V lakovně likviduje škodlivé látky zeolitový koncentrátor
Rubrika: Zajímavosti
Výraznou rekonstrukcí prošla v loňském roce lakovna společnosti Touax v severomoravských Supíkovicích. Výrobce modulových objektů se zde za více než deset milionů korun rozhodl snížit emise škodlivých látek. Díky tomu je dnes lakovna nejekologičtější v celém Olomouckém kraji a více než dvacetinásobně splňuje předepsané limity.
Rekonstrukce lakovny, která slouží primárně k lakování jednotlivých dílů modulových staveb, probíhala od ledna do prosince loňského roku ve třech etapách. V té první byla do stávajícího lakovacího boxu instalována nová vzduchotechnická jednotka s tepelným výměníkem a systémem řízení nového vnitřního prostředí boxu. Poté bylo zprovozněno zařízení na snižování emisí těkavých organických látek (VOC), které bylo na stávající box napojeno. V poslední etapě byl nakonec k tomuto zařízení připojen i zcela nový lakovací box.
Právě instalace zařízení na likvidaci VOC byla hlavním motivem rekonstrukce. Roli při výběru té správné technologie hrálo i chemické složení nátěrových hmot. „Zvolili jsme nakonec rotační zeolitový koncentrátor a oxidační jednotku. Toto automatické, bezobslužné zařízení splňuje mj. hodnocení BAT – nejlepší dostupné technologie. Jeho účinnost potvrzují i výsledky kontrolního měření, které za normálních provozních podmínek prokázaly výstupní koncentraci VOC pouhé 2 mg / m3 vzduchu, stanovený emisní limit je přitom 50 mg / m3. V ročním souhrnu se nám podařilo snížit emise o více než dvanáct tun,“ říká ředitel výrobního závodu Touax Jaroslav Ryčl.
Znečištěný vzduch z lakovny je po odfiltrování pevných škodlivin odveden do rotačního zeolitového koncentrátoru, kde se VOC zachytí na zeolitové lože. Tím dojde k výraznému snížení emisí těkavých organických látek v odpadním vzduchu, který je následně jako čistý vypouštěn do ovzduší. O vyčištění koncentrátoru se pak stará horký vzduch o teplotě 200 °C a průtoku 2 500 Nm3/h, který výrazně zvyšuje koncentraci VOC. Díky tomu je možné je následně spálit v oxidační jednotce. Teplo vzniklé spalováním navíc předehřívá vzduch vstupující do oxidační jednotky. Výsledkem jsou tak kromě minimálního znečištění ovzduší i významné energetické úspory.
Nový lakovací box, jehož stavba byla rovněž součástí náročné rekonstrukce, má necelých jedenáct metrů na délku a pět metrů na šířku a výšku. Jeho vzduchový výkon je 32 000 m3/hod, maximální teplota sušení je 60 °C. Celková cena rekonstrukce činila 10,3 milionů korun, z toho se na ní osmi miliony podílela Evropská unie v rámci Operačního programu životní prostředí a Státní fond životního prostředí.
Z podkladů Touax, s. r. o.