„Třinec je průmyslové město situované do krásné přírody a tento kontrast se promítá i do podoby haly,“
Rubrika: Werk aréna Třinec
říká k výstavbě WERK ARENY hlavní stavbyvedoucí společnosti SYNER, s. r. o. Ing. Zdeněk Kubec.
Společnost SYNER má s výstavbou velkých sportovišť již bohaté zkušenosti. Na jakých podobných projektech jste v minulosti pracovali a čím je pro vás specifická právě stavba třinecké arény?
Během dvaadvacetileté historie SYNER postavil desítky sportovních staveb – plavecké bazény, venkovní koupaliště, fotbalová hřiště, atletické stadiony či haly, golfová hřiště a také dvě multifunkční arény v Liberci a v Karlových Varech. Třinecká WERK ARENA je specifická z urbanistického hlediska. Třinec je průmyslové město situované do krásné přírody a tento kontrast se promítá i do podoby haly. Dominuje na ní beton a železo a do okolí vsadíme dostatek zeleně. Na hale je zajímavé provedení ocelové nosné konstrukce střechy. Konstrukce z dálky připomíná želvu.
Harmonogram výstavby se Vám daří i přes velký objem prací dodržovat. Je to hodně náročné?
Na jedné straně je harmonogram, který se skládá z tisíců položek, na druhé uzavřená smlouva s jasně danými termíny. Díky týmu profesionálů a nabytým zkušenostem, které SYNER na předchozích projektech získal, běží stavba bez závažnějších zádrhelů. Neovlivnitelnou proměnnou je počasí. Blíží se zima, kdy se musíme přesunout do interiérů, proto nyní finišujeme, např. s komunikacemi a fasádou.
Na jakém principu funguje komunikace a koordinace stavebních prací s investorem a dodavateli?
Jako na ostatních projektech i zde existuje klasický dodavatelský vztah. Investora zastupuje technický dozor, s ním jsme v kontaktu 2× týdně, probíhají prohlídky stavby a z nich zápisy v rámci tzv. kontrolních dnů. Podobné kontrolní dny týdně absolvujeme i s našimi subdodavateli. Momentálně se na stavbě pohybuje kolem 280 lidí z cca 18 firem.
Na stavbě WERK ARENY spolupracuje v rámci subdodávek celá řada regionálních firem. Jste s jejich prací spokojeni?
Firmy z regionu se doposud podílely na ocelové konstrukci, monolitech, venkovních komunikacích, dělaly hlavní terénní úpravy a přípojky, vzduchotechniku a skladbu ledové plochy. Zvlášť zajímavá a bezproblémová spolupráce byla s vítkovickou firmou Hutní montáže a. s., která realizovala celou střešní ocelovou konstrukci. Jsou to opravdu profíci a mluví za ně i bohaté reference nebo nedávno získané ocenění Stavba roku za aulu Gong, dále firmy MROZEK, a. s. a Lesostavby Frýdek-Místek a. s., které provádějí venkovní práce (přípojky, HTÚ,komunikace, sadové úpravy a areálové rozvody kanalizace a vody).
Najdeme na stavbě nové sportovní haly nějaká netradiční stavební či technická řešení?
Pro nás stavbaře je zmiňovaná ocelová nosná konstrukce střechy sama o sobě architektonickým skvostem. Dalším zajímavým prvkem jsou venkovní fasády. Ty tvoří prefa prvky v kombinaci s velkými prosklenými pásovými stěnami. Mezery mezi nimi vyplňují pororošty. Takže hala báječně zapadne do města, kterému vévodí těžký průmysl. Vše dokreslí korten (předrezavělý plech), který se na fasádě objeví na úrovni 1. PP.
Výstavba se přesunula do druhé poloviny. Která z fází je náročnější? Ta skončená, nebo ta před Vámi?
Máme za sebou hrubou stavbu, do konce roku nás čeká její opláštění a finišujeme s přilehlými komunikacemi. V zimě uvnitř vyzdíme příčky, zhotovíme podlahy a přípravu pro ledovou plochu. Nejnáročnější bude poslední měsíc, tj. červen, kdy začnou komplexní zkoušky všech technologií.