KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Opláštění a fasády    Další velká výzva pro SIPRAL v UK – New Engineering Building – The University of Sheffield

Další velká výzva pro SIPRAL v UK – New Engineering Building – The University of Sheffield

Publikováno: 30.3.2015
Rubrika: Opláštění a fasády

Projekt „New Engineering Building“, který společnost SIPRAL a. s. získala na podzim roku 2013, se po dlouhém období ekonomické krize stal očekávaným comebackem na britský trh. Objekt je situován v samém srdci univerzitního města Sheffield v ulici Leavygreave Road a svou jedinečností bude tvořit velmi zajímavý kontrast mezi typickou britskou cihlovou výstavbou a modernějšími budovami v okolí.

Investorem této velkolepé stavby je University of Sheffield, pro kterou je tento projekt historicky nejvyšší investicí v oblasti výuky a vzdělávání.

Hlavním cílem univerzity je vybudovat nejlepší a nejlépe vybavené technické učební prostory a laboratoře v Británii s přístupem pro studenty 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Nová budova, jež byla již v průběhu realizace oficiálně pokřtěna na „The Diamond“, poskytne celkově 19 500 m2 užitné plochy pro technickou fakultu sheffieldské univerzity (devět přednáškových sálů pro 80 – 400 studentů, šest flexibilních učeben pro 80 – 160 lidí, přes 30 skupinových a odpočinkových učeben a 19 technických výukových laboratoří s velmi specifickým vybavením – např. místnost s leteckým motorem) a rámcově asi 5 000 míst ke studiu pro studenty z celého světa.

Generálním dodavatelem stavby je přední britská stavební společnost s více než stoletou tradicí Balfour Beatty Construction. Architektonicky je tento objekt návrhem londýnského studia Twelve Architects and Masterplanners. Projektu se, mezi jinými, také účastní několik konzultantských/poradenských/kontrolních společností jako například britská společnost Arup Facades (specialista na fasády jako konzultant investora), irská společnost Billings Design Associates (fasádní specialista a technický dozor generálního dodavatele) a švýcarská společnost Prometplan (fasádní poradce firmy SIPRAL).

Stavba samotná byla zahájena demolicí stávajících objektů v červnu 2013 a plánované dokončení je v létě 2015 tak, aby mohl být zahájen již podzimní studijní semestr 2015. Co se SIPRALu týká, výroba byla odstartována v dubnu 2014, zahájení montážních prací na stavbě proběhlo v červenci 2014 a dokončení montáže je plánováno na jaro 2015.

SIPRAL zvítězil v tendru na komplexní dodávku obvodového pláště. Největší část tvoří modulová fasáda o ploše cca 6 000 m2 skládající se z 803 unikátních elementů (typická velikost modulu je 1,8 m × 4,5 m, nejvyšší má 5,5 m v 1. NP, nejmenší má výšku 2,2 m a tvoří atikové moduly na střeše). Moduly jsou vyvinuty ze systémových hliníkových profilů Hueck navržených speciálně pro tento projekt v černé barvě RAL9004.

Celý systém bylo nutné otestovat proti povětrnosti dle specifikace a požadavků klienta. Testovací sestava se skládala z šesti typických modulů. Testování proběhlo úspěšně v průběhu dubna 2014 v certifikované zkušebně Vinci Technology Center v městečku Leighton Buzzard nedaleko Londýna. Fasáda úspěšně odolala jak statickému, tak i dynamickému vodnímu testu (za použití letadlového motoru s vrtulí).

Většina prvků fasády je z venkovní strany tvořena sklem. Pouze v přízemí a části 1. NP je několik výplní z hliníkového perforovaného plechu. Skla jsou na jednotlivé moduly strukturálně přilepena na obvodový rám. Samotná dodávka skel byla velmi náročná a specifická z důvodu vysoké druhovosti skel. Na každém elementu jsou minimálně dva, ale v mnoha částech i 12 kusů skel různorodých tvarů (trojúhelníky mnoha typů, lichoběžníky, kosočtverce, šestiúhelníky a další mnohoúhelníky), rozměrů a skladeb (průhledná trojskla, průsvitná trojskla a čtyři typy smaltovaných skel v místě neprůhledných výplní). Správně nastavená logistika a dávkování skel směrem od jejich výrobce byla u tohoto projektu klíčová.

