Třinecké železárny loni v zisku zejména díky úspěšnému exportu kolejnic
Rubrika: 2013
I přes přetrvávající hospodářskou recesi ukončila společnost Třinecké železárny rok 2012 s kladným hospodářským výsledkem. Na loňských pozitivních výsledcích se podepsala zejména rekordní výroba kolejnic, jejichž drtivá většina putovala na zahraniční trhy. Loni tak Třinecké železárny skončily se ziskem po zdanění ve výši téměř 800 milionů korun, což je o 580 milionů méně než v roce 2011.
Výše zisku byla ve srovnání s předcházejícím rokem i přes vyšší prodané množství válcovaných výrobků a oceli ovlivněna především vysokou cenou vstupních surovin.„Přestože jsme meziročně vyrobili a prodali o 1,3 procenta více válcovaného zboží včetně polotovarů, poklesly nám celkové tržby o 4,6 procenta na 37,1 miliardy korun, a to vzhledem k postupně se zhoršující situaci na trhu. Přesto jsme v uplynulém roce dosáhli slušného hospodářského výsledku ve výši 793 milionů korun po zdanění, tedy více než jsme plánovali,“ říká předseda dozorčí rady Třineckých železáren Ing. Tomáš Chrenek, Ph.D., CSc.
Na loňských výsledcích se projevila zejména rekordní výroba kolejnic, jejichž drtivá většina putovala na zahraniční odbytiště. Z celkového objemu prodeje 269 kilotun bylo 246 kilotun kolejnic exportováno zejména do USA, Kanady, Německa a Polska. Kolejnice vyráběné v Třinci slouží železnicím v 50 zemích světa a jsou například i součástí jedné z nejdelších tratí vedoucí napříč Egyptem od Káhiry až po hranice se Súdánem.
„Svou pozici lídra českého výrobce oceli jsme posílili především díky vysoké kvalitě svých produktů, které nacházejí trvalé uplatnění hlavně v oblasti automobilového průmyslu, strojírenství a dopravy a to nejen na evropském trhu,“ podotýká generální ředitel Třineckých železáren Ing. Jan Czudek. Celková produkce válcovaného zboží se v loňském roce zvýšila na 2 332 kilotun. Z tohoto objemu putovalo 57 procent na export, nejčastěji do Německa, Itálie, Polska, Slovenska i USA. Celkově hutní podnik zvýšil vlastní výrobu oceli o 0,5 procenta oproti roku 2011 na 2,49 milionu tun oceli. Posílil tak svůj podíl na výrobě české oceli ze 45 na 49 procent.
Nejprodávanějším výrobkem je válcovaný drát, který tvoří téměř 40 procent prodeje. Dále pak kolejnice, z nichž většina putuje na exportní trhy, tyčová a profilová ocel dodávána dle požadavků zákazníka. Na exportní trhy putuje rovněž 85 procent produkce bezešvých trub, které nachází uplatnění ve stavebnictví, ale také strojírenství a energetickém průmyslu. Produkce betonářské oceli je v posledních letech výrazně omezována z důvodu preferování výroby produktů s vyšší přidanou hodnotou.
„Dynamické zvyšování podílu dlouhých výrobků s vyšší přidanou hodnotou a její řízení v budovaných řetězcích je obchodně – výrobní strategie skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel, která nám i v době recese v ocelářství umožňuje prosperovat a dál rozvíjet podnikání. Naše investice jsou proto zaměřeny na modernizační akce, které nám umožní zvýšení podílu výroby ušlechtilých materiálů, ale také na akce v oblasti zlepšování ochrany životního prostředí,“ upřesnil 1. místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren Ing. Ján Moder. Dodal, že loni firma proinvestovala 744 milionů korun. K nejvýznamnější akci patřilo zahájení výstavby injektáže prachového uhlí do vysoké pece, která má skončit v letošním roce.
V Třineckých železárnách pracuje téměř šest tisíc lidí. Průměrný výdělek ve firmě činil 27 500 korun, což představuje výrazné překročení růstu dohodnutého v kolektivní smlouvě. Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji se podle dat Českého statistického úřadu pohybuje na úrovni 23 577 korun.