XIX. KONFERENCE OCELOVÉ KONSTRUKCE
Rubrika: Zajímavosti
Státní léčebné lázně Karlova Studánka hostily ve čtvrtek 17. května již 19. ročník odborné konference Ocelové konstrukce. Jen několik málo dnů po sympoziu Mosty si cestu do Jeseníků našlo více než sto dvacet účastníků, na které čekalo ve čtyřech blocích dvacet odborných přednášek.
Úvod patřil tradičně doc. Ing Ivo Hlavatému, PhD., děkanovi fakulty strojní VŠB-TU Ostrava, který nad akcí opět převzal záštitu. O novinkách z technické komise ČAOK referoval hned po něm Ing. Dalibor Gregor. První blok, věnovaný povrchové ochraně a údržbě OK otevřel Ing. Marian Bartoš ze SAG Elektrovod, a. s. Přednáška věnovaná vlivu plazmového dělení na následné svařování a zinkování materiálů tradičně nejen pobavila, ale vzbudila i diskusi v plénu. Další přednášky věnované žárovému zinkování rozměrných konstrukcí, argumentacím k použití zinku jako nejvhodnější povrchové ochrany, duplexním systémům nebo strukturám a přilnavosti žárových povlaků či přístrojové technice pro kontrolu povrchových úprav představili Ing. Petr Strzyž, Bc. Jiří Nobicht, Ing. Vlastimil Kuklík, Ing. Hana Geiplová nebo Ing. Libor Keller.
Auditoriem vždy velmi kvitovaný druhý okruh přednášek, věnovaný projektování a návrhu OK představil čtvrtý nejdelší visutý most na světě (Ing. Martin Maťašovský –Construsoft), pokročilé modely šroubů v přípojích OK (Ing. Ondřej Perháč, IDEA RS) nebo kombinované styky GFRP kompozitů (Ing. Pavel Simon – VÚT Brno). Ing. Robert Krńávek ze společnosti GRAITEC s. r. o. představil systém moderního řízení výroby OK a komerční přednáška Ing. Petra Tůmy (4ISP) představila širokou paletu čínských vláknových laserů a dalších strojů, potřebných k výrobě kvalitních OK, které jsou aktuálně k dispozici na evropském trhu.
Po obědové pauze už museli někteří přednášející absolvovat nerovný boj s nádherným jarním počasím a krásami zdejších hor, přesto se našlo překvapivě mnoho posluchačů, které zajímaly aktuální informace z oblasti OK na stavbách ŘSD ČR (Ing. Jiří Hlavatý), rekonstrukce mostu na trati Chomutov – Cheb (Ing. Libor Švec), rekonstrukce Žďákovského mostu (doc. Ing. Tomáš Rotter, CSc.) nebo vztah normy EN 15048 k EN 1090-2 (Tomáš Müller). Pomyslným hřebem bloku věnovaného realizaci staveb a legislativě se potom stala přednáška věnovaná komerčnímu a kongresovému centru TRIMARAN od Ing. Jindřicha Hátleho ze společnosti Metrostav a. s.
Zkrátka nepřišli ani zájemci o realizace a problematiku technologických OK. V posledním přednáškovém bloku jim Ing. Jaroslav Vácha důkladně popsal problematiku zvedání střechy slínkového sila a Ing. Miroslav Tilinger z ELV Produkt a. s. představil nové energetické stožáry s progresívním zakládáním.
Finále hlavního konferenčního dne patřilo společenskému večeru, který se pro některé tradičně protáhnul do časných ranních hodin. Ti zodpovědnější následující den ráno využili nabídky pořadatelů ze společnosti SEKURKON k návštěvě Sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem. Vše je v pohybu a již dnes můžeme s klidem říci, že dvacáty ročník této akce je „za dveřmi“.