Zakládání staveb – Foundations, Brno 2012, 40. výroční konference se zahraniční účastí
Rubrika: Zajímavosti
Ve dnech 12. a 13. listopadu 2012 se v hotelu Voroněž v Brně konala již 40. výroční konference se zahraniční účastí věnovaná problematice zakládání staveb, tentokrát zaměřená na poučení z významných geotechnických projektů a realizací. Konference se zúčastnilo 185 odborníků z ČR, Rakouska, Německa, Dánska, Polska, Maďarska, Slovinska, Řecka, Běloruska, Kazachstánu a Koreje. Hlavními partnery akce byly společnosti ARCADIS Geotechnika a. s., Fine spol. s r. o., GEO test, a. s., Mott MacDonald, Skanska a. s., Stump – Geospol s. r. o. a ZAKLÁDÁNÍ STAVEB, A. S .
Tematický okruh Zemní konstrukce, jehož předsedou byl prof. Ing. Peter Turček, Ph.D., byl věnován problematice stabilizačních opatření násypového tělesa v sesuvném území, návrhu zemní konstrukce a monitoringu nově budovaného zemního tělesa pod projektovaným objektem transformovny v Kletném, řešení geotechnických problémů při návrhu 2. profilu dálnice D3 Oščadnica – Čadca, odvodnění a stabilizaci území pomocí sifonových drenů na Slovensku, zatěžovací zkoušky pro dopravní stavby, geotechnického průzkumu a projektu pro přehradu Bawanur a zavlažovací kanál v oblasti Garmian v Kurdistánu v Iráku, komplexního geotechnického návrhu a zabezpečení stavby velkokapacitní nádrže Loukov. V části přednášek odborníků ze zahraničí vedené prof. Ing. Ivanem Vaníčkem, DrSc. zazněly mj. informace o stabilitě a provozuschopnosti ochranných povodňových hrází, zkušenostech z výstavby tunelů v Řecku, přístavu v Koperu, o technické analýze havárie nádrže červených kalů apod.
Předsedou tematického okruhu Zakládání staveb byl doc. Ing. Jan Masopust, CSc. V rámci tohoto okruhu zazněly příspěvky o zakládání a zajišťování v městské zástavbě, návrhových postupech a spolehlivosti základových konstrukcí, založení námořních přístavů v Chorvatsku, rizikách realizace struskové hráze založené na sedimentech bývalého odkaliště, geotechnických problémech výstavby a o monitorungu VD Gabčíkovo, technologii provádění HLV pilot, principech a použití duktilních pilot, vlivu dynamiky podpovrchového odtoku na základové poměry, vývoji navrhování pažicích konstrukcí pražského metra.
Tematický okruh Podzemní konstrukce vedený prof. Ing. Jiřím Bartákem, DrSc. obsahoval příspěvky s tematikou ovlivnění obytného areálu Hvězda při ražbě tunelů metra zeminovým štítem, zajištění ražby přístupového tunelu „Kanadská“ na trase V. A pražského metra, mělce vedené ražby pod Evropskou třídou v zeminovém prostředí pod hladinou podzemní vody, návrhu a výstavby podzemní dráhy Chennai v Indii, monitoringu při výstavbě tunelů Dobrovského v Brně, geologického průzkumu, ochlazování definitivního ostění extrémními mrazy, vyhledávání netěsností železobetonového ostění tunelu georadarem.
V rámci konference byla předána Cena prof. Bažanta, kterou získali studenti ČVUT v Praze a vyhlášeny výsledky soutěže bakalářských a diplomových prací, kterou vypsaly
společnosti Fine spol. s r. o. a Mott MacDonald. Oceněnými byli studenti českých vysokých škol a univerzit.