UCRETE – nejodolnější průmyslové podlahy
Rubrika: Zajímavosti
Podlahový systém Ucrete dodávaný na český trh firmou BASF Stavební hmoty Česká Republika s. r. o. je používán zejména v potravinářském, chemickém či farmaceutickém průmyslu. Díky svým unikátním vlastnostem a zvyšujícím se nárokům investorů na životnost podlahy se stále častěji uplatňuje i v náročném prostředí průmyslové výroby.
PŘEDSTAVENÍ A HISTORIE UCRETE
Ucrete je jedinečná řada produktů vyráběná již od roku 1969. Jedná se o směs polyuretanové pryskyřice a plniva (někdy nazývané jako polyuretanbeton). Dle požadavku na zatížení se aplikují v tl. od 4 do 12 mm. Výsledná podlaha je bezespará, mechanicky, tepelně a chemicky odolná. Variantně může být i v antistatické verzi (novinkou je podlaha se svodovým odporem < 50 kΩ, určená do výbušného prostředí). Pro nejtěžší mechanické zatížení je tu Ucrete IF s železným plnivem (vysoká odolnost proti působení kovových kol – až 10× vyšší než prostý beton). Pro své vlastnosti se systém Ucrete rychle rozšiřuje ve strojírenském a automobilovém průmyslu, který klade nároky na životnost podlahy v 24 hodinovém provozu s minimálními možnostmi odstávky výroby.
POŽADAVKY NA PRŮMYSLOVÉ PODLAHY
Při volbě průmyslové podlahy se vychází z několika požadovaných vlastností podle způsobu budoucího zatížení podlahy. Častá bývá právě kombinace těchto požadavků:
- Mechanická odolnost – odolnost proti pojezdu manipulační technikou. Odolnost proti pádu břemene bez poškození podlahy – logistická centra, sklady, obrábění kovů.
- Odolnost v obrusu (smýkání kovovými předměty po podlaze) – obrábění kovů.
- Odolnost proti poškození vysokými teplotami (svařování, okuje, kovové třísky z obrábění, pece) – slévárny, svařovny.
- Minimalizace nákladů na údržbu podlahy (snadná čistitelnost, odolnost vůči úklidovým prostředkům).
- Odolnost proti provozním kapalinám a chemickým látkám (ropné produkty, kyseliny a zásady) – galvanovny, výroba a skladování chemikálií, výroba bionafty, záchytné vany a jímky.
- Požadavek na elektrostaticky vodivou podlahu – lakovny, výroba elektronických součástek a provozy s výbušným prostředím.
- Životnost podlahy po celou dobu plánovaného provozu bez zásadních poškození.
- Rychlá možnost opravy bez nutnosti odstávky výroby.
- Jednotlivá kritéria splňují materiály na cementové (vsypy, cementové stěrky, prostý beton) či pryskyřičné (epoxidové, polyuretanové, polymermetakrylátové) bázi. Systém Ucrete využívá kombinaci vlastností betonu a pryskyřice, aby splnil kritéria v širším záběru.
RYCHLE ZNOVU DO PROVOZU
V návrhu podlah se často zapomíná na druhotné náklady na údržbu podlah (mycí stroje, ošetřování podlah), na opotřebení manipulační techniky vlivem poškozených spár (častější výměna pneumatik) a na další opravy vyvolané provozním zatížením. Tyto náklady postupem času a vlivem většího poškození podlah rostou zvláště u provozů, kde nemůže dojít k uzavření a opravě. Systémem Ucrete lze opravit i stávající betonové (stěrkové) podlahy prakticky za provozu (bez zápachu, rychlé vytvrzení) a nahradit tak degradující části starých podlah zvláště tam, kde jiné systémy vyžadují sucho či hydroizolaci.
PROJEKCE A NÁVRH PODLAH
BASF poskytuje projektantům i investorům kompletní servis od návrhu vhodného systému po řešení jednotlivých detailů. Díky tomu, že vyrábíme celé portfolio produktů pro zhotovení průmyslových podlah (hydroizolace, vsypy, cementové stěrky, epoxidové a polyuretanové pryskyřice) můžeme systémy porovnávat a díky nim navrhnout to nejlepší řešení. Projektantům dáváme k dispozici kompletní řešení detailů podlahy včetně výkresové dokumentace a potřebných certifikátů. Ve fázi přípravy je důležitá součinnost investora a projektanta tak, aby bylo dosaženo co nejekonomičtějšího řešení z dlouhodobého pohledu.
POROVNÁNÍ VLASTNOSTÍ NEJČASTĚJI POUŽÍVANÝCH DRUHŮ PODLAH (viz tabulka)
Jednoznačně nejpoužívanějšími průmyslovými podlahami v ČR jsou strojně hlazené podlahy s cementovým vsypem. Hlavním a dá se říci jediným argumentem je pořizovací cena. Nejsou vůbec uvažovány další náklady na údržbu a sanaci. Již po několika letech (někdy i měsících) jsou poškozeny hrany smršťovacích spár a podlahy vyžadují sanaci. V případě, že se sanace včas neprovede nebo díky nepřetržitému provozu provést nemůže, dochází časem ke stavu, kdy je nutno celou desku vybourat a zhotovit znovu. Tím se původní pořizovací náklady zdvojnásobují (nemluvě o nákladech na odstávku výroby).
SHRNUTÍ: PROČ UVAŽOVAT O PODLAHÁCH UCRETE
Podlahové systémy Ucrete jsou používány v nejtěžších provozech již od roku 1969. Mnoho z nich je stále v provozu. Životnost vyplývá z kombinace vysoké pevnosti materiálu, houževnatosti a chemické odolnosti.
• Rychlá aplikace a vytvrzení – v řadě Ucrete FAST existují produkty, které dokáží vytvrzovat za nízkých teplot a doba plného vytvrzení systému a následné zátěže je 8 hodin. Včetně vytvrzení při nízkých teplotách +5 °C.
- Teplotní odolnost – teplotní odolnost –40 až 150 °C včetně termálního šoku.
- Chemická odolnost – unikátní odolnost proti široké škále agresivních chemikálií např. 10% kyselina octová či 50% hydroxid sodný o teplotách +60 °C.
- Odolnost proti rázu – odolává silnému rázovému zatížení.
- Tolerance vůči vlhkosti podkladu – realizace možná na 7 dnů starý beton (popřípadě na neizolované betony).
- Uvedení podlahy do zpětného provozu v případě opravy – Ucrete již po 5 h při +10 °C, ostatní výrobky obvykle 3 dny a více.
- Otěruvzdornost – Ucrete nejnižší hodnota AR0,5; při třídě AR1,0 tzn. 4× vyšší opotřebení.
- Nasákavost – Ucrete podlahoviny jsou nenasákavé, ověřeno atestem.