Další dominantu objektu tvoří složité rastrové fasády atrií. Na východní a západní straně tyto fasády spojují oba objekty s modulovými fasádami. Jsou navrženy ze systému Schüco FW50+ a celková plocha je 681 m2. Značnou část výplní těchto atrií tvoří bezrámové otvíravé prosklené žaluzie, které budou sloužit pro přirozenou ventilaci objektu a odvod kouře. Fasáda je kotvena do masivní složité ocelové konstrukce přes systém předpřipravených závitových tyčí tzv. „Koco brackets“. Odvětrání bude fungovat v součinnosti s další rastrovou fasádou tzv. Clerestory na střeše opět ze systému Schüco FW50+ o ploše 273 m2. Fasáda obepíná celý obvod atria, je pouze cca 1,5 m vysoká a výplně tvoří prosklené otvíravé žaluzie, na rozdíl od atrií ale z rámového systému.

Velmi specifickou a jedinečnou dodávkou dotvářející celkový design nové budovy univerzity je finální obklad ze speciálně ohýbaných hliníkových plechů, tzv. Lattice. Díky mnoha testům, zkouškám, prezentací a vzorkování jsme dosáhli finálního požadovanému tvaru, vzhledu a systému uchycení na fasádě. Lattice tvoří 2 mm hliníkový plech různých délek (1m, 2m, 3m, 4m, 5m) se specifickým segmentovaným ohybem na jeho obou koncích. Čtveřice těchto plechů tvoří daný kosočtverec na fasádě. Jednotlivé plechy kopírují příčné systémové profily v jednotlivých modulech. Jednotlivé plechy jsou ve výrobě osazeny navrženým ztužujícím a kotevním systémem a na fasádu je přišroubován přes speciální „T“ profil připravený na modulu. Každý kus plechu je nezávislý, tudíž jednoduše demontovatelný a vyměnitelný. Exteriérová fasáda je tvořena 10 814 ks a povrchová úprava je speciální bronzový elox Colinal 3145. Interiérová fasáda se skládá z 2 707 ks a plechy jsou černé v barvě profilů RAL9004. Celkový proces výroby je velmi náročný a i s ohledem na vysoké množství prvků vyžaduje vysoké požadavky na balení. Pro tuto konstrukci byly vyvinuty dřevěné bedny a kartonové krabice se speciálními inserty pro jejich ukládání. Inserty a přepravní prvky byly navrženy na základě finálních 3D modelů jednotlivých prvků.

Ze systému Schüco FW50+ jsou navrženy také tři rohové rastrové fasády v přízemí v místech vstupů do objektu. Celková plocha těchto fasád je 583 m2. Dodávkou SIPRALu je také 32 ks dveří v přízemí zahrnující i osm ks vstupních karuselů s manuálním otvíráním. Mezi další dodávky patří drobné konstrukce eloxovaných podhledů, skleněných obkladů, plechového obkladu sádrokartonu v interiéru atd.

Modulová fasáda a obklad Lattice byly z důvodu velké složitosti kompletně projektovány ve 3D softwaru SolidWorks. Vzhledem k vysoké druhovosti a velkému množství jednotlivým výrobků je pro některé komplexní dodávky (modulová fasáda, dodávka skel, dodávka plechů Lattice) používán systém sledování toku materiálu od zahájení výroby až po dokončení montáže pomocí systému Track and Trace. Přístup k tomuto systému je mimo jiné poskytnut klientovi a umožňuje transparentnost v poskytování informací ohledně výroby a dodávek a usnadnění měsíční fakturace na základě skutečně provedených výkonů.

ZAKÁZKOVÝ TÝM:

  • Josef Juráš - vedoucí projektu
  • Tomáš Peterka - vedoucí projektu UK
  • Martin Král - obchodně-technický konzultant
  • Jan Obermajer - hlavní projektant
  • Martin Jílek - koordinátor
  • Tatjana Durakovic - koordinátor
  • Ján Greš - stavbyvedoucí
  • Jakub Sekanina - asistent VP

Another Great Challenge for SIPRAL in UK – New Engineering Building – The University of Sheffield
After a long time, the project “New Engineering Building”, won by SIPRAL a. s. company in autumn of 2013, became an anticipated comeback to the British market. The building is situated in the very centre of the university city of Sheffield in Leavygreave Road. Its uniqueness will create an interesting contrast between the typical British brick architecture and nearby contemporary buildings.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Fotogalerie
Vizualizace projektuVizualizace – největší individuální studijní prostorČást modulové fasády – výrobaTestování fasády proti povětrnostiFoto z realizace, leden 2015 – rastrová fasáda atriíOhýbané hliníkové plechy, tzv. Lattice ve výrobě v Jirnech u PrahyFoto z realizace, únor 20153D model modulové fasády projektovaný v SW SolidWorksVizualizace projektu

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Knauf Insulation uvádí na trh minerální fasádní desku s nejnižší lambdouKnauf Insulation uvádí na trh minerální fasádní desku s nejnižší lambdou (89x)
Fasádní minerální izolace jsou nehořlavé, prodyšné, tlumí hluk a mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Novinka F...
Udržitelný rozvoj v oblasti plastových otvorových výplníUdržitelný rozvoj v oblasti plastových otvorových výplní (52x)
Největším přínosem „plastových“ oken je jejich příspěvek k ochraně životního prostředí, a to především v oblasti snižová...
Řešený příklad návrhu nosné desky ze skla (42x)
Vzhledem k tomu, že v ČR v současné době neexistují žádné obecně závazné předpisy pro navrhování konstrukcí ze skla, je ...

NEJlépe hodnocené související články

Protisluneční sklo na budově sídla společnosti BNL-BNP Paribas v Římě dalo architektům svobodu pohrát si s barvami a odrazy Protisluneční sklo na budově sídla společnosti BNL-BNP Paribas v Římě dalo architektům svobodu pohrát si s barvami a odrazy (5 b.)
Budova sídla společnosti BNL-BNP Paribas Group je skvělým příkladem toho, jak lze úspěšně zkombinovat inovativní archite...
Guardian Glass představuje nové sklo Guardian SunGuard® SNX 60 a SNX 60 UltraGuardian Glass představuje nové sklo Guardian SunGuard® SNX 60 a SNX 60 Ultra (5 b.)
Guardian Glass představuje nový přírůstek do své řady protislunečních skel eXtra Selective: Guardian SunGuard® SNX 60. N...
Patrové budovy musí být od srpna lépe chráněny proti požárům fasádPatrové budovy musí být od srpna lépe chráněny proti požárům fasád (5 b.)
Hasiči v roce 2015 vyjížděli k více než 20 tisícům požárů, při kterých zemřelo 115 lidí. Hmotné škody dosáhly přibližně ...

NEJdiskutovanější související články

Jaké vybavení potřebuje profesionál pro výškové práce? Pracovní přilba nestačí (2x)
Zabýváte se výškovými pracemi? Pohybujete se každý den na střeše? Ať jste zkušený pokrývač, klempíř, natěrač střech nebo...
Renovace fasády za poloviční nákladyRenovace fasády za poloviční náklady (2x)
Renovací fasády pomocí samolepicích fólií lze v porovnání s kompletní výměnou fasádních panelů ušetřit až polovinu nákla...
Předsazená montáž oken a dveří (2x)
Řešení zabudování oken do stavby nebyla donedávna přisuzována velká důležitost. S nárůstem počtu novostaveb a rekonstruk...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice