Čištění hořáku: čistě elektrický pohon – jednotka eReam nastavuje nové standardy
Rubrika: Svařování a dělení
Při automatickém obloukovém svařování ovlivňuje čištění hořáků jak náklady, tak výkonnost celého procesu. Jednotka eReam společnosti SKS Welding Systems nyní nabízí výrazné výhody, které pozitivně ovlivňují oba tyto faktory. Její čistě elektrické pohony uspoří ve srovnání s pneumatickými pohony výrazné množství energie, snáze se ovládají, splňují příslušné bezpečnostní předpisy a nabízejí dobré možnosti sledování. Na základě zkušeností a výsledků zkoušek prováděných u pilotních zákazníků provedla společnost SKS optimalizaci jednotky eReam. V současné době vyrábí tato společnost se sídlem v německém Kaiserslauternu tento systém ve dvou standardních verzích.
Mezi základní vlastnosti jednotky eReam patří snadnost ovládání procesu čištění plynových hořáků, spolehlivý provoz a možnost integrace do systému výrobního zařízení. Další velkou předností je úspora energie. Náklady na energii jsou výrazně nižší, než je tomu u pneumaticky poháněných čistících systémů: například při 50 čistících cyklech denně dosahují pouhých 11 % (při 1 000 cyklech pouze 1,5 %)! Stejný poměr platí také pro emise CO2 související s provozem tohoto systému.
Elektrický pohon frézovací jednotky, postřikové jednotky a volitelného odřezávače drátu znamená, že uživatel má k dispozici měřitelné a regulovatelné elektrické hodnoty. Je tak umožněno sledování bezpečnostních funkcí, čímž odpadá nutnost používat ve svařovací buňce bezpečnostní zařízení a opatření, která jsou nezbytná v případě provozu se stlačeným vzduchem. Tato zařízení a opatření mohou být v některých případech nákladnější než stanice pro čištění hořáků samotná. Odpadne také složitý systém přívodu stlačeného vzduchu a s ním související náklady. Vzhledem k tomu, že funkce jednotky eReam jsou digitálně/elektronicky řízeny bez jakýchkoli dodatečných komponentů a softwaru, je snadné je integrovat do běžných řídicích systémů a PLC pro svařovací roboty.
Čisticí proces je řízen programově. Nejprve přesune robot hořák do jednotky eReam. Středové upnutí brání poškození plynového hořáku. Odstraňování materiálu frézováním je závislé na síle, která je dána regulovatelnou proměnnou – točivým momentem frézování. V porovnání s čištěním pomocí pneumaticky poháněných nástrojů, při kterém závisí na dráze posuvu a jeho frézování probíhá často v nevystředěné pozici, přináší tato metoda úsporu materiálu, času a energie – a brání vzniku chyb. Zatímco pneumatický systém neposkytuje zpětnou vazbu v případě, že dojde k zaseknutí a zastavení frézovací jednotky, jednotka eReam dokáže tento stav identifikovat. V takovém případě vrátí frézovací hlavu zpět do výchozí pozice a zahájí proces od začátku.
Elektronicky řízené čerpadlo zajišťuje, že na hořák je aplikováno pouze tolik separačního (anti‑adhezního) prostředku, kolik je třeba. Namísto manuálního doplňování separačního prostředku provádí obsluha pouhou výměnu nádoby umístěné vně jednotky. To je dalším krokem k čisté svařovací buňce. K dispozici je také volitelná verze jednotky vybavená elektricky poháněným odřezávačem drátu. Prostřednictvím obou těchto verzí nastavuje společnost SKS nové standardy v oblasti čištění hořáků praxí prověřenou metodou frézování.