Welding 2008 zmohutněl a zaujal
Rubrika: Aktuality
Již po devatenácté hostí brněnské výstaviště mezinárodní veletrh svařovací techniky Welding 2008, který v těchto dnech vrcholí. Opět ukázal, že jak ze stran vystavovatelů, tak návštěvníků je o něj stále větší zájem. Zcela markantní byl enormní nárůst vystavovaných exponátů z oblasti robotiky. Právě roboti určení ke svařování nejrůznějších komponent patřili mezi nejzajímavější exponáty.
Pro řadu firem jsou brněnské technologické veletrhy přínosné především proto, že jsou úzce specializované a navštěvují je hlavně odborníci se specifickými poptávkami. Potvrzuje to i zástupce společnosti Valk Welding CZ, Jakub Vavrečka, který je zodpovědný za činnost firmy na středoevropském trhu. „Pro nás jsou obchodně zajímavé nejen země Beneluxu, Dánsko a Francie, ale také země střední i východní Evropy, ve kterých se rok od roku zvyšuje zájem o robotizaci ve svařování,“ dodává. „Situace se podobá zemím západní Evropy, které prošly podobným vývojem před několika lety. Obrat naší společnosti v prostoru, který obývají Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, narostl v posledních čtyřech letech téměř čtyřnásobně.“ Jak dodal, firma se svými roboty nachází uplatnění jak v automobilovém průmyslu, zejména při výrobě nákladních vozů, tak například u dodavatelů komponentů pro vysokozdvižné vozíky nebo u výrobců kovového nábytku.
Devatenáctý ročník mezinárodního veletrhu svařovací techniky nabídnul účast 123 vystavujících firem z 11 zemí, které na brněnském výstavišti představují svařovací zdroje, systémy i nové svařovací postupy, a také skutečnost, že Welding je třetím nejstarším veletrhem v historii Veletrhů Brno. Třicet osm zahraničních firem zaujalo na veletrhu 31 % z celkového počtu vystavovatelů. Nejvíce byly zastoupeny společnosti z Německa, Slovenska a Nizozemska. Nejpočetnější skupinu však tvoří zástupci českých firem.
Mezi letošními vystavovateli nechyběla například společnost Fronius Česká republika, která působí na českém trhu od roku 1991 a navazuje na tradici elektrotechnické firmy, kterou v roce 1945 založil v Rakousku Günter Kurt Fronius. „Na veletrhu představujeme celé spektrum našich zdrojů pro manuální svařování MIG/MAG, WIG a svařování obalenou elektrodou, také zařízení pro poloautomatické svařování i poměrně nové orbitální svařování,“ charakterizuje stánek Libor Krčmář, aplikační technik společnosti Fronius. „Mezi nejzajímavější zařízení patří demo otočný stůl s MIG pájením metodou CMT (Cold Metal Transfer – svařování studeným drátem). Inovativní svařovací postup CMT vznikl na základě požadavku zákazníka spojit ocel s hliníkem a dnes se hodně využívá v automobilovém průmyslu. U nás ho najdeme například v mladoboleslavské Škodovce,“ upřesňuje Libor Krčmář.
Zajímavé „zelené řešení“ nabízí také vystavené plazmové řezací zařízení TransCut 300. Jde o mobilní a kompaktní řezací přístroj, který již není odkázán na napájení stlačeným vzduchem, jak bývalo doposud běžné, ale u kterého slouží jako řezné médium kapalina. Tato technologie umožňuje nejen mobilitu (zařízení lze jednoduše přehodit přes rameno, vzít kdykoli a kamkoli s sebou a během nejkratší možné doby připravit k použití), ale je také ekologičtější, neboť snižuje emise škodlivin až o 90 %.
S Weldingem již ale několik let jde ruku v ruce i mezinárodní slévárenský veletrh Fond – ex. Ten si letos odbyl již svůj 12. ročník. Pro slévárenské firmy, kterým se v současné době daří i díky zajímavým zakázkám na německém trhu, je veletrh nejen místem pro prezentaci a nové obchodní kontakty, ale současně prostředím pro další vzdělávání.
Autor:
Z podkladů BVV (vit)