KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    6/2009 - listopad-prosinec

6/2009 - listopad-prosinec

Editorial

Nezapomínejme na „lidství“

V novinářské branži jsem toho za relativně krátkou dobu zažil už docela mnoho. Byl jsem na místech přírodních katastrof, dělal rozhovory s významnými lidmi společenského a uměleckého života. Psal jsem reportáže z míst, kde přicházejí na svět lidé a byl jsem i u tragédií, kde vyhasly životy jiných. Po silně emocionálních zážitcích, které šly „na papír“ úplně samy jsem se ocitnul mezi stavaři, v prostředí, které na první pohled připomínalo všechno možné, jenom ne živnou půdu pro novináře ze zpravodajských deníků.

Jelikož opět přišel čas bilancovat, nebudu vás zatěžovat prognózami a hodnocením oboru. Dnes se ohlédnu za uplynulým rokem z pohledu novináře odborného stavařského časopisu. O nudě se rozhodně hovořit nedá. Dříve bych si ani nepomyslel, jak inspirativní může být prostředí stavenišť. I zde můžete najít emoce. Stresy z úspěšného zvládnutí zakázky, dodržení termínů, předávek, kontrolních dnů. Radosti z inovací nebo řešení zdánlivě nezvladatelných problémů. Tichá pokora a preciznost práce na stavbách, na kterých dříve úřadovala smrt a jiní se snažili napravit chyby svých předchůdců. Ač to může znít neuvěřitelně, setkal jsem se i s hrozbou terorismu, respektive jejího dopadu na používané informace o stavbách, které jsme vám chtěli dopodrobna přiblížit, ale nebylo nám to kvůli obavám o bezpečnost umožněno. Zíral jsem úžasem na stavby, u kterých se podařilo realizovat neuvěřitelné nápady architektů. Těšil se společně se stavbyvedoucími, připíjel na úspěchy firem, poklepával základní kameny, diskutoval se studenty…

Na první pohled sterilní a nezajímavé prostředí se pro mě stalo zajímavým, donutilo mne přemýšlet nad věcmi, které jsem dříve přecházel bez povšimnutí s jakousi samozřejmostí. Mile mne potěšil názor, že si někteří se zaujetím přečtou vždy právě tento editorial, protože vnáší do sumáře technických a neosobních informací lidský pohled (dotyčnému děkuji pozn.). Rád bych všem čtenářům popřál, aby i v následujícím roce nezapomněli v honbě za výsledky, tunami, normami a termíny na trochu toho „lidství“. Ve velkém byznysu člověk musí mít ostré lokty, ale to, co nás odlišuje od strojů jsou naše duše, víra, touhy a láska. Přeji vám všem hezké Vánoce, úspěšný rok 2010 a zachovejte nám i nadále svou přízeň.

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce-media.cz

Obsah

Související obsah (tištěná média)

6/2009 - Architektura, fasády, opláštění
6/2009
Architektura, fasády, opláštění
6/2009 - 15. Mezinárodní konference žárového zinkování, výběr ze sborníku
6/2009
15. Mezinárodní konference žárového zinkování, výběr ze sborníku

Předplatné

Časopis Konstrukce si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz/predplatne.php, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 596 771 560, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice