Čínské olympijské stadiony hrají všemi barvami
Rubrika: Povrchová ochrana
V době vrcholících redakčních úprav tohoto článku jsme se právě dověděli o druhé, tentokrát nikoliv zlaté, ale stříbrné olympijské medaili naší „snajperky“ Kateřině Emmons Kůrkové. Věříme, že tato naše úspěšná sportovkyně, stovky dalších kolegů, statisíce přímých účastníků olympiády a miliony u televizních obrazovek si všímá i stavebního umu, který za relativně krátkou dobu předvedli čínští stavitelé. Nové stadiony a arény jsou jednoznačnou ozdobou tohoto sportovního svátku. Pojďme se podívat trochu blíže na tyto stadiony a povrchovou ochranu ocelových konstrukcí těchto novodobých svatostánků…
TREFNÝ NÁZEV PRO OCELOVÝ PROPLETENEC
(Národní stadion Ptačí hnízdo – National Stadium Birds Nest)
Jde o místo těch nejprestižnějších akcí programu jako je například oficiální zahájení a ukončení Letních olympijských her 2008, fotbalové zápasy a atletika. Tento stadion byl dokončen jako poslední ze všech sportovišť. Náklady na jeho výstavbu činily více než tři miliardy jüanů (přes osm miliard korun). Jde o odvážný počin švýcarské společnosti Herzog & de Meuron a Čínského institutu architektonického designu v čele s architektem Li Sing-kangem. Různě propletené ocelové nosníky stadionu vynesly trefný název Ptačí hnízdo. Architektonicky výjimečný stadion s kapacitou 91.000 míst pokrývá plochu 258.000 m2.
JASNĚ MODRÁ MÁ ZELENOU!
(Národní plavecký stadion – National Aquatics Centre)
Národní plavecký stadion „Water Cube“, který hostoval všechny vodní a skokanské disciplíny, je skutečně velice dobře zapamatovatelný svou jasně čitelnou strukturou a úžasnými vlastnostmi. Zářivě jasně modrý odstín budovy, která je koncepčně řešena jako skleník, dodává ve tmě patřičnou atmosféru.
Celý koncept skel zesiluje sílu slunečních paprsků, které ohřívají nejen samotný bazén ale také celou budovu. Jde o „zelené řešení“, tj. v rámci výstavby se používaly pouze materiály šetrné k životnímu prostředí. Totéž platí o práškové barvě Interpon D, bez obsahu VOC, která byla na tento systém použita.
VE TVARU LUKU
(Pekingská střelecká hala – Beijing Shooting Range Hall)
S ohledem na historii byla Pekingská střelecká hala navržena tak, aby se podobala loveckému luku, jenž symbolizuje počátky střeleckých soutěží.
VODNÍ SVĚT
(Veslařský a kanoistický park v Shunyi – The Shunyi Rowing and Canoeing Park)
Ohromující ukázka architektury, veslařský a kanoistický park v Shunyi, je světově jedinečným dějištěm zahrnujícím jak veslařskou trať na hladké vodě, tak slalomové závodiště. Má kapacitu 30.000 míst a kromě ohromujícího výhledu na okolí parku a loděnici, mají diváci na vybraných místech pocit, že plují po jezeře. Jeho neobvyklá střecha je konstruována tak, aby napodobovala vlnění vody.
NEJVĚTŠÍ ZÁVĚSNÝ PŘEDEPJATÝ STROP
(Pekingská Univerzita technologického gymnázia – Beijing University of Technology Gymnasium)
Pozoruhodná Pekingská univerzita technologického gymnázia byla postavena pro badmintonová klání a soutěže v rytmické gymnastice. Může se pyšnit největším závěsným předepjatým stropem kopulovitého typu na světě. Ten dosahuje 93 metrů v průměru.
ŠEST TISÍCOVEK ZÁJEMCŮ O ŠERM
(Šermířská hala v Národním konferenčním centru – Fencing Hall of the Beijing National)
Hala je součástí Konferenčního centra, jedné z dominant olympijského parku. V něm je také mezinárodní vysílací a hlavní tiskové středisko. Hala s kapacitou 5.900 diváků má plochu 56.000 m2 je součástí Konferenčního centra, které se rozkládá na ploše 270.000 m2.