Vítkovice chystají unikátní projekt Nové Vítkovice
Rubrika: Aktuality
Architektonický, developerský a rozvojový projekt Nové Vítkovice dne 9. června představila strojírenská skupina Vítkovice Holding.. Tento projekt rozkládající se na ploše 253 ha vytvoří novodobý fenomén Ostravy a přivede do metropole Moravskoslezského kraje další desítky miliard investic, Jde o jednu z nejrozsáhlejších komplexních revitalizací průmyslového území a současně developerských příležitostí v tuzemsku. Projekt Nové Vítkovice předpokládá revitalizaci tzv. Dolní oblasti Vítkovic s tamní národní kulturní památkou Vysoké pece, zástavbu průmyslových ploch, opravy, rekonstrukce i výstavbu nových obytných bloků a zón pro volný čas.
„Jde o naprosto ojedinělý záměr, jehož finanční rozsah v tuto chvíli odhadujeme na 50 až 60 miliard korun. Zčásti počítáme s využitím prostředků strojírenské skupiny Vítkovice Holding, zčásti bychom rádi získali podporu státu, kraje a města,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Vítkovice Holding Jan Světlík. V místech bývalých průmyslových areálů by podle něj měly vyrůst byty, vědecká a výzkumná pracoviště, vysokoškolský areál, obchody, hotely, kanceláře i veřejná sportoviště, například golfové hřiště.
Nové Vítkovice zahrnují prostor od Nové Karoliny, budoucího druhého centra Ostravy, k dopravní tepně Rudná a dalších sto hektarů haldy Hrabůvka. Pro celý prostor Dolních Vítkovic a areál památky, v okruhu 1,5 km, je připraveno propojení a skloubení rozdílných urbanistických řešení a různých možností využití jednotlivých částí. Už při přípravě projektů a koncepcí si odborníci plochu rozdělili na severní (47,3 ha), centrální (přibližně 50 ha) a jižní zónu (o rozloze 56 ha). Pro každou ze zón je už připravena, s ohledem na její charakter, vlastní urbanistická koncepce.
V severní části, kde je kulturní památka, by architekti rádi viděli vysokoškolské, vědecko-výzkumné a vývojové centrum včetně kapacit pro bydlení a ubytování odborníků i studentů. Připravena je i dokumentace pro obnovu VI. energetické ústředny, což je impozantní, rovněž historicky cenný objekt, v němž se nacházejí dvě pístová dmychadla a na ně navazující energetický dispečink. „Nechali jsme si udělat výzkum veřejného mínění a ten jasně potvrdil, že Ostravané chtějí v Dolní oblasti školství a výzkum, ale i kulturu a relaxaci, “ uvedl J. Světlík.
Využití areálu je důležité pro více než 80 % Ostravanů. Lidé chtějí živé kulturní, sportovní a vzdělanostní centrum a v průzkumech s naprostou převahou (více než 90 %) uvedli, že toto využití je smysluplné. Vzdělanost navíc více než 90 % obyvatel Moravskoslezského kraje vidí jako cestu k budoucnosti a rozvoji Ostravy.
Projekt Nové Vítkovice tedy přivede do lokality studenty, vědce, byznysmeny i širokou veřejnost. Jádrem zpřístupněné národní kulturní památky by měla být nejstarší z vysokých pecí – již dnes zčásti přístupná a v noci zářící pec č. 1. „Další objekty ukážeme renomovaným světovým architektům a bude chtít vybírat ty nejlepší projekty k jejich citlivému využití – na vysokoškolský areál a na zázemí pro vědu,“ konstatoval generální ředitel Vítkovice Holding. Kromě něj ale Nové Vítkovice umožní vytvořit také Svět techniky, což bude speciální expozice v historickém objektu VI. energetické ústředny sloužící jako netradiční muzeum fungování fyzikálních zákonů a vzdělávací centrum pro zájemce o technické obory. Promyšlena už je rovněž koncepce obnovy haldy.