Budoucnost rozvoje svařování a příbuzných procesů podle představ IIW
Rubrika: Svařování a dělení
Na výročním zasedání International Institute of Welding (IIW), největší odborné svářečské organizace na světě, byly v červnu 2002 v Kodani, definovány hlavní trendy a směry rozvoje technologií svařování a příbuzných procesů, které budou v blízké budoucnosti ovlivňovat jejich vývoj. Jsou to především ochrana životního prostředí, tradiční technologie svařování elektrickým obloukem a odporem, automatizace svařování a kontroly svařování. Patří sem i modelování a simulace procesů, nové technologie svařování, nedestruktivní kontrola a hodnocení svarů i svařování laserem a Hybrid laser – arc welding.
Ochrana životního prostředí se bude v moderní odpovědné společnosti ve výrobě při použití technologií svařování a tepelného dělení materiálů zaměřovat zejména na:
-
Zlepšování životního prostředí na pracovišti
-
Ochranu životního prostředí v závodech a regionech
-
Vývoj a zavádění nových ekologických technologií
-
Náhradu materiálů
-
Řízení celého životního cyklu výrobků a minimalizaci odpadů
-
Recyklaci materiálů
OČEKÁVANÝ VÝVOJ
Tradiční technologie svařování elektrickým obloukem a odporem budou i nadále v příštích 10 letech hlavními technologiemi svařování pro zajištění masové průmyslové výroby. Z hlediska objemu používaných technologií se očekává:
-
Pokles technologie MMAW na cca 10%
-
Technologie SAW bude stagnovat na cca 8, 10%
-
Podíl technologií GTAW a GMAW vzroste na cca 50%
-
Odporové svařování bude činit cca10%
-
Zbývající objem budou tvořit nové technologie a jejich podíl se bude stále zvyšovat
Přitom se předpokládá, že u technologie SAW budou plné dráty postupně nahrazovány plněnými elektrodami pro svařování pod tavidlem. V odporovém svařování se bude zvyšovat podíl technologie Friction stir welding, zejména v transportním průmyslu (stavba lodí, letecký průmysl, stavba kolejových vozidel) a ve stavebnictví. Mimořádný důraz bude kladen na automatizaci svařování a automatizaci kontroly svařování cestou robotizace svařování jednovrstvých svarů pomocí jednoduchých senzorů, robotizace svařování vícevrstvých svarů s využitím inteligentních a adaptivních řídících i kontrolních systémů a kontrolou svařovacích procesů pomocí neuronových sítí. Přitom se předpokládá,že automatizace svařování bude usnadněna snížením tolerancí dílů moderními technologiemi dělení materiálů a přípravy dílů, dále konstrukcí výrobků a dílů pomocí počítačové simulace i dokonalejšími metodami kontroly dílů.
DALŠÍ SMĚRY VÝVOJE
V oblasti nedestruktivního hodnocení svarů další vývoj předpokládá jejich hodnocení v reálném čase on-line bezkontaktním monitorovacím zařízením s laserem indukovaným ultrazvukovým vlněním, které umožní bezkontaktní snímání. Zařízení budou pracovat na bázi neuronových sítí. Mezi nové technologie svařování a tepelného dělení materiálů, jejichž podíl na průmyslové výrobě se bude v nejbližších letech zvyšovat a které přinesou další možnosti zvýšení produktivity svařování, zvýšení jakosti a spolehlivosti svarových spojů, zlepšení ekologie procesu svařování, nové možnosti konstrukce svarových spojů, možnost svařovat nové materiály, snížení deformací a zbytkových napětí ve svařencích a nové možnosti při konstrukci svařovaných výrobků, řadí IIW zejména:
-
Friction stir welding
-
Magnetic pulse welding
-
Laserové svařování
-
Hybrid laser arc welding
-
Laser hotwire brazing
-
A-TIG welding
-
Laser assisted oxygen cutting (LASOX)
Nezkrácený článek si můžete přečíst v prosincovém čísle 5/2002.