Vybrané akce doprovodného programu Stavebních veletrhů Brno
Rubrika: 2016
Od středy 20. do soboty 23. dubna 2016 se na brněnském výstavišti konaly Stavební veletrhy Brno, na kterých byly představeny novinky z různých oborů stavebnictví a technického zařízení budov. Nabídku vystavovatelů doplnil odborný doprovodný program, který se věnoval mnoha zajímavým tématům. Nechyběla ani nezávislá odborná poradenská centra.
ZAHAJOVACÍ KONFERENCE BYLA INŽENÝRSKÝM DNEM ČKAIT A ČSSI
Zahajovací konference se zaměřila na hospodaření s vodou – realizaci opatření, která mohou eliminovat extrémní výkyvy počasí – povodně nebo sucha. Byla představena situace vodních zdrojů na našem území v důsledku změny klimatu. Nechyběla ani možnosti, jak následky negativních dopadů omezit různými adaptačními nebo ochrannými opatřeními. První blok se zaměřil na klimatické změny, druhý pak na strategie a technická opatření proti hydrotechnickým extrémům. Jednotlivá témata představili zástupci ministerstev, povodí, kompetentních úřadů a vysokých škol.
21. MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM MOSTY
Tradiční součástí doprovodného programu bylo již 21. Mezinárodní sympozium mosty, které se letos konalo s mottem Mosty – stavby spojující národy a generace. Tematicky se sympozium věnovalo například mostním objektům v ČR, vědě, výzkumu, projektům a jejich realizaci. Další blok se pak zaměřil na mosty v Evropě a ve světě. Na sympoziu byly uděleny diplomy „Mostní dílo 2014“ v kategorii I. Novostavba a v kategorii II. Oprava nebo přestavba a čestná uznání za celoživotní práci v oboru mosty.
PROGRESIVNÍ ŘEŠENÍ ENERGETICKÉ HOSPODÁRNOSTI V BUDOVÁCH PRO BYDLENÍ A VE SFÉŘE SLUŽEB
Další konference z cyklu Energie pro budoucnost sledovala otázky související s efektivním nakládáním s energiemi v bytových domech a v budovách, kde jsou provozovány služby pro veřejnost. Zaměřila se hlavně na oblasti sledování a řízení spotřeby energií jakožto na nutnou podmínku pro efektivní hospodaření s energiemi, na technická zařízení budov v kontextu s významem automatizační techniky, na využití moderních zdrojů energie pro vytápění, osvětlení, vzduchotechniku, klimatizaci s ohledem na vzrůstající význam hospodárného nakládání s energiemi.
BIM – MÉNĚ CHYB V NÁVRHU, KOORDINACI A REALIZACI STAVEBNÍCH PROJEKTŮ
V rámci doprovodného programu se uskutečnil i odborný seminář zaměřený na problematiku BIM. Seminář dal účastníkům odpovědi na otázky týkající se implementace metodiky BIM ve stavebnictví. Přiblížil, jaké jsou počáteční investice uplatnění BIM v projektové praxi nebo jaké jsou teoretické znalostní a praktické odborné požadavky na práci s BIM nebo vliv BIM na transparentnost výběrových řízení.
DALŠÍ NEMÉNĚ ZAJÍMAVÁ TÉMATA
Doprovodný program Stavebních veletrhů byl však mnohem širší! Z dalších témat můžeme jmenovat například vláknocementové desky CEMVIN – moderní materiál pro 3. tisíciletí, vývoj stavebnictví a bytové výstavby, geodézie ve stavebnictví nebo oblast dotačních titulů – a to jak zaměřených na energeticky úsporné stavění a rekonstrukce, tak i například na kotlíkové dotace. Nechyběla ani problematika zásobování vodou pro byty, domy a zahrady.
Více informací naleznete na www.bvv.cz/svb.