V Plzni se už příští týden představí kulturní továrny z celé Evropy
Rubrika: 2013
Novým prostorům pro kulturu, umění a rozvíjení komunitního života v bývalých průmyslových objektech je věnován Týden kulturních fabrik od 16. do 19. 9. 2013 v Plzni. Jde o dosud nejucelenější program konferencí, seminářů a výstav věnovaný tematice využití bývalých průmyslových budov ke kulturním účelům v České republice. Odehrávat se bude v areálu bývalého pivovaru Světovar, který bude po rekonstrukci jednou z hlavních scén programu v roce 2015, kdy se Plzeň stane hlavním městem evropské kultury. Na přípravě programu se podílelo Výzkumné centrum průmyslového dědictví a mezinárodní partneři projektu Plzeň 2015.
Vrcholem nabitého týdne bude 19. 9. mezinárodní konference Kulturní fabriky a město o tom, jak se kulturní fabriky mohou stát katalyzátorem městského života a urbanistického rozvoje. Kromě účastníků z České republiky na konferenci promluví zástupci švýcarské Kaserne a Lokremise, Baumwollspinnerei v Lipsku či ředitelka slavného madridského Matadera, které se z opuštěného areálu městských jatek stalo novým kulturním centrem Madridu.
V centru Plzně ve Smetanových sadech bude 19. září otevřena venkovní výstava Architektura k mání!, která představí vybrané příklady konverzí průmyslového dědictví pro kulturní, umělecké a komunitní využití z řady evropských měst, jako připomínku či inspiraci úspěšně provozovaných „kulturních fabrik“.
Součástí připravovaného programu jsou ve dnech 16. až 18. 9. 2013 tři workshopy, určené především provozovatelům kulturních fabrik či zájemcům o projekty kulturního a komunitního využití opuštěných staveb průmyslového dědictví. „Kulturní centra dnes často vznikají proměnou nejrůznějších průmyslových objektů – v bývalých jatkách, továrně na bavlnu nebo z dopravního depa. Týden kulturních fabrik by měl ukázat, jak taková centra fungují, pomoci Plzni k úspěšné proměně Světovaru a inspirovat české profesionály,“ vysvětluje Adriana Krásová z týmu Evropského hlavního města kultury, proč se akce pořádá právě zde.
Dva z workshopů pořádají a povedou švýcarští partneři ze slavné curyšské Rote fabrik. Budou vycházet ze zkušeností s provozováním podobných zařízení, jejich profilováním tvorbou programu, financováním a marketingem, ale především se získáváním publika a budováním vztahu s městem a veřejností.
Třetí workshop organizují ve spolupráci s partnery z dalších evropských měst zástupci barcelonského Muzea vědy a techniky mNACTEC v rámci projektu CreativeCH: tématem je propojení soukromého a veřejného sektoru a zapojení občanské a kulturní veřejnosti při revitalizaci objektů průmyslového dědictví.
Součástí programu je výstava alternativních projektů na využití pardubických Winternitzových mlýnů, prezentace studentských projektů a projekce z uměleckých intervencí v továrních prostorách.
Účast na workshopech i konferenci je bezplatná, registrace probíhá na stránkách www.plzen2015.cz.
Akce jsou součástí projektu podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce. Pořádá jej Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015 ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví FA ČVUT a Kolegiem pro technické památky ČKAIT a ČSSI, jako součást Industriálních stop 2013. Konference je také součástí projektu Industriální topografie.
Doplňující informace ke Světovaru
Areál pivovaru Světovar v Plzni byl založen v roce 1910 a pivo se zde vařilo od roku 1913 do roku 1932. Po druhé světové válce se areál přeměnil v kasárna, což na zajímavé a hodnotné průmyslové architektuře zanechalo viditelné stopy. Od 90. let minulého století budovy zvolna chátrají. Nyní je objekt bývalých kasáren před rekonstrukcí, která by měla začít v roce 2013 a trvat do poloviny roku 2014. Kulturní továrna 4x4 Cultural factory Světovar se otevře veřejnosti na sklonku roku 2014. V roce 2015, kdy se Plzeň stane hlavním městem evropské kultury, bude jedním z hlavních ohnisek programu.
Fakta o projektu Evropské hlavní město kultury
Plzeň byla 8. září 2010 mezinárodní porotou vybrána jako kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 za Českou republiku, kdy ve finále soutěže zvítězila nad Ostravou. Oficiálně titul EHMK 2015 Plzeň získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu 19. května 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., vznikla začátkem roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015. Realizační tým se ve své práci drží linie přihlášky, se kterou město titul získalo. Cílem je zapojit hlavní kulturní aktéry města do realizace projektu, posílit jejich aktivity a zviditelnit plzeňská témata. Předpokladem je garance kvality programu ze strany místních i mezinárodních odborníků, inspirace dobrou praxí z České republiky i zahraničí.
Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Je určen pro města, význam má ale pro celý region. Město, které se pro daný rok stává evropskou kulturní metropolí, je vyhledávaným cílem mnoha turistů. Nezanedbatelné jsou ekonomické přínosy projektu. Titul Evropské hlavní město kultury měl dosud pro všechna města dlouhodobý pozitivní dopad v oblastech ekonomického a sociálního rozvoje, nárůstu cestovního ruchu, obnovy kulturních zařízení a infrastruktury a rozvoje kreativního průmyslu s pracovními místy.
Hlavní témata projektu Evropské hlavní město kultury lze vnímat dvěma dimenzemi: první v rámci evropského rozměru podporuje spolupráci mezi umělci a kulturními subjekty členských zemí EU, druhá vyzdvihuje kulturní bohatství Evropy. Prioritami jsou spolupráce v rámci mezinárodních kulturních sítí, koprodukční projekty a společné projekty se zahraničními partnery s cílem poukázat na kulturní bohatství země i města, zdůraznění rozmanitosti kultur a rozšíření programu stávajících festivalů, které tato kritéria splňují.
Projekt podněcuje občany k účasti a zájmu
o kulturu jiných zemí, z hlediska udržitelnosti spoluvytváří dlouhodobý kulturní a sociální rozvoj dané oblasti. Udržitelnost projektu v Plzni naplňují projekty Světovar, Everfund, Pěstuj prostor, posílení mezinárodních kontaktů a mobilní aplikace, které budou sloužit i po roce 2015. Spolupráci s občany a kulturními aktéry symbolizují projekty Arts managementu, koprodukce kulturních událostí roku 2015 s místními kulturními organizacemi a aktéry i fenomén dobrovolnictví, který je pro realizaci projektu velmi významný. Již dnes jsou zapojeny desítky organizací a aktérů z Plzně a regionu. Realizaci projektu pomáhá více než 100 dobrovolníků.