, aby si chata mohla nezávisle zabezpečovat energii a vodu. V počítačem vytvořeném projektu má chata tvar třpytivého křišťálu.
Návrh přesvědčivým způsobem demonstruje nejmodernější technologie a je výsledkem série interdisciplinárních studií, realizovaných na Katedře architektury ETH v Zürichu, pod vedením Andrea Deplazes.
Projekt je přínosem zejména proto, že upozorňuje veřejnost na otázky trvalé udržitelnosti a energetické efektivity v architektuře.

Čestná uznání za projekty putovaly do Belgie, Itálie a Srbska
Čtyři projekty získaly čestné uznání. Architektonicky a kulturně vnímavý přístup k návrhu na dostavbu městské čtvrti místní romské komunity v srbském Bělehradě, pod vedením architekta Vladimíra Macura a návrh přestavby průmyslové budovy v belgickém Ghente na nízkonákladové bydlení od architektonické firmy Weysen De Baere. Projekty jsou citlivé k životnímu prostředí, ekonomické a hlavně založené na konkrétních potřebách obyvatel.
Potlesk si vysloužilo i využití prvků pasivních budov, přirozené ventilace a začlenění veřejných prostor do kancelářské budovy se zeleným „hyperjádrem“ v italském Miláně, kterou vytvořili zürišští architekti Hosoya Schaefer. Projekt rekultivace a obnovy nábřeží v jižní Itálii architekta Luigi Centola byl oceněn za přístup k obnově degradovaných oblastí sociálním, soukromně iniciovaným a lehce přenositelným (vysoce adaptabilním) způsobem.


Bronz byl udělen projektu horské chaty ve Švýcarsku.

Ceny „Next Generation“ si odnesli architekti za Srí Lanky, Španělska a Finska
Poprvé zahrnuje soutěž Holcim Awards i kategorii vizí mladých architektů a designérů. Srílanská studentka architektury Semini Samarasinghe získala první cenu v kategorii Next Generation za svůj projekt výrobního a ekologického centra (cluster) v New Havenu ve Velké Británii. Projekt představuje čajovnu a zařízení na výrobu bylinkových čajů. Byl oceněn za citlivé propojení prvků trvale udržitelné výstavby s poetickým designem.
Druhá cena Next Generation byla udělena za projekt zazelenění města a ekonomického katalyzátoru v Madridu, jehož autory jsou Ana Castillo a Lieven De Groote z architektonického ateliéru Castillo de groote v Madridu. Ekonomicky realizovatelný návrh zazeleňuje město s pomocí rozmístění otevřených plantáží a skleníků na prázdných parcelách půdy ve třech převážně obytných oblastech.
Majiteli třetí ceny jsou studenti architektury Heikki Riitahuhta, Heikki Muntola a Mikko Jakonen z Oulu za soběstačný obytný soubor ve finském Paimio. Projekt využívá produkce bioplynu na zlepšení ekonomické a environmentální reality života na venkově.

Do celosvětové soutěže Holcim Awards se přihlásilo téměř 5.000 projektů z 90 zemí. Evropské projekty hodnotila devíti členná nezávislá porota v čele s Harrym Guggerem ze Španělska. Při hodnocení se drželi kritérií, definovaných Holcim Foundation. Kritéria zahrnovala tři základní faktory, a to trvalou udržitelnost, vyváženou environmentální výkonnost a společenskou a ekonomickou efektivitu. Důležitá je také architektonická a stavební kvalita, pokrokovost projektu a zároveň jeho uplatnitelnost v širším měřítku.

První z pěti slavnostních vyhlášení
Ceny pro evropský region byly uděleny na slavnostním vyhlášení v CaixaForum v Madridu. Akce se zúčastnilo přes 300 zástupců z více než 20 zemí, kteří zastupovali vládní instituce, podnikatelský sektor, různé oblasti architektury a související disciplíny. Hosty přivítali prezidentka regionální vlády v Madridu Esperanza Aguirre, výkonný ředitel skupiny Holcim a předseda správní rady Nadace Holcim Markus Akermann. Úvodní přednášku o důležitosti trvale udržitelné výstavby v evropském kontextu měl bývalý prezident španělského kongresu poslanců a dlouhodobý člen Evropské komise Manuel Marín González.
Vyhlášení vítězů Holcim Awards v evropském regionu bylo první z pěti slavnostních akcí. Výsledky v Severní Americe, Latinské Americe, Africe a na Blízkém Východě a v Asii a Pacifiku budou oznámeny v nejbližších týdnech. Tři nejlepší projekty (zlato, stříbro a bronz) z každého regionu automaticky postupují do celosvětové soutěže Holcim Awards.


O soutěži Holcim Awards
Holcim Awards je mezinárodní soutěž, kterou vyhlašuje Nadace Holcim pro trvale udržitelnou výstavbu. Cílem soutěže je hledat inovativní, do budoucna orientované a trvale udržitelné stavební projekty; v každém soutěžním cyklu o délce tři roky se uděluje finanční odměna ve výši 2 mil. USD. Holcim Awards se koná ve spolupráci s renomovanými partnerskými univerzitami na všech kontinentech: ETH Zürich - Švýcarsko; Massachusettský institut technologií, USA; Univerzita Tongji – Čína; Universidad Iberoamericana – Mexiko a Univerzita Witwatersrand – Jižní Afrika.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VIDEO: Dodavatel stavebních strojů KOHLSCHEIN pořádá v lednu a únoru předváděcí akce pro veřejnost (32x)
Aktivně vstoupila do roku 2009 firma KOHLSCHEIN, významný dodavatel stavebních strojů. Koncem ledna, přesněji 21. a 22. ...
VIDEO: Virtuální prohlídka Nové Karolíny (27x)
Základní popis projektu Nová Karolína a virtuální prohlídka budoucí výstavby....
Holcim uvedl na trh nově značené cementy (24x)
Přední dodavatel stavebních materiálů a služeb v České republice, Holcim Česko, uvádí na trh nově značené cementy &ndash...

NEJlépe hodnocené související články

VIDEO: Virtuální prohlídka Nové Karolíny (3.8 b.)
Základní popis projektu Nová Karolína a virtuální prohlídka budoucí výstavby....
Pryč s odkazy na technické normy! (2.5 b.)
Česká komora architektů (ČKA) i nadále zastává názor, že by zákony, vyhlášky a nařízení vlády neměly obsahovat odkazy na...
VIDEO: Dodavatel stavebních strojů KOHLSCHEIN pořádá v lednu a únoru předváděcí akce pro veřejnost (1.5 b.)
Aktivně vstoupila do roku 2009 firma KOHLSCHEIN, významný dodavatel stavebních strojů. Koncem ledna, přesněji 21. a 22. ...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice