Betonáž konstrukcí Národní technické knihovny probíhala i v lednu
Na konci roku 2007 a během ledna 2008 končily hlavní betonářské práce na staveništi Národní technické knihovny (NTK) v Praze-Dejvicích. Jak jsme se přesvědčili přímo na místě, lana ve stropní desce posledního podlaží jsou již předpjatá. Po dokončení atik bude provedena injektáž betonu do předpínacích kanálků. Téměř hotová jsou vnitřní schodiště, která jsou celá z pohledového betonu včetně jejich zábradlí. V plném proudu je vyzdívání příček. Dokončení NTK je plánováno v roce 2009.
Nosný systém objektu tvoří železobetonový skelet v podzemních podlažích v rastru 7,5 × 7,5 a nadzemních podlažích v základním rastru 15 × 15 m. Do, dodatečně křížem (obousměrně) předpjatých stropních desek, jsou vkládány topný a chladicí systém aktivace betonového jádra (BKT) a trubkování elektroinstalací. „Deska středového atria prostupujícím nadzemní částí objektu o rozměru 17,3 × 32,1 m na úrovni 2. NP je současně nesena železobetonovými táhly. Betonové konstrukce byly zhotoveny jako pohledové s předepsaným rastrem bednění,“ sděluje Petr Jileček ze společnosti Helika, zástupce generálního projektanta knihovny. „Vnější křivka stropních konstrukcí sleduje tvar tzv. zaobleného čtverce, který je také určující pro navazující dvojitou fasádu,“ dodává.
Celkový pohled na staveniště
Obvodový plášť je složen z vnitřní rastrové fasády a vnější, o 0,77 m předsazené stěny, tvořené z vertikálně osazených U tvarovek z profilovaného matného skla, u nás dříve známého jako Copilit. Celý monoblok je navržený tak, aby budova měla minimální tepelné ztráty. „Prostorové řešení objektu, fasády a systémy vytápění, chlazení, VZT včetně integrovaného systému řízení výrazně sníží provozní náklady budovy,“ říká P. Jileček z Helika.
V rámci výstavby budou využity nové, dosud nepoužívané materiály. Jde například o bituteraco, které bude využito jako podlahová krytina v parteru knihovny. Jedná se o v zahraničí patentový systém. Bituteraco je materiálem podobným teracu, na bázi asfaltu a je pokládán při cca 200 stupních Celsia.
Materiál je po ztuhnutí velmi rychle pochozí a podobně jako teraco velmi odolný. Zároveň má ale lepší akustické vlastnosti než klasické betonové teraco, s možností realizace větších dilatačních celků.
Celá budova knihovny je mimo jiné pojata jako technická učebnice. „Nic není skrýváno na nižší úrovni. Od konstrukce a pláště po povrchy, koncové prvky a mobiliář je vše vedeno jasným výrazem s jednoduchými (odhalenými) tvary,“ vysvětluje P. Jileček prvotní záměr architekta. V interiéru se pohledově uplatní především šedé pohledové betony nebo zdivo z betonových bloků, již zmíněné tmavé bituteraco, sklo a barevné pryžové podlahy s mapami průhybů železobetonových stropních desek v měřítku 1 : 1. Podkladem pro barevné řešení podlah je počítačový výstup statika. Technické řešení je tak výrazným – nosným prvkem interiéru budovy.
Výstavba Národní technické knihovny, jednoho z nejrozsáhlejších developerských projektů v Praze, se stane s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejším pramenem technické literatury v České republice.