Workshop na téma projekce továrny od první myšlenky po úspěšný provoz
Poslední dubnový týden uspořádala společnost DELTA, Fraunhofer Austria a step2solution workshop z praxe na téma "Na scéně projekce továrny - Best Practice od první myšlenky po úspěšný provoz." Workshop se konal v nové centrále vídeňské sítě "Smart Campus" a na programu byly podnětné přednášky všech tří partnerů projektu. Prezentovaly se zkušenosti od investorů a projektových vedoucích v rámci World Cafés a vedla se panelová diskuze za účelem vzájemné výměny názorů.
Továrnu neprojektujeme každý den. V čem tkví zvláštnosti projektování továrny? Jakým způsobem mohou být implementovány nové technologie? Mám dostatek Know-how pro účely projektování továrny? Tyto a další otázky byly komplexně prodiskutovány a zodpovězeny odborníky. Více jak 60 účastníků mělo půl dne čas k poslechu přednášek, k diskutování při World Café v rámci tzv. Best Practice stolů a k networkingu.
"Po tomto workshopu jsem si uvědomil, jak složité tohle téma vlastně je a jak je důležitý profesionální a strukturovaný přístup pro dodržení projektového cíle." Klíčový řečník DI Walter Stephan, zakladatel FACC a v současnosti konzultant ve společnosti Luftfahrtzulieferung, shrnuje svoji prezentaci následovně: "Integrovaná obchodní a tovární projekce pod taktovkou správného partnera, odpovídajících analytických nástrojů a dodržení vhodných časových intervalů projekce se postará v oblasti high-tech technologií o efektivitu v investičních projektech a tím přispěje k vyšší ziskovosti dané společnosti." Wolfgang Kradischnig, mluvčí skupiny DELTA, osvětlil ve společné přednášce s Wolfgangem Waldhäuslem: "Kromě stavebních a majetkovo-technických změn musí být především přizván člověk s profesionálním řízením změn tzv. Change Management. Model IG Lebenszyklus Bau - realitní projekt postavený na pilířích procesy, organizace a obzvláště pak kultura - funguje také pro průmyslovou výstavbu." Thomas Sobottka z Fraunhofer Austria doplňuje: "Chtěli jsme účastníkům/nicím předat z našich projekčních zkušeností posledních let, jak je důležité pro úspěch, projektovat se strukturovanými postupy a vhodnými metodami a přitom vidět výrobu a budovu vždy jako celek, jak v případě novostavby, tak také při přestavbě díla." Poznatky o přípravě a projekci výrobních hal a průmyslových budov v České republice a směrem z Čech na východ prezentoval za skupinu DELTA Erik Štefanovič, který na konkrétní případové studii stavebního projektu výrobní haly MANN+HUMMEL v Uherském Brodě zdůraznil, jak je důležité systémově uzavírat jednotlivé fáze plánování a dosáhnout maximálně efektivního využití potenciálu, který projekt nabízí. K tomuto projektu je nutno dodat, že právě tato výrobní hala získala ocenění v soutěži Stavba roku Zlínského kraje a je výjimečná nejen tím, že byla realizovaná v neobvykle krátkém čase, ale také pro svoji fotovoltaickou elektrárnu umístěné na střeše jedné z hal, jenž dokáže vyprodukovat jednu třetinu spotřeby energie budovy. "Workshop měl velký úspěch a počet účastníků potvrdil, že je toto téma pro oblast průmyslu velmi zajímavé," komentoval akci Wolfgang Kradischnig, mluvčí skupiny DELTA. "Již plánujeme příští workshop."
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.