Třinecké železárny zahájily investici za 700 milionů korun
Rubrika: 2013
Vysokou kvalitu ocelových tyčí i jejich povrchovou úpravu zajistí nová moderní technologie. Třinecké železárny před několika dny začaly se stavbou haly pro novou loupací a indukční zušlechťovací linku. Vzniká uvnitř areálu hutního podniku na ploše asi 12 tisíc čtverečních metrů. V provozu by měla být na konci roku 2014. Tyčová a profilová ocel je třetím nejprodávanějším produktem největší české hutní firmy.
Zušlechťovací linka částečně nahradí nákladné převážení materiálu do dceřiné firmy Sochorová válcovna v Kladně, kde doposud tepelné zpracování ocelových tyčí probíhalo. „Hlavní výhoda zušlechtěných ocelí oproti normalizovaným spočívá v tom, že při stejné pevnosti mají lepší vlastnosti,“ vysvětluje rozhodnutí o investici generální ředitel Třineckých železáren Ing. Jan Czudek.
Právě lepší vlastnosti oceli předurčují výrobky z Třineckých železáren k jejich uplatnění ve strojním a automobilovém průmyslu. Typickými výrobky ze zušlechtěných tyčí jsou pevnostní spojovací díly, táhla, hřídele, pružiny a stabilizátory.
U zušlechťování se Třinecké železárny rozhodly pro technologii indukčního ohřevu, který je z hlediska mnoha parametrů výhodnější. „Jeho nespornou výhodou jsou jednak nižší investiční náklady, tak především bezemisní provoz, což hraje z hlediska ekologie významnou roli,“ doplňuje náměstek generálního ředitele pro investice Ing. Radek Olszar, PhD., MBA. Důležitou součástí technologie bude vodní chladící okruh, který bude zajišťovat chlazení tranzistorových měničů, kondenzátorových baterií, indukčních cívek a kalícího média.
Nová zušlechťovací linka bude mít výrobní rozsah od 16 do 80 milimetrů, bude zpracovávat tyče do 10,5 metru délky a její roční kapacita bude zhruba 20 kilotun při výkonu 3t/hod. Kapacita loupací linky je 70 kilotun za rok. Opracovávat může tyče o průměru 16 až 90 milimetrů v délkách do 10,5 metru. Je vybavena kontrolou povrchových vad, takže k zákazníkům putuje finální výrobek vysoké kvality.
Tyčová a profilová ocel je třetím nejprodávanějším produktem TŽ. Z celkového objemu prodeje loňského roku 2 332 kilotun představovala tyčová a profilová ocel 325 kilotun. Přibližně polovina této produkce byla prodána na exportních trzích. Nejvýznamnějšími zahraničními odbytišti jsou Německo, Itálie, Polsko, Slovensko a USA. Díky investici Třinecké železárny navýší podíl výrobků s vyšší přidanou hodnotou, což je jedním z faktorů ekonomické stability a růstu.