Trh projekčních prací by mohl v příštím roce dosáhnout první stabilizace
Rubrika: Projektování
Ředitelé projekčních společností očekávají v letošním roce další pokles objemu prací. Největší obavy mají ředitelé malých firem a společností z oblasti pozemního stavitelství. Tyto firmy jsou také v největším ohrožení. V příštím roce by se ale už mohla situace začít stabilizovat. Vyplývá to z výsledků nejnovější Studie projekčních společností 2013 analytické společnosti CEEC Research.
Trh projektových prací by podle ředitelů těchto firem měl v tomto roce klesnout o 6,1 procenta. Obavy mají zejména malé společnosti a firmy zabývající se přípravou projektů pro pozemní stavitelství. Tržby těchto firem by také měly klesat nejvíce (o 4,6 % u malých firem, 6,1 % v pozemním stavitelství). Malé firmy rovněž nejčastěji očekávají oslabení své pozice na trhu, její zhoršení čeká až 26 % firem (9 % velkých společností). Většina firem (72 %) predikuje, že dojde v letošním roce k ukončení činnosti každé desáté firmy. Půjde zejména o malé a střední firmy, z velkých by v takto vážné situaci neměla být téměř žádná. Kapacity firem jsou aktuálně vytížené na 84 %, avšak nezřídka je to díky zakázkám získaným za dumpingové ceny (ochotu přijmout zakázku s nulovou nebo i zápornou marží potvrzuje 43 % firem).
„Projektové kapacity se v posledních třech letech trvale snižují, přizpůsobení se aktuální poptávce je evidentní, rozhodující firmy stále ještě vykazují zisk. Obor se však postupně stává neatraktivním z důvodu stagnace mezd a pro vysokou profesní odpovědnost a znalostní náročnost v relaci s odměňováním. A kombinací uvedených faktorů dojde část majitelů firem k rozhodnutí ukončit činnost, fúzovat či prodat firmu,“ řekl Miroslav Kos, předseda představenstva a generální ředitel, Sweco Hydroprojekt a. s.
Výhled na příští rok už ale ukazuje, že by mohlo dojít ke stabilizaci sektoru. Velké společnosti a firmy připravující projekty pro inženýrské stavitelství již dokonce očekávají i růst svých tržeb. „Rád bych věřil tomu, že náš sektor má již to nejhorší za sebou. Tento lehký optimismus pramení z některých obchodních úspěchů naší společnosti v posledních měsících,“ uvádí Petr Ščurkevič, ředitel divize projekce pozemních staveb K4.
Hlavním problémem, na který firmy nejsilněji poukazují a který má klíčový dopad na jejich činnost, je byrokracie a požadavky ze strany státu. Jedná se například o neustálé změny v legislativě, měnící se koncepce v závislosti na tom, která politická strana vládne a v neposlední řadě i komplikace zapříčiněné legislativou upravující způsoby zadávání veřejných zakázek. Problémy se zadáváním veřejných zakázek totiž způsobují, že i při snížených rozpočtech dochází k tomu, že se některé rozpočty nedaří vyčerpat, zakázky se odkládají a sektoru následně chybí.
„Hlavní problémy jsou v podstatě dva a navzájem spolu souvisí. Jednak jde o nedostatek zakázek jak z privátních, tak i veřejných zdrojů. U veřejných zakázek se přitom nejedná jen o tak často zmiňovaný nedostatek financí ve státním rozpočtu, ale i o problémy se samotným procesem zadávání zakázek. Například jen u stavebních prací jsou vyhlášeny zakázky v hodnotě desítek miliard Kč, ale stále se čeká na ukončení výběrových řízení, aby se mohlo začít s realizací. Tento nedostatek práce v kombinaci s aktuálním přebytkem kapacit nabízených na trhu samozřejmě s sebou přináší druhý klíčový problém – cenovou válku a dumpingové ceny. Ty likvidují celý sektor – kvalitu prací, ochotu firem investovat do svého rozvoje, do rozvoje zaměstnanců, atd.“ popisuje současnou situaci na trhu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Ceny přitom podle většiny ředitelů projekčních firem oproti období před krizí významně poklesly, až o 27 %. Současně téměř až polovina ředitelů uvádí, že z tohoto důvodu jejich firma zhoršila kvalitu svých prací. Jak uvádí Robert Pergl, předseda Komory administrátorů veřejných zakázek: „Správně (podle principů 3E) vysoutěžené projekční služby jsou zásadním předpokladem dobrého projektu a dobře provedené stavby, kde se nebudou vyskytovat známé vícepráce. Proto opravdu nechápu zadavatele, kteří ještě dnes soutěží projekční a podobné práce pouze na cenu.“
Jak dále vyplývá ze Studie projekčních společností 2013, klíčovou prioritou pro firmy na dalších 12 měsíců bude zlepšení jejich plánování a projektového managementu. 42 % ředitelů chce intenzivně hledat strategického partnera, který by do jejich firmy vstoupil a poskytl kapitál k financování provozu nebo, v lepším případě, i k rozvoji firmy. „Firmy se podle našeho pohledu začaly konečně v krizi orientovat správným směrem – na zlepšení plánování a efektivity svých procesů, protože krátkodobé efekty získané pouze propouštěním a drastickým ořezáváním nákladů vyčerpaly svůj potenciál a jejich případné pokračování již ohrožuje udržení klíčových teamů a samu existenci firmy,“ komentuje Tomáš Krejča, obchodní ředitel BenchCom s. r. o